اخبار

شاه آبادی: تئاتر آزاد باید از لمپنیسم فاصله بگیرد

شاه آبادی: تئاتر آزاد باید از لمپنیسم فاصله بگیرد
معاون امور هنری گفت: تئاتر آزاد باید از لمپنیسم فاصله بگیرد و معیارهای خودش را مرزهای دقیق اخلاقی بداند.

 به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ﺣﻤﯿﺪ ﺷﺎه آﺑﺎدی، ﻣﻌﺎون اﻣﻮر ھﻨﺮی در آﺧﺮﯾﻦ ﺷﺐ ﻣﺎه ﻣﺒﺎرک رﻣﻀﺎن در ﺿﯿﺎﻓﺖ اﻓﻄﺎر اﻧﺠﻤﻦ ﺗﺌﺎﺗﺮ آزاد که در ﺳﯿﻨﻤﺎ ﻗﯿﺎم ﺑﺮﮔﺰار ﺷﺪ، ﺣﻀﻮر ﭘﯿﺪا ﮐﺮد.

شاه آبادی در این دیدار با اشاره به ویژگی های تئاتر آزاد گفت: تمام تلاش ما بر این است که سرمایه های موجودمان را در تئاتر قدر بدانیم. ما در عرصه تئاتر در عین اینکه انتقادات، مسائل و مشکلات زیادی داریم، سرمایه های زیادی هم داریم. یکی از مهم ترین ویژگی های تئاتر آزاد اقبال مردم است که اکثر ظرفیت سالن را در همه شب ها پر می کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: یکی دیگر از ویژگی های تئاتر آزاد این است که یک اثر نمایشی از شش ماه تا دو سال روی صحنه است و این قطعا اثرگذار است. یعنی تئاتر وقتی می تواند ماندگار و اثرگذار شود که مدت زمان زیادی روی صحنه بماند. از دیگر ویژگی های این گونه تئاتری این است که بازیگران آن به قدری حرفه ای هستند که می توانند مخاطب خود را در طول بازه زمانی 90 دقیقه ای و بلکه هم بیشتر با خود و با اثرشان همراه کنند.

معاون امور هنری در خصوص دیگر ویژگی های این گونه نمایشی گفت: در تئاتر آزاد متون کاملا ایرانی و ملی است و با مخاطب و خانواده ها ارتباط برقرار می کند و فضا فرح بخش و شاد است. اینها باعث شده که تئاتر آزاد در کشور شکل بگیرد. 16 تئاتر آزاد هر شب در تهران با سالن های 300 تا 700 نفره اجرا می روند که این سرمایه بزرگی است.

وی خاطرنشان ساخت: در کنار اینها آسیب هایی نیز وجود دارد. آسیب شناسی ما نشان می دهد به محض اینکه به این گونه تئاتری کم توجهی می شود، فضای لمپنیسم، لودگی و خنداندن به هر قیمتی این گونه نمایشی را تهدید می کند. تئاتر آزاد باید از لمپنیسم فاصله بگیرد و معیارهای خودش را مرزهای دقیق اخلاقی بداند و به این نکته توجه داشته باشد که سرمایه ای به نام خانواده در اختیارش است.

شاه آبادی با اشاره به نقش خانواده در کشور افزود: خانواده کانون اصلی و محوری در کشور است که بنیان های اعتقادی ما بر آن استوار است. در زمان طاغوت که بیشترین فساد رواج داشت، چیزی که دین را در جامعه ایران حفظ کرد، خانواده بود. بنابراین تئاتر آزاد باید پایه خانواده را تثبیت کند، نه اینکه قبح و حیا را در بین خانواده ها از بین ببرد و واژگان سخیف به کار ببرد.

وی با ابراز خرسندی از همت هیئت مدیره جدید انجمن تئاتر آزاد برای ایجاد حرکت های تازه در این حیطه گفت: خوشحالیم که هیئت مدیره جدید تئاتر آزاد به این موضوع توجه دارد و تلاشش بر ارتقای کیفیت و نظارت بیشتر است. بر همین اساس تعاملی جدی با اداره ارزشیابی و نظارت دارد و از ارزشیابی های این اداره استقبال می کند.

معاون امور هنری ابراز کرد: در اداره کل هنرهای نمایشی هم بنا بر این شده که شبکه نظارتی ما تقویت شود یعنی ارزشیابی و نظارت بر این حوزه شامل بازبین های نامحسوس و همینطور بازبین های محسوس متعددی را در بر گیرد. لذا احساس ما در این اواخر این بود که کیفیت آثار رو به بهبود است. جا  داشت که ما این حرکت را به فال نیک بگیریم و این عزم و اراده هیئت مدیره و این حرکت رو به جلو را ارزیابی کنیم. ما دو دوره تئاتر آزاد را بررسی کردیم و راضی نبودیم، ولی اخیرا که این ارزیابی ها را نگاه می کنیم، می بینیم که رو به بهبودی رفته است. این همدلی و همراهی شرایطی را فراهم می کند که معیار اصلی ما در تئاتر آزاد تنها کیفیت باشد.

شاه آبادی در خاتمه تأکید کرد: عزم و اراده دوستان بر این است که ورک شاپ هایی بگذارند و آموزش هایی بدهند و متون را کاملا تخصصی کنند. یکی از مهم ترین مشکلات ما این است که بداهه گویی در تئاتر آزاد به شدت متداول شده است. به شدت با این مقابله می کنیم و هر گونه بداهه گویی را در اینجا نمی پسندیم. همه متن ها باید نوشته شده و مجوز دار باشند.

سیدعلیرضا سجادپور، رﺋﯿﺲ اداره ارزﺷﯿﺎﺑﯽ ﺳﺎزﻣﺎن ﺳﯿﻨﻤﺎﯾﯽ وزارت ارﺷﺎد نیز در سخنانی گفت: وجه مشترکی بین سالن های سینمایی و فضاهای تئاتری وجود دارد که آن هم فعالیتی است که انجمن تئاتر آزاد انجام می دهد. چند سالی هست که سینماهای تهران و برخی از شهرستان ها این امکان برایشان فراهم شده که ساعتی محدود از فعالیت زنده شان را به اجرای تئاتر اختصاص دهند مشروط بر اینکه حق تهیه کنندگان و فیلم های سینمایی اشغال نشود که معمولا هم نمی شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: این کار چند حسن دارد. تئاتر به عنوان یک هنر که باید در میان مردم راه پیدا کند، مکان های مناسبی را برای اجرا و عرضه پیدا می کند. سینماها تراکنش خوبی در فضای شهری دارند و می توانند محل مناسبی برای ارتباط با مخاطبان بالقوه و بالفعل تئاتر باشند. همچنین سینماها می توانند راه درآمدی جدا از نمایش فیلم پیدا کنند و ارتباط مناسبی بین تئاتر و سینما ایجاد می شود.

در این محفل گرم و صمیمی ﻣﺠﯿﺪ ﺟﻌﻔﺮی، ﻣﺪﯾﺮ اﻧﺠﻤﻦ ﺗﺌﺎﺗﺮ آزاد؛ ﺳﯿﺪﻋﻠﯿﺮﺿﺎ ﺳﺠﺎدﭘﻮر، رﺋﯿﺲ اداره ارزﺷﯿﺎﺑﯽ ﺳﺎزﻣﺎن ﺳﯿﻨﻤﺎﯾﯽ وزارت ارﺷﺎد؛ ﻣﺤﻤﻮد اﺳﺘﺎد ﻣﺤﻤﺪ، ﺣﺴﯿﻦ ﻣﺴﺎﻓﺮ آﺳﺘﺎﻧﻪ و ﺟﻤﻌﯽ دﯾﮕﺮ از اﻋﻀﺎی اﻧﺠﻤﻦ ﺗﺌﺎﺗﺮآزاد ﺣﻀﻮر داﺷﺘﻨﺪ.

 

۴ شهریور ۱۳۹۱ ۱۵:۴۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید