اخبار

شاه آبادی: به دنبال افزایش نگاه بین المللی در هنر خوشنویسی هستیم

شاه آبادی: به دنبال افزایش نگاه بین المللی در هنر خوشنویسی هستیم
معاون هنری گفت: مهم ترین اقدام ما در حوزه خوشنویسی این است که نگاه بین المللی را در این حوزه بیشتر کنیم و پایگاه ها و مراکز خوشنویسی را در خارج از کشور راه اندازی کنیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهمین جشنواره خوشنویسی بسم الله عصر جمعه 13 مرداد ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون امور هنری و جمعی از هنرمندان برجسته این رشته در فرهنگسرای نیاوران گشایش یافت.

در ابتدای این مراسم سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از کتاب «راز نقاشیـ‌‌‌‌‌‌خط» استاد رسول جلیلی که حاصل تلاش نیم قرن فعالیت این هنرمند برجسته کشورمان در زمینه خوشنویسی و نقاشی-خط است، رونمایی کرد و این استاد خطاط به ارائه توضیحاتی درباره  کتابش پرداخت. سپس سید محمد حسینی به همراه شاه آبادی از آثار ارائه شده در این نمایشگاه دیدن کرد.

شاه آبادی درباره این نمایشگاه گفت: جشنواره بسم الله یک ضرورت است و تلاش می شود تا این موضوع به اشکال مختلف ارائه شود. در بین هنرها برخی از هنرها اختصاصی کشور ماست. خوشنویسی ایرانی هنری است که پایگاه و خواستگاه اصلی آن ایران است. در بین کشورهایی که خط عربی و فارسی دارند، ایران  کشور مادر در این حوزه تلقی می شود و مهد خوشنویسان بزرگ است. ما در کشورمان بیش از 11 هزار خوشنویس در رتبه ممتاز داریم و این نشان می دهد که ما چقدر در این رشته غنی هستیم.

وی در ادامه تصریح کرد: در سراسر کشور مراکز خوشنویسی ما بسیار فعال هستند. حتی موسسات و آموزشگاه های تجسمی ما مستقلا بخشی را به آموزش خوشنویسی اختصاص داده اند. توجه به هنر خوشنویسی و برگزاری چندین دوره جشنواره خوشنویسی با موضوعات مختلف نشان از استعداد، توان و ظرفیت بالای هنرمندان ما در این حوزه است.

معاون امور هنری خاطرنشان ساخت: جا دارد که ما نگاه بین المللی خود را در این حوزه افزایش دهیم. امروز تمرکز ما در عرصه خوشنویسی بر فعالیت هایی است که جایگاه جهانی ما را در این هنر نشان می دهد. اگر برخی کشورها در این زمینه داعیه ای دارند، ما باید با ارائه آثار هنرمندان برجسته ای که در این هنر داریم، صلابت خود را نشان دهیم و نه با تبلیغات و مسائل حاشیه ای. بنابراین مهم ترین اقدام ما در حوزه خوشنویسی این است که نگاه بین المللی را در این حوزه بیشتر کنیم و پایگاه ها و مراکز خوشنویسی را در خارج از کشور راه اندازی کنیم.

شاه آبادی بیان کرد: بسیاری از کشورها از ما متقاضی اساتید خوشنویسی هستند. حتی کسانی که با زبان این خوشنویسی ها آشنایی ندارند، اما مفهوم متعالی این آثار را درک می کنند. بویژه اگر این کار جنبه قرآنی داشته باشد که مخاطبانش به اندازه جهان اسلام و فراتر از آن هستند.

وی در پایان تأکید کرد: هنر دینی حتی اگر در درونش مستقیماً پیام قرآنی ندارد، یک پیام معنوی دارد و دارای آموزه ای است که باعث تنبه می شود. اعتقاد ما بر این است که تفاوت هنر غربی با هنر اسلامی در این است که هنر اسلامی در خلاء اتفاق نمی افتد. امکان ندارد کسی اعتقاداتش را در درون اثر هنری لحاظ نکند. بنابراین شما می توانید هنرمند را نبینید اما بفهمید که او به چه و چگونه فکر می کند و سیر اندیشه و تطور اندیشه او را پی بگیرید و احساس کنید که چه مراحل تکاملی را در این سیر پشت سر گذاشته است. بنابراین به نظر می آید که نمایشگاه ها و جشنواره ها آینه ای از برون داد اعتقادات هنری است.

 

 

۱۴ مرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۵۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید