اخبار

شاه آبادی: نمایشگاه آبان ماه یک ماموریت بزرگ ملی است

شاه آبادی: نمایشگاه آبان ماه یک ماموریت بزرگ ملی است
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نمایشگاه آبان ماه فرصتی برای تحقق یک ماموریت بزرگ ملی در عرصه پوشاک بانوان است تا بتوانیم سلایق همه بانوان ایرانی در عصه مانتو را پوشش دهیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشست خبری نمایشگاه مد و لباس آبان ماه 91 با حضور حمید شاه آبادی، معاون امور هنری صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد.

شاه آبادی در ابتدای این نشست اهداف برگزاری این نمایشگاه را چنین بیان کرد: معرفی مدل‌های پوشش اسلامی ایرانی برای بانوان متناسب با فصل بهار، توسعه و گسترش خلاقیت و نوآوری در طراحی لباس ایرانی، عرضه پوشش منطبق بر موازین اسلامی و فرهنگ ایرانی، برقراری تعامل و هم‌افزایی میان طراحان و تولید‌کنندگان و عرضه کنندگان از جمله اهداف این نمایشگاه است.

وی نمایشگاه آبان ماه را فرصتی برای تحقق یک ماموریت بزرگ ملی در عرصه پوشاک بانوان دانست و گفت: این نمایشگاه به دنبال برآوردن سلایق گوناگون است. نمایشگاه مد و لباس در دو بخش برگزار می‌شود که ارائه طرح‌های پوشش ایرانی اسلامی شامل مانتو اجتماعی و مجلسی و پوشش سر متناسب با آب و هوای نیمسال اول در مناطق مختلف کشور، بخش اصلی نمایشگاه را شکل می‌دهد.

معاون امور هنری وزیر ارشاد در ادامه تصریح کرد: برای تببین جایگاه و اهمیت لباس در جوامع بشری و به خصوص در جامعه ایرانی اسلامی و به ویژه درباره لباس‌های فاخر بانوان ایرانی، از اندیشمندان و پژوهشگران برای پژوهش‌های علمی مرتبط دعوت می کنیم تا در این امر ما را یاری دهند.

شاه آبادی خارنشان ساخت: تمرکز اصلی ما بر روی پوشش مانتو است. در مرحله اول در دو سال گذشته پس از ترسیم نقشه راه حوزه مد و لباس در کشور، اساس نامه بنیاد ملی مد و لباس تهیه و تصویب شد و نمایشگاه های متعددی در این حوزه برگزار گردید.

معاون امور هنری وزارت ارشاد یادآور شد: امسال در ادامه کارهای سال‌های گذشته، فعالیت هایی با شکل جدید و با نگاه جامع انجام می‌شود و کاری که در حوزه پوشاک بهاره باید صورت بگیرد در آبان‌ماه صورت می گیرد.

شاه آبادی ظرفیت جامعه طراحان را بسیار بالا ارزیابی کرد و گفت: 7 هزار هنرمند طراح در این حوزه فعال هستند که بواسطه تجارب و تخصصی که دارند در نمایشگاه آبان ماه می توانند سلایق همه بانوان در زمینه مانتو و چادر را تامین کنند. در نمایشگاه آبان دو سبک پوشش در دستور کار قرار دارد که یکی مانتوی اجتماع و دیگری مانتوی مجلسی است.

وی اظهار کرد: بر روی مدل‌هایی سرمایه گذاری می کنیم که طراحان و کارشناسان ما آنها را به لحاظ اقتصادی تأیید کرده باشند. طراحان لباس در بخش تخصصی نمایشگاه آبان نقش ویژه ای دارند.

شاه آبادی گفت: برای اولین بار تمامی آثار راه‌یافته به نمایشگاه، در صورتی که طراحان در بنیاد مد و لباس امکان تولید داشته باشند، خریداری و هزینه‌های آن پرداخت خواهد شد. همچنین در نمایشگاه امسال مدل‌های محدودی که در نمایشگاه فجر ارائه شده بود عرضه می‌شود.

معاون امور هنری وزیر ارشاد ابراز کرد: فراخوان شرکت در این جشنواره مهر‌ماه اعلام می‌شود. همچنین نمایشگاه امسال برخلاف سال گذشته که به صورت ملی برگزار شد، امسال به صورت بین‌المللی برگزار می شود.

وی شرکت در نمایشگاه مد و لباس اسلامی استانبول ترکیه را اولین تجربه بین المللی مد و لباس ایران خواند و گفت: کشور ما برای اولین بار در این نمایشگاه که در تاریخ 23 تا 26 شهریور در استانبول ترکیه برگزار می‌شود شرکت می کند.

شاه آبادی همچنین خاطرنشان ساخت: شاید کسی  مانتوی مجلسی را به جای اینکه در زیر چادر استفاد کند، آن را به عنوان مانتوی اجتماع بپوشد، در این زمینه باید بگویم که مسئولیت ما ایجابی و نه سلبی است.

 

 

۲۰ شهریور ۱۳۹۱ ۱۰:۲۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید