اخبار

خرید آثار برتر هنرمندان در جشنواره هنرهای تجسمی فجر

خرید آثار برتر هنرمندان در جشنواره هنرهای تجسمی فجر
هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و رئیس جشنواره هنرهای تجسمی فجر در گفت و گویی آخرین تحولات جشنواره را تبیین کرد.

لطفا از آخرین وضعیت جشنواره تجسمی فجر بگویید؟

همانطور که در آخرین اطلاعیه ستاد جشنواره اعلام شد، جشنواره با درخواست دبیران محترم بخش های دهگانه وتصویب شورای سیاستگذاری بعنوان عالی ترین رکن جشنواره بعد از مراسم چهلم شهادت سردارسلیمانی و جانباختگان هواپیمای اکراین  ازتاریخ٢٩ بهمن تا٥ اسفند برگزارخواهد شد.

 

درمورد مکان برگزاری جشنواره توضیح دهید؟

قبلا اعلام شده بود که این دوره در نمایشگاه بین المللی برگزار می شود اما باتوجه به تغییر ٥ روزه ی زمان جشنواره، برنامه ریزی زمان های نمایشگاه بین المللی با جشنواره فجر تطابق نیافت. با این توضیح که جشنواره گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری از ٢٤ تا٢٨ بهمن برگزارمی شود و نمایشگاه بعدی ، صنعت نفت وگاز درتاریخ ٦ اسفندماه.جشنواره تجسمی فجر درمیان دونمایشگاه قرارمی گرفت که زمان تغییر دکوراسیون و جمع آوری سایر نمایشگاه ها بود و آسیب جدی به این جشنواره می زد. از این رو مکان جشنواره را همچون سال قبل ، به فرهنگستان هنر- موسسه صبا منتقل کردیم.

 

دبیر جشنواره و سایر دبیران در فضای مجازی انصراف دادند وشما استعفای دبیر محترم را نپذیرفتید. لطفا درباره این وضعیت توضیح دهید؟

 

اتفاقاتی که حدفاصل ١٣ دی وبا شهادت تکان دهنده ی سردار سلیمانی شروع شد و سپس با درگذشت غم انگیز هموطنانمان در مراسم تشییع جنازه ایشان درکرمان وسقوط دلخراش هواپیما منتشر شد ، همه ی کشور را متاثرکرده بود و واکنش هریک از دبیران وداوران این جشنواره وسایرجشنواره ها نیز درهمین شرایط و فضا اتفاق افتاد.

سطح تالمات روحی جامعه و هنرمندان به حدی بالا رفت که بسیاری از ایشان ، بدون توافق جمعی و بصورت شخصی تصور کرده بودند این تصمیم ، مناسب ترین روش برای سوگواری وهمدردی با جامعه و خانواده های داغداراست که این اتفاق  بصورت گسترده درفضای مجازی منتشر شد و چنان برداشت شد که تصمیم جمعی است درحالیکه به هیچ عنوان اینگونه نبود.

در آن شرایط درخواست من و سایر مدیران برگزاری ازجامعه هنری که قبول مسئولیت نموده بودند این بود که چندروزی صبور باشید تا در شرایط آرام تر بنشینیم وبهترین تصمیم را بگیریم اما باید قبول کرد که جو و فضای عمومی جامعه تاثیر گذارتر از خواهش و درخواست های مابود.

 

با این شرایط ، وضعیت شرکت کنندگان جشنواره به کجا می رسید؟

 

اتفاقا نکته بسیار مهمی بود. بیش از ٣ هزار هنرمند وبا ٦ هزار اثر دربخش های مختلف جشنواره شرکت کرده بودند وما بعنوان برگزار کنندگان یک جشنواره ملی و رسمی امانتدار تک تک این آثار بودیم . همین امر باعث شد که استاد حقیقی درخواست مجدد ما را پذیرفتند که کار را به سرانجام برسانند. ایشان جلسه ای با دبیران بخشهای دهگانه جشنواره برگزارکردند و اعلام کردند من به کمک شما قادرم این بار را به مقصد برسانم و دبیران محترم نیز با بیانیه ای که در آن درخواست تعویق جشنواره به بعد ازمراسم چهلم ونیز حذف بخش های غیر ضروری جشنواره درجهت کمک به سیل زدگان سیستان وبلوچستان نمودند ، دعوت مجدد دبیرمحترم را پذیرفتند تا درقالب جدید و ایجاد شوراهای هنری در رشته های مختلف، جشنواره را تا پایان همراهی نمایند ومن می خواهم همین جا از رفتار مسولانه دبیر محترم و تمامی دبیران و داوران که چنین نقش و مسولیتی را پذیرفتند ، تشکر وقدردانی کنم.

 

وضعیت داوری ها و انتخاب نفرات برتر به چه شکل خواهد بود؟

جشنواره تجسمی فجر یکی از بهترین فرصت ها برای معرفی هنرمندان واستعدادهای جوان وظرفیت های استانی درسطح ملی است که اساتید، پیشکسوتان و مدیران گالری ها درکنار هم ، ظرفیت های تجسمی را به جامعه معرفی کنند. از آنجایی که طبق آیین نامه جشنواره در هر رشته ی دهگانه فقط امکان معرفی یک نفر و اهدای یک جایزه وجود دارد، در این دوره ، شورای سیاستگذاری این اجازه را صادر نموده است که به جای انتخاب یک نفر ویک اثر ، امکان خرید آثار بیشتری ، هم برای عموم مردم وهم برای ستاد برگزاری فراهم شود وجشنواره در سقف اعتبارات نسبت به خرید آثاربرتر اقدام نماید.

به عنوان مثال در بخش خوشنویسی به جای انتخاب یک اثر از بین تمام رشته های نستعلیق، شکسته، نسخ وثلث ونقاشی خط ، ستاد جشنواره اجازه دارد تعدادبیشتری از آثار برتر را خریداری نموده و شورای هنری باهماهنگی  هنرمندان، آثار را قیمت گذاری و در معرض نمایش و فروش سایر افراد قرار دهد.

به عبارت دیگر امسال ، جشنواره هنرهای تجسمی رویکرود اکسپو و فروش آثار شرکت کنندگان را - منوط به تایید خود هنرمندان - دنبال خواهد کرد.

 

در این دوره نحوه ی حضور گالری ها چگونه خواهد بود؟

 

نشست هایی با حضور مدیران محترم گالری های تهران و برخی استانها برگزارکردیم و درحال جمع بندی پیشنهادات مختلف هستیم که به زودی جمع بندی و جزییات آن اعلام خواهد شد.

در پایان گفتنی است کار بررسی و انتخاب آثار از تاریخ٢ بهمن آغاز وتا٦ بهمن ادامه خواهد داشت ونتایج آثار راه یافته به زودی منتشر خواهد شد.

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از تاریخ 29 بهمن تا 5 اسفند در موسسه فرهنگی و هنری صبا برگزار خواهد شد.

۵ بهمن ۱۳۹۸ ۱۴:۲۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید