اخبار

تلاش برای اجرای یک نمایش ایرانی امروزی

تلاش برای اجرای یک نمایش ایرانی امروزی
کارگردان نمایش کریم لوژی با اشاره به انگیزه ها و دغدغه های خود در به صحنه بردن این اثر نمایشی از واکنش مثبت تماشاگران پس از تماشای این نمایش سخن گفت.

به گزارش واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش ، رضا بهرامی کارگردان نمایش «کریم لوژی» که این روزها در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفته و با استقبال خوب مخاطبان نیز مواجه شده، با اشاره به ویژگی های این اثر نمایشی توضیح داد: نمایش «کریم لوژی» یک اثر کلاژگونه از سبک های مختلف نمایشی است که ما تلاش کردیم با خلق یک فضای جدید به مخاطبان تئاتر تلنگر بزنیم تا بدانند نمایش های ایرانی دارای قابلیت های بسیار فراوانی هستند که فقط محدود به شبیه خوانی، نقالی، خیمه شب بازی و پرده خوانی نمی شود و دارای ارزش های زیادی است که در برگیرنده شیوه های ارزشمندی در حوزه بازیگری و نمایشنامه نویسی است.

وی افزود: محمود استاد محمد، اکبررادی، عباس نعلبندیان، غلامحسین ساعدی برخی از نویسندگان ارزشمند حوزه نمایش های ایرانی هستند که در زمان حیات خود با آثاری که خلق کردند تاثیر بسیار زیادی در جریان نمایشنامه نویسی ایران گذاشتند، اما اکنون ما در شرایطی هستیم که به غیر از مواردی معدود این گونه نمایشی بسیار مهم در حیطه فراموشی قرار گرفته در حالیکه بنده معتقدم اگر از این زبان به درستی استفاده کنیم می توانیم شرایط جدیدی را برای تئاتر ایران ایجاد کنیم که قطعا می تواند چارچوب ارزشمند این گونه نمایشی را دوباره احیا کند.

بهرامی با اشاره به دغدغه گروه اجرایی نمایش «کریم لوژی» برای به صحنه بردن این نمایش در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر گفت: مهران رنج به عنوان نویسنده و کهبد تاراج به عنوان طراح متن از جمله هنرمندانی هستند که زبان نمایش های ایرانی را با تسلط کامل بلدند و به سهم خود تلاش می کنند تا در این حوزه متونی را تولید کنند که بتواند فضای تازه ای را از نمایش ایرانی پیش روی مخاطب قرار دهند. من هم بر اساس این توانایی و تجربه های مختلفی که در عرصه نمایش های ایرانی کسب کرده ام ،کوشیدم در جهت احیای نمایش های ایرانی و تطابق آن با دغدغه های امروز جامعه، نمایشی را روی صحنه ببرم که بتواند حرف هایی برای گفتن داشته باشد.

این کارگردان تصریح کرد: متاسفانه امروزه شرایط به گونه ای شده که بسیاری از هنرمندان تئاتر گرایش بسیار زیادی به اجرای متون غربی پیدا کرده اند در حالیکه من معتقدم اگر بتوانیم خودمان را با آنچه در جامعه مان رخ می دهد، به روز کنیم قطعا مخاطب پذیرای نمایشی خواهد بود که بوی ایرانی می دهد. ما نباید خودمان را در پوشش برخی واژه ها و سبک هایی که دائم تحت تاثیرمتون غربی است، پنهان کنیم. تئاتر امروز ایران به قدری دچار حاشیه شده که بسیاری از افراد تن به اجرای آثاری می دهند که واقعا ادا بازی است. به هر حال نمایش «کریم لوژی» تلاشی برای اجرای یک نمایش ایرانی با قواعد امروزی است که به طور حتم طرح ارزشمند کهبد تاراج، متن پراز چالش و تفکر مهران رنج بر و بازی کم نظیر مجید رحمتی برایم شرایط ویژه ای را در عرصه کارگردانی پدید آورد که قطعا لذت بخش بوده و امروز بسیار خوشحالم که تماشاگر نیز واکنش خیلی خوبی نسبت به آن داشته است.

 نمایش «کریم لوژی» نوشته مهران رنج بر، کارگردانی رضا بهرامی و بازی مجید رحمتی ساعت 20:30 در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می رود. برای کسب آخرین اطلاعات و اخبار تئاتر شهر به سایت این مجموعه به آدرس www.teatreshahr.com  مراجعه کنید.

۱۳ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۲۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید