اخبار

نشست خبری جشنواره هنرهای تجسمی فجر برگزار شد؛

افتتاح جشنواره هنرهای تجسمی با 900 اثر/تجلیل از 9 نفر از مفاخر هنر در اختتامیه

افتتاح جشنواره هنرهای تجسمی با 900 اثر/تجلیل از 9 نفر از مفاخر هنر در اختتامیه
نشست رسانه ای دوازدهمین جشنواره هنر‌های تجسمی فجر با حضور هادی مظفری مدیرکل هنر‌های تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ابراهیم حقیقی دبیر جشنواره در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش واحد ارتباطات و رسانه دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی فجر در ابتدای نشست خبری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر که صبح امروز در تالار وحد برگزار شد، در ابتدای سخنان خود گفت: جشنواره تجسمی فجر۲۹ بهمن ماه افتتاح خواهد شد و تا ۵ اسفند در مرکز موسسه فرهنگی هنری صبا ادامه خواهد داشت، اختتامیه این رویداد نیز نهم اسفند در تالار وحدت برگزار می شود.

وی با بیان اینکه امسال هزینه برگزاری مراسم افتتاحیه برای کمک به سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان اختصاص یافته است که شامل تهیه ۱۰۰ منبع آب است که روز جمعه ارسال شد ، بیان کرد: امسال چند اتفاق و تغییر در جشنواره تجسمی فجر رخ داده است. یکی اینکه با توجه به تجربه سال گذشته که تفکیک بخش‌های طوبای زرین، چارسوی هنر و بخش پژوهش باعث شده بود که مخاطبان هر بخش تنها به محل برگزاری همان رویداد سربزنند و نتوانند از همه بخش های جشنواره همزمان دیدن کنند، امسال برای نخستین بار تمامی بخش‌های جشنواره تجسمی فجر به صورت متمرکز در یک مکان و در موسسه فرهنگی هنری صبا برگزار می شود. امسال تمام فضای صبا در اختیار برگزاری جشنواره خواهد بود و طبقه دوم این مجموعه که سال گذشته در اختیار موزه یکی از بانک های کشور بود نیز آزاد شده و در اختیار جشنواره است.

مدیر کل هنر‌های تجسمی ادامه داد: دومین تغییری که به سمت آنه حرکت کرده ایم از زمانی کلید خورد که از ابتدای حضورم در اداره کل تجسمی احساس کردم که جشنواره تجسمی جوانان و جشنواره تجسمی فجر در یک مسیر حرکت می‌کنند. حال جشنواره جوانان به همان راه کشف استعدادهای جوانان و برگزاری کارگاه ها ادامه یافته و سعی کردیم جشنواره تجسمی فجر پیوند موثرتری با بازار هنر پیدا کند و به سمت اکسپو حرکت کنیم.

وی گفت: اثری که در جشنواره فیلم فجر روی پرده می رود در ادامه مسیر خود اکران می شود و حتی حضور در این جشنواره تاثیراتی در اکران عمومی می گذارد. در جشنواره تئاتر نیز نمایش ها در ادامه روی صحنه می روند یا در ادامه روی صحنه رفتن خود به جشنواره راه می یابند. در جشنواره هنرهای تجسمی فجر همه چیز با دریافت جایزه به پایان می رسد و این موضوع انگیزه هنرمندان و استادان را برای حضور در این رویداد را کم کرده است، اما در سال گذشته با فعالیت بخش چارسو آثار پیشکسوتان هم به فجر آمد و باعث شد تغییری در این مسیر رخ بدهد.

مظفری اضافه کرد: امسال علاوه بر حضور پر رنگ گالری ها و بخش چارسوی هنر کاری که صورت دادیم این بود که تمام هنرمندانی که آثارشان به جشنواره راه یافته است اگر مایل باشند می‌توانند آثارشان را برای فروش هم عرضه کنند. برای این کار آنها قیمت مدنظر خود را ارائه می کنند و در صورت تایید شورای هنری اثر برای فروش هم گذاشته می شود.

وی افزود: خبر خوشی که می توانم بدهم این است که امسال جشنواره تجسمی فجر با ۹۰۰ اثر افتتاح خواهد شد که رشد 15 درصدی را نسبت به سال گذشته و آثار به نمایش درآمده در جشنواره تجسمی فجر را دارد. بخش های طوبای زرین، چارسوی هنر، چهارخانه (ویژه شهرستانها) و بخش مفاخر و بزرگداشت مناسبت ها، بخش‌های جشنواره تجسمی فجر هستند.

وی درباره قیمت گذاری آثار در بخش چارسوی هنر نیز گفت: در این بخش خود گالری ها قیمت ها را تعیین می کنند. خبر دیگر اینکه ما تا سقف ۳۰۰ میلیون که برای جوایز پیش‌بینی کرده بودیم، از هنرمندان برگزیده این دوره جشنواره خرید اثر خواهیم داشت و شاید این قیمت افزایش هم بیابد.

ابراهیم حقیقی دبیر دوازدهمین جشنواره هنرهاس تجسمی فجر در ادامه نشست گفت: امسال جشنواره با ۹۰۰ اثر افتتاح می‌شود. تعداد حضور خانم‌ها در جشنواره بیشتر از آقایان ‏است و این برای هنر شاید یک مزیت باشد.‏

وی گفت: در بخش طوبای زرین ۴۴۸ اثر از ۳۳۸ هنرمند و در بخش چارسوی هنر ۳۴۰ اثر از ۳۸ گالری حضور دارد. «گفتگوی هنرها» محور ‏امسال جشنواره است و سعی کردیم در بخش چهارخانه که به بخش استانی جشنواره مربوط است،این اتفاق رخ دهد. در این بخش ‏حضور استان‌‌ها پررنگ است؛ ۱۱۵ اثر با موضوع بازسازی وقایع تاریخی و اقلیم‌هابه نمایش در می آید. ‏همچنین امسال در بخش عکس این ویژگی را قائل شدیم که مجموعه عکس هم بر خلاف سال‌های گذشته پذیرفته شده است. ‏

دبیر دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی گفت: امسال ۹ تجلیل از مفاخر داریم؛ هر سال ۱۰ ‏نفر تجلیل را داشتیم، اما امسال فردی که در بخش مجسمه تجلیل می‌شود، سرامیست نیز هست.‏

در ادامه جلسه و در بخش پرسش و پاسخ خبرنگاران، مدیر کل هنر‌های تجسمی درباره انصراف تعدادی از  دبیران و داوران جشنواره تجسمی بازگشت آنها به جشنواره و در نهایت نحوه انتخاب آثار گفت: به دلیل اتفاقات ناگواری که در دی ماه در کشور رخ داد، نظر هنرمندان در آن بازه زمانی که در فضای کشور نیز تاثر زیادی حاکم بود این بود که فکر کردن به جشن در آن شرایط منطقی نیست، اما بعد از تشکیل چند جلسه دبیران و داوران به جشنواره بازگشته و ادامه کار با تشکیل شورای هنری پی گرفته شد. تمام دبیران به این شورای هنری بازگشتند و دو سوم داوران نیز در این شورا حضور دارند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه به دلیل تغییر در تاریخ برگزاری جشنواره که پس از برگزاری چهلم درگذشتگان حوادث دی ماه باشد، مکان جشنواره نیز از نمایشگاه بین المللی تهران به صبا تغییر کرد چرا که در این بازه زمانی که قرار است جشنواره برگزار شود، نمایشگاه گردشگری در این مکان به پایان می رسد و رفت و آمدها برای جمع آوری این جشنواره و مهیا شدن برای جشنواره دیگری در جریان است که در شان هنرمندان تجسمی نبود در این شرایط ما در نمایشگاه بین المللی جشنواره را برگزار کنیم.

مظفری در پاسخ به اینکه آیا جشنواره تجسمی فجر در آینده به حراج آثار هنری تبدیل می شود یا خیر، گفت: قطعا جشنواره تجسمی باید ارتباط خود را با بازار حفظ کند، اما معنای آن کاملا با حراج، آرت فر و اکسپو فرق دارد. این جشنواره فاصله خود را صرف استعدادیابی بیشتر کرده و قصد دارد به بازار نزدیک شود. در آینده حراج گذاران می‌توانند آثارشان را از بین هنرمندان برگزیده جشنواره تجسمی فجر انتخاب کنند.

رئیس جشنواره تجسمی فجر درباره اعتبار و بودجه این دوره اظهار کرد: اعتبار جشنواره فجر ردیف بودجه‌های مشخص دارد که پس از جشنواره طبق قانون فرهنگ و ارشاد شفاف سازی میشود، اما پیش بینی ما ۲ میلیارد و پانصد میلیون تومان است و برخلاف شایعه‌هایی که می‌گویند دبیر و دوران تا کنون پولی دریافت نکرده اند و حتی درخواست کردند که حق الزحمه آنها برای کمک به سیل زدگان سیستان و بلوچستان اختصاص یابد.

مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان در خصوص آخرین شرایط بازگشایی موزه هنرهای معاصر تهران گفت: به زودی ریل‌های جدید گنجینه موزه هنرهای تجسمی معاصر تهران هم نصب می‌شود و به محض انجام این کار، حدود ۴۰ روز برای انتقال آثار به گنجینه زمان لازم است. امیدوارم تا بهار ۹۹ و پیش از رسیدن تابستان، موزه بازگشایی شود.

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از روز 29 بهمن تا 5 اسفند در فرهنگستان هنر، موسسه صبا ‏برگزار می شود.‏

۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ۱۵:۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید