اخبار

معرفی برترین طراحان حوزه عفاف و حجاب و لباس عاشورایی

معرفی برترین طراحان حوزه عفاف و حجاب و لباس عاشورایی
در مراسم اختتامیه پنجمین نمایشگاه لباس عاشورایی و اولین نمایشگاه تخصصی عفاف و حجاب برترین طراحان حوزه عفاف و حجاب معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان پنجمین نمایشگاه لباس عاشورایی و اولین نمایشگاه تخصصی عفاف و حجاب دوشنبه 31 شهریور ماه با حضور سیده مرضیه شفاپور، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، علی غلامی رئیس دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق(ع)، غلامرضا حسن پور رئیس سازمان بسیج اصناف کشور، حاجی پور نماینده مردم مازندران در مجلس شورای اسلامی و جمعی از فعالان عرصه مد و لباس کشور در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم سیده مرضیه شفاپور، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با اشاره به رونمایی از لباس عفاف و حجاب مشاغل ویژه بانوان و مجموعه لباس عاشورایی در مراسم اختتامیه، گفت: در طراحی و تولید لباس عفاف و حجاب ویژه بانوان شاغل از پارچه، نخ و طراحی تمام‌ایرانی استفاده شده که تلاشی در تحقق شعار جهش تولید است.

شفاپور به مشکلات مربوط به تهیه پارچه به ویژه پس از شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: برای رفع این مشکل با صنعت‌گران عرصه تولید پارچه مراوداتی داشتیم و قرار است با تعدادی از طراحان و پیشکسوتان عرصه طراحی بازدیدی از صنایع نساجی داشته و زمینه تأمین پارچه مورد نیاز طراحان با قیمت مناسب را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه در حال ورود به دهمین جشنواره مد و لباس فجر هستیم، اظهار کرد: امسال پس از بررسی‌های متعدد به این نتیجه رسیدیم که نگاه امسال نیز مفهومیباشد و از ظرفیت‌های لباس اقوام و قومیت‌ها استفاده کنیم. ایران، مصر و روم در تاریخ بشر دارای جایگاه مهمی در حوزه پوشاک هستند، اما لباس ایرانی در طول تاریخ علاوه بر غنا و برازندگی پوشیدگی کامل را نیز داشته است.

رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در پایان تصریح کرد: اکنون نیز بسیاری از کشور‌ها حتی کشور‌هایی که از نظر فرهنگی با ما تفاوت دارند، مثل کشور سوئیس از ما برای حضور در رویداد‌های مد و لباس دعوت کرده‌اند و علاقه‌مند هستند در رویداد‌های مد ما شرکت کنند. نگاه من به همه طراحان کشور یکسان است و تلاش داریم بالاترین امکانات را برای آن‌ها فراهم کنیم.

در ادامه مراسم، علی غلامی رئیس دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به اینکه پوشش به عنوان یک رفتار به مقدمه‌ای دو بخشی نیاز دارد که شامل شناخت و گرایش است، گفت: اگر ما معتقد هستیم باید پوشش وجود داشته باشد باید برای شناخت و گرایش کاری انجام دهیم. یکی از مشکلات ما در جامعه این است که رفتاری انجام می‌دهیم اما چون شناخت و گرایش نداریم تحت تأثیر جریان‌های مختلف از آن رفتار صرف نظر می‌کنیم. این اتفاق چه در کارهای خیر و چه در کارهای شر رخ می‌دهد.

غلامی با مطرح کردن این پرسش که در حوزه‌های مثل پوشش طراحان چه کارهایی می‌توانند انجام دهند؟ گفت: در کتاب‌های متناظر با این موضوع آمده است است مراحل کار  عبارت است از آفرینش، معرفی، تبلیغ، تولید انبوه، فعال سازی و جایگزین کردن. یعنی وقتی ایده‌ای آفریده و به مرحله خلق می‌رسد موضوع آغاز می‌شود و بعد معرفی کار، تبلیغ و تولید انبوه و در ادامه ایجاد تقاضا و جایگزینی آن.

وی ادامه داد: اما مجموعه‌ای مثل کارگروه ساماندهی مد و لباس و طراحان کجای این حوزه قرار می‌گیرند و چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد؟ به نظر می‌رسد شما در شناخت نمی‌توانید فعالیت داشته باشیند و نوع کار شما در حوزه شناخت نیست اما طراحان در حوزه گرایش و رفتار می‌توانند نقش آفرینی کنند به شرط اینکه دو مسئله مهم رعایت شود.

طراحی برای مردمی با دو بعد دینی و ملی

رئیس دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق(ع) خطاب به طراحان اضافه کرد: شما برای اینکه در مردم گرایش به سمت پوشش و پوشاک طراحی خودتان ایجاد کنید باید مخاطب شناسی کنید. باید به این فکر کنید که برای چه کسانی کار تولید و مد ارائه می‌کنید. شما با یک موجود دو قطبی که یک بعد دینی دارد و یک بعد ملی مواجه هستید. ملت ما برخلاف برخی ملل مردم نوظهوری نیستند که تاریخچه تمدنی و فرهنگی در حوزه‌های مختلف از جمله مد نداشته باشند. اگر اینچنین بود زمینه ملی و بعد ملی نداشتیم. از سوی دیگر ما در این حوزه زمینه دینی داریم. مردم ما قبل از اینکه اسلام وارد کشور شود هم دیندار بودند

غلامی تصریح کرد: پس باید به این دو نکته توجه کنیم اگر توجه نکنیم طراحی مد ما بروز خیلی واداده‌ای خواهد داشت. مسئله دیگری که در طراحی‌ها بسیار مشاهده می‌شود طراحی پوشش‌های عجیب و غریب است. وقتی می‌خواهید لباسی طراحی کنید باید به این فکر کنید که آیا پس از طراحی درصد قابل توجهی از مردم جامعه آن لباس را دیده، پسندیده و استفاده خواهند کرد؟ شما باید فاصله آنچه طراحی می‌کنید را با آنچه مردم می‌پوشند پر کنید و در طراحی لباس از خود بپرسید چند درصد جامعه شبیه این طرح‌ها هستند؟ چند درصد می‌خواهند شبیه این مدل‌ها باشند و ایا دو ماه دیگر در جامعه می‌توان این لباس را پوشید.

وی با متذکر شدن این مسئله که اقتصاد اول منطقه در اختیار شما است، گفت: آنچه می‌تواند در این خصوص اثرگذار باشد بخش شناخت ملیت و دین مخاطبان شما و نقطه دوم واقعیت گرایی است که نقطه مقابل افراط و تفریط در حوزه طراحی است و این مسئله را نیز به خاطر داشته باشید که کار فرهنگی با عجله و اقدامات شتاب زده هماهنگ نیست. البته نباید ناامید هم شوید نوع کار شما اعتقاد نیاز دارد بدون اعتقاد موفق نمی‌شوید.

غلامرضا حسن پور رئیس سازمان بسیج اصناف کشور نیز طی سخنانی با خاطرنشان کردن این مسئله که بحث صبر و حوصله در عرصه کار فرهنگی را قبول دارد اما در عرصه تولید باید به سرعت حرکت کرد، گفت: پیشنهاد انجام کار عملیاتی و همکاری با کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و طراحان مطرح شد که ما آن را پذیرفتیم.

وی ادامه داد: اگر نتوانیم بازار را برای طراحان فراهم کنیم تمام اقدامات در حوزه طراحی‌ها محکوم به شکست است. شکست‌هایی که در دوره‌های قبل هم شاهد ان بودیم و یکی از دلایل آن شکست‌ها عدم موفقیت در بازارسازی کنیم و قیمت لباس‌های طراحی شده قابل هضم برای اقشار مختلف جامعه نیست.

رئیس سازمان بسیج اصناف کشور با اعلام این مطلب که باید سکوی فروش برای محصولات طراحی شده فراهم کنیم، گفت: بیشتر مردم ما معتقد به پوشش هستند البته نحوه و نوع پوشش مردم متنوع است اما ما نتوانسته‌ایم این مسئله را مدیریت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بخش صادرات بحث جدی ما است و باید در این زمینه نیز فعالیت کرد. بسیج در مسئله کرونا و تولید و توزیع ماسک بسیار موفق بود و با وجود اینکه قیمت همه اقلام در حال افزایش است، قیمت ماسک در حال کاهش است چون همدلی در این حوزه رخ داده است.

حسن پور به این مسئله که برای تولید ماسک با 577 تولیدی لباس ارتباط و از آنها حمایت شده است به نحوی که اکنون ارتباط بسیار خوبی با بسیج اصناف ایجاد کرده‌اند، پیشنهاد کرد پروژه‌ای طراحی و برای آن بودجه اجرایی در نظر گرفته شود که در حوزه تولید پوشاک طراحی شده توسط طراحان کشور نیز همکاری کنیم

صحبت های حاجی پور نماینده مردم مازندران در مجلس شورای اسلامی در خصوص جایگاه عاشورا و تقدیر از فعالان عرصه تولیدات عاشورایی و تقدیر از برگزیدگان پنجمین نمایشگاه لباس عاشورایی، اولین نمایشگاه تخصصی عفاف و حجاب و برگزیدگان مسابقه طراحی ماسک پایان بخش این مراسم بود.

در مراسم تقدیر از طراحان برتر لباس عفاف و حجاب این طراحان خواستار حمایت مسئولان از تولید انبوه و عرضه طرح‌هایشان به عموم مردم شدند که دبیر کارگروه و رئیس سازمان بسیج اصناف کشور در این خصوص قول مساعدت و همکاری دادند

بر این اساس در بخش چادر از نرگس رحیمی و معینییار؛ در بخش مانتو از مهنوش تیمورزاده، سحر تلقانی و عزاله معظی؛ در بخش پوشش سر از نرگس بامداد؛ در بخش مسابقه زنده استانی از حمیده ایرانی، صدیقه اصفهانی و سودابه میرزائی؛ در طراحی ماسک از خاطره حسینی، زهرا سلیمانی و بهاره نهرمونی، در بخش مسابقه زنده مانتو اجتماع از اشرف سادات میرباقری و در بخش مسابقه زنده لباس مردان از فاطمه شریفی تقدیر به عمل امد.

۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۴:۱۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید