اخبار

برگزاری نخستین کارگاه اینترنتی هنر معاصر

برگزاری نخستین کارگاه اینترنتی هنر معاصر
نخستین کارگاه اینترنتی هنر معاصر در دوران قرنطینه و ضرورت فاصله گذاری اجتماعی، به همت «احمد نادعلیان » در حال برگزاری است.

به گزارش واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی؛ هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی گفت: یکی از مهمترین اهداف این اداره کل، حمایت از هنر و هنرمندان است. در این روزهای سخت و دشوار کرونا، قرنطینه و ضرورت فاصله گذاری اجتماعی ما وظیفه خودمان دانستیم تا از ایده های ناب و رویدادهای منحصر به فرد در خصوص هنرهای تجسمی با رویکرد مجازی و اینترنتی حمایت کنیم.

وی افزود: نخستین کارگاه اینترنتی هنر معاصر که به همت «احمد نادعلیان » در حال برگزاری است از این دسته رویدادهاست که در این روزهای سخت کرونایی هنرمندان با کمک و حمایت استادشان دست به خلق آثاری در دنیای مجازی زدند و از ایده تا اجرا را در فضای مجازی به تماشا خواهند گذاشت.

مظفری ضمن بیان اینکه از سال گذشته با حمایت اداره کل طرح برگزاری کارگاه های هنر محیطی دکتر نادعلیان را در برنامه داشتیم اظهار داشت: پیش از دوران کرونا اداره کل هنرهای تجسمی و موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر با احمد نادعلیان توافقنامه داشت تا پنج کارگاه هنر محیطی را در پنج استان کشور برگزار کنند که تا کنون دو کارگاه به صورت حضوری در ایلام در حاشیه (بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان سال گذشته) و شهر یزد در کنار(نخستین همایش ملی شیوه های ارایه در هنرجدید ) برگزار شد . بنا بود در بهار سال جاری نیز شاهد کارگاه هنر معاصر در استان دیگری باشیم که متاسفانه به دلیل شیوع بیماری کرونا و ضرورت فاصله گذاری اجتماعی از برگزاری چنین کارگاهی معذور شدیم و احمدنادعلیان طرح برپایی نخستین کارگاه اینترنتی هنرمعاصر را مطرح کردند و ما نیز از این ایده استقبال کردیم.

احمد نادعلیان مجری و ایده پرداز این رویداد گفت: ما برای برگزاری نخستین کارگاه اینترنتی هنر معاصر، فراخوانی را حدود سه ماه پیش منتشر کردیم و سعی من بر این بود که نخستین دوره کارگاه از شاخصه های کیفی بالایی برخوردار باشد تا در دوره اول افراد تحصیلکرده در این حوزه، در کارگاه شرکت کنند . به همین سبب داشتن مدرک حداقل کارشناسی در یکی از رشته های هنری را به عنوان اصل شرکت در کارگاه مطرح کردم. در نهایت حدود 30 نفر که همه دارای مدرک دانشگاهی بودند و دو سه نفر نیز مدرک دکترای هنری داشتند در این رویداد شرکت کردند . در فراخوان این کارگاه قید شده بود که ایرانیان خارج از کشور نیز می توانند با ارایه رزومه و بعد از پذیرفته شدن در کارگاه حضور یابند و ما افرادی را از قبرس، آلمان و کانادا در این کارگاه داریم که آثار خوبی را ارایه کرده اند.

وی اضافه کرد: روند برگزاری این کارگاه به این شکل بود که نخست تعریفی تئوریک از هنر معاصر و تلاقی آن با هنرجدید برای شرکت کنندگان ارایه کردیم و موضوع را در گروه مجازی به شور و بحث گذاشتیم پس از آن این نکته برایمان مبهم بود که به سوی یک اثر واحد برویم که هر شرکت کننده قسمتی از آن را به صورت یک کار مستقل خلق کرده و یا هر هنرمند اثر جداگانه ای را به سرانجام برساند . در نهایت تصمیم برآن شد هر فرد شرکت کننده پروژه واحدی را به تماشا بگذارد.  

او با اشاره به برگزاری جلسات شبانه با کلیه شرکت کنندگان در گروه های مجازی گفت: حدود سه ماه با شرکت کنندگان این کارگاه جلسات شبانه ای را در گروهای مجازی برگزار کردیم و از ایده تا اجرا و خلق آثارشان با هم بحث و گفت و گو کردیم. گاهی این تجزیه و تحلیل ها تا جایی پیش می رفت که موضوع و نحوه اجرای اثر را دستخوش تغییر قرار می داد. در واقع تمامی آثار این کارگاه اینترنتی در یک فرآیند تعاملی خلق شده است.

نادعلیان با بیان این نکته که از تمامی آثار هنرمندان کتاب دیجیتال تهیه و در فضای مجازی انتشار  خواهد یافت گفت: تا کنون آثار حدود 15 نفر از هنرمندان به صورت فایل pdf در کتاب مجازی این رویداد ارایه شده است. ما منتظر بقیه کارها هستیم تا در نهایت یک کتاب دیجیتال با لوگوی طراحی شده برای این رویداد در فضای مجازی منتشر شود. حتی کسانی که فقط در بخش تئوری این کارگاه شرکت داشتند نیز رزومه شان به صورت pdf در کتاب مجازی منتشر خواهد شد .

او در پایان اضافه کرد: مالکیت مادی و معنوی آثار متعلق به هنرمندان است و چنانچه بخواهد با این آثار در جشنواره و یا نمایشگاهی شرکت کند از سوی برگزار کنندگان این رویداد بلامانع است. ما امیدوارم که با بهتر شدن شرایط موجود در جامعه و شیوع ویروس کرونا بتوانیم این آثار را نمایشگاهی به تماشا بگذاریم.

نخستین کارگاه اینترنتی هنرمعاصر از سه ماه پیش طی فراخوانی توسط «احمدنادعلیان » کارش را آغاز  و اکنون در حال جمع آوری کتاب pdf  این رویدادهمراه با لوگوی طراحی شده است.  اسامی هنرمندان شرکت کننده در کارگاه اینترنتی هنر معاصر متعاقبا اعلام می شود.

۳۰ تیر ۱۳۹۹ ۱۲:۵۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید