اخبار

آغاز به کار شورای نظارت بر علائم و تصاویر روی کالاها و البسه با حضور نمایندگان دستگاههای مرتبط

آغاز به کار شورای نظارت بر علائم و تصاویر روی کالاها و البسه با حضور نمایندگان دستگاههای مرتبط
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در شورای نحوه نظارت بر علائم، نشانه ها و تصاویر روی البسه، لوازم التحریر و کالاهای مشابه در تلاش هستیم تا از نمادهای ایرانی، اسلامی بهره ببریم.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نخستین جلسه شورای نحوه نظارت بر علائم، نشانه ها و تصاویر روی البسه، لوازم التحریر و کالاهای مشابه با حضور حمید شاه آبادی معاون امور هنری وزیر ارشاد و نمایندگان دستگاه های مربوطه از جمله وزارت آموزش و پرورش، معاونت حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت ارشاد، سازمان میراث فرهنگی، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت اطلاعات، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، وزارت صنعت، معدن و تجارت به همراه اداره کل هنرهای تجسمی برگزار شد.

حمید شاه آبادی در ابتدای این جلسه با اشاره به مصوبه 474، شورای عالی انقلاب فرهنگی که معاونت امور هنری وزارت ارشاد را بر اساس آیین نامه نحوه نظارت بر علائم، نشانه ها و تصاویر روی البسه و لوازم التحریر و کالاهای مشابه موظف به تشکیل شورایی در این راستا کرده است، گفت: طی یک سال و نیم گذشته تلاش قابل توجهی از سوی این معاونت انجام شد تا نمایندگان دستگاه های مختلف را برای تعیین ظوابط مربوط به اخذ مجوز نشانه ها و علائمی که قرار است بر روی کالاهای تولیدی درج شود، گرد هم آورد.

وی ادامه داد: در نخستین جلسه این شورا بحث های کارشناسی دقیقی انجام شده و حساسیت تمام اعضا نسبت به اتفاقات فرهنگی کشور مورد بررسی قرار گرفت. امروز در عرصه فرهنگی ما دچار حملات چند جانبه هستیم و در همه عرصه ها شاهد استفاده از نمادها، المان ها و نشانه هایی هستیم که از سوی کشورهای مختلف به ویژه غربیها با بهره از قدرت و امپراتوری خبری که در اختیار دارند به سمت ما سرازیر می شود.

شاه آبادی تصریح کرد: از این رو آنچه به عنوان نماد هویت ایرانی و اسلامی ما وجود دارد در میان این هجمه های عظیم مورد تعرض واقع شده که این روند باید اصلاح شود تا بتوانیم با استفاده از پیشینه و تمدن چند هزار ساله خود به همراه پایبندی عمیق مردم به اعتقادات دینی و اسلامی از نمادی به عنوان نشان فرهنگی کشور بهره ببریم که معرف این فرهنگ غنی ایرانی، اسلامی باشد.

معاون امور هنری وزیر افزود: گاهی مشاهده می شود در میان جوانان نام ها و نشانه های سخیفی بر اثر تبلیغات و تکرارهای بی رویه بر سرزبانها می افتد که به دور از اعتقادات افراد جامعه است و مردم کشورمان نیز ندانسته از این المانها بهره می گیرد. بنابراین جای خای نظارت بر نحوه استفاده از این نشانها احساس می شد که سرانجام آن تشکیل این شوراست.

شاه آبادی همچنین با اشاره به نظرات اعلام شده از سوی اعضای حاضر در نخستین جلسه شورای نحوه نظارت بر علائم، نشانه ها و تصاویر روی البسه، لوازم التحریر و کالاهای اظهار داشت: هر نهاد باید ماموریتهایی را که شورا در طول یکسال پایانی دولت دهم می تواند انجام دهد برای جلسه بعدی تقویم و احیا کند. همچنین آقای امیرنیا به عنوان دبیر جلسه معرفی شدند و با تاسیس دبیرخانه این شورا، همه نظرات و درخواستها ارسال شده مورد رسیدگی قرار می گیرند تا در جلسات بعدی بررسی شوند.

وی یادآور شد: پیش نویس دستورالعمل مربوط به شورا نیز از سوی اداره کل هنرهای تجسمی تدوین خواهد شد تا در جلسه ماه آینده این شورا مواردی را که قانون شامل آن می شود در نظر بگیریم. البته اکنون تاکید شورا بر مسائل ایجابی و دعوت از حضور و مشارکت مردم است و تمام شرکت ها میتوانند برای اخذ مجوز علائم خود به ما مراجعه کنند.

شاه آبادی خاطرنشان کرد: اداره ثبت شرکت ها طی سال های گذشته نمادهای بسیاری را به تصویب رسانده است اما استفاده از این آرم ها مستلزم یک دستور العمل است که باید از سوی شورا صادر شود.

معاون امور هنری وزیر ارشاد توضیح داد: در واقع می توان گفت شورای نحوه نظارت بر علائم، نشانه ها و تصاویر روی البسه، لوازم التحریر و کالاهای مشابه، در دو حوزه فرهنگ سازی و اخذ مجوز فعالیت می کند. یعنی باید شریط لازم را برای افرادی که می خواهند از علائم و نشانه های قانونی و مطابق با این آیین نامه استفاده کنند فراهم کند.

شاه آبادی تصریح کرد: البته ما برای مردم تکلیفی تعیین نمی کنیم؛ اما در صورتی که کسی بخواهد از آرم یا نشانه ای برای امور خود بهره ببرد به اخذ مجوز از سوی این شورا به عنوان مرجع اصلی نظارت نیاز دارد و این همان ماموریت ایجابی است که منجر به فعالیت های فرهنگی نیز می شود.

به گفته وی در حال حاظر تمام ظرفیت شورای نحوه نظارت بر علائم، نشانه ها و تصاویر روی البسه، لوازم التحریر و کالاهای مشابه در راستای فعالیت های ایجابی گام خواهد برداشت.

۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۱۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید