اخبار

فرآیند خلق زنده آثار هنری در جشنواره جوانان ایران

فرآیند خلق زنده آثار هنری در جشنواره جوانان ایران
«رضوان صادق‌زاده» دبیر بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران معتقد است: این جشنواره، چتری واحد برای حضور هنرمندان جوان عرصه تجسمی از سراسر ایران کنار یکدیگر برای آموزش توسط استادان خبره، تربیت نگاه خلاقه هنرمندان جوان و در نهایت خلق آثار فراهم کرده است.

به گزارش واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی ؛ رضوان صادق‌زاده دبیر بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران با اشاره به آن که این رخداد علاوه بر سابقه طولانی در زمینه برگزاری از اثرگذاری، جریان سازی و هدایت گری موفقی در عرصه هنرهای تجسمی کشور برخوردار است. گفت: یکی از مهمترین شاخصه های این جشنواره، برگزاری هر دوره به میزبانی یکی از استان های کشور است . طی این فرآیند، شرکت کنندگان در بازه زمانی سه روزه زیر نظر استادان در تمامی 9 شاخه تجسمی در کنار آموزش، مهارت آموزی و پرورش خلاقیت‌شان دست به خلق آثار می زنند.

مدیر گروه نقاشی دانشگاه هنر درباره ایده برگزاری جشنواره جوانان در شهر های مختلف ایران  گفت : این جشنواره در فصل تابستان برگزار می شود ، لازم بود که به فصلی فکر کنیم که مدارس و دانشگاه ها تعطیل باشند. برگزار کردن جشنواره در تابستان ما را ملزم کرد آن را در استان هایی برگزار کنیم که آب وهواهای معتدل تری دارند تا بچه ها شرایط مطلوبی را تجربه کنند. هر سال یک یا دو استان برای برپایی جشنواره اشتیاق نشان می دهند و داوطلب می شوند. سال گذشته که جشنواره در تبریز برگزار شد، دوستانی از شیراز و ایلام هم آنجا بودند و برای برگزاری تمایل نشان دادند. از همین رو امسال شیراز هم مدنظر ما بود اما در نهایت ایلام برای برگزاری جشنواره انتخاب شد.

صادق‌زاده که ششمین سال دبیری جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران را به عهده دارد، خاطرنشان کرد: برگزاری این رخداد فرصت مغتنمی در همراهی هنرمندان جوان در شاخه های مختلف تجسمی زیر نظر استادان و حضور در کارگاه های آموزشی است که بار علمی فراوانی دارد. از سوی دیگر تلاش کردیم جنبه رقابتی این مسابقه را در پایین‌ترین سطح قرار دهیم اما آن را حذف نکردیم تا بتوانیم در کنار کار و تجربه فعالیت هنری هنرمندان جوان،شاهد نوعی رقابت میان آنها باشد.

وی جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان را از نظر کیفی هم تراز با جشنواره های معتبر عرصه هنرهای تجسمی مانند فجر یا دوسالانه های هنرهای تجسمی در کشور دانست و تصریح کرد: توجه به هنرمندان جوان به ویژه هنرمندانی که در استان‌ها و شهرستان‌های دور از پایتخت زندگی می کنند یکی دیگر از اولویت های مهمی است که در سیاست‌های این جشنواره برنامه ریزی شده است. معمولا در دیگر جشنواره ها از شرکت کنندگان خواسته می شود آثاری که قبلا کار کرده را بفرستند تا داوری شود اما پروسه خلق در این جشنواره به صورت زنده انجام می شود. در واقع در جشنواره به جای آثار، افراد انتخاب می شوند تا در کارگاه ها کنار هم کار کنند.

صادق‌زاده یادآور شد: ذکر این نکته خالی از لطف نیست که مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد نیز حساسیت خاصی نسبت به ایجاد شرایط برابر برای فعالیت در عرصه هنرهای تجسمی به ویژه هنرمندان جوان کشور دارند و توجه به این مهم را به عنوان یکی از اصلی‌ترین اهداف اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معین کرده اند.

دبیر بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران هدف کلی و اصلی جشنواره  را گردهم آیی جوانان بالای 15 سال و زیر 25 سال از استان های مختلف دانست و ادامه داد : با گردهم آیی جوانان و استادان در کنار هم بده بستان اتفاق می یفتد با هم گفت وگو می کنند، بحث و جدل می کنند . یکی دیگر از اهداف این جشنواره این است که این جوانان در کنار  استادانی که نام آنها را شنیده اند و آرزوی کنار آنها بودن را دارند، مشغول یادگیری می شوند، چند روزی با هم همسفرند و اتفاقی که شاید به این آسانی شرایطش فراهم نمی شد را تجربه می کنند. بنابراین در انتخاب اساتید کارگاه ها و داورها به کسانی فکر می شود که جوان ها آنها را می شناسند، بارها کارهای شان را دیده اند، احتمالا با تصویرشان یا در کتاب ها یا تلویزیون آشنا هستند و بودن در کنارشان برای آنها دارای جذابیت است. البته دیگر هدف جشنواره می تواند این باشد افرادی که در کار خود از سطح کیفی شایسته ای برخوردار هستند توسط داوران دیده شوند، مورد تشویق قرار بگیرند و به جامعه معرفی شوند.

دبیر بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران خاطرنشان کرد: رفاقت و رقابت میان هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی در جشنواره ای مختص هنرمندان جوان از یک سو و از سوی دیگر حضور نسل جوان هنرمند سراسر کشور به ویژه در استان‌ها باعث می شود که در کنار آشنایی و شکل گیری فضایی دوستانه؛ انتقال دانش در راستای ارتقاء سطح کیفی و کمی کار تمامی هنرمندان جوان کشور به شکل عادلانه و منصفانه صورت گیرد.

وی با اشاره به انتخاب داوران و استادان کارگاهی استانی ادامه داد : یکی از برنامه های جشنواره این است که در هر دوره 3 یا 4 نفر از اساتید معتبر آن استان برای داوری آثار انتخاب شوند. امسال فکر می کنم در هر کدام از حوزه های خوشنویسی، نقاشی و طراحی یک داور از ایلام خواهیم داشت.

گفتنی است، بیست و ششمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان ایران به دبیری «رضوان صادق‌زاده» با شعار «نرسیده به درخت، دو قدم مانده به گل» از سی ام مرداد تا سوم شهریور ماه ۱۳۹۸ در ایلام برگزار خواهد شد.

۲۳ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۵۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید