اخبار

آغاز داوری جشنواره «هنر و رسانه»، معیارهای داوری

آغاز داوری جشنواره «هنر و رسانه»، معیارهای داوری
دبیر جشنواره نخستین جشنواره «هنر و رسانه» از آغاز داوری آثار رسیده به بخش های مختلف این جشنواره خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دکتر محمد مهدی فرقانی با اعلام این خبر گفت: آثار رسیده به بخش های مختلف نخستین جشنواره «هنر و رسانه»  توسط 7 نفر از اساتید برجسته ارتباطات و رسانه داوری می شود.

وی رعایت اصول حرفه ای روزنامه نگاری و اصالت و صحت هنری آثار را به عنوان معیارهای داوری این جشنواره اعلام کرد و گفت: در بخش اصول حرفه ای روزنامه نگاری مواردی همچون نگارش درست لید، متن و پایان بندی صحیح، زبان و شیوه نگارش، تناسب زبان با موضوع و انسجام مطلب  از ملاک های داوری خواهد بود.

فرقانی همچنین انتخاب موضوع، جدید بودن اطلاعات و محتوای ارائه شده در هر مطلب و سبک و ساختار به کار برده شده در تنظیم مطالب را از دیگر ملاک های داوری در بخش اصول حرفه ای روزنامه نگاری دانست.

دبیر جشنواره هنر و رسانه ادامه داد: در بخش اصالت و صحت هنری آثار هم یک تیم مشاوره 3نفره در حوزه های تجسمی، موسیقی و تئاتر گروه داوری جشنواره را همراهی خواهند کرد. به این صورت که این گروه 3 نفره بعد از انجام داوری، آثار برگزیده به انتخاب هیئت داوران را مورد بررسی قرار داده و در صورتی که مطلبی از صحت و دقت هنری لازم برخوردار نباشد به داوران اعلام خواهد شد تا در صورت ضرورت، هیئت داوران در نظر خود تجدید نظر کند.

وی افزود: البته باید توجه داشته باشیم که داوران این جشنواره از زبده ترین و برجسته ترین روزنامه نگاران و اساتید ارتباطات و رسانه هستند که بعضی از آن ها به صورت تخصصی در حوزه روزنامه نگاری هنری فعال بوده و تدریس کرده اند.

فرقانی همچنین تاکید کرد: ملاک داوری آثار کیفیت ژورنالیستی آنها خواهد بود و به هیچ وجه هیئت داوران تاکیدی بر انتخاب رتبه های اول تا سوم در همه رشته ها را نخواهد داشت.

وی گفت: حتی ممکن است در یک رشته هیچ برگزیده ای معرفی نشود. البته داوران کیفیت آثار را در مقایسه با هم در نظر خواهند گرفت نه در مقایسه با یک الگوی کاملا مطلوب در حوزه روزنامه نگاری.

دبیر جشنواره هنر و رسانه اضافه کرد: البته در نهایت آثاری انتخاب خواهد شد که قابل دفاع بوده و بتواند یک الگوی مطلوب و قابل ارائه در سبک و محتوا باشد.  

آثار دو بخش خبرگزاری ها و مطبوعات در رشته های خبر و گزارش خبری، گزارش توصیفی- تحلیلی، یادداشت و سرمقاله، نقد و مقاله و تحقیق، عکس و گزارش تصویری و مصاحبه و آثار بخش های رادیو و تلویزیون در رشته گزارش خبری مورد بررسی و داوری قرار خواهد گرفت.

نزدیک به 800 اثر از 17 استان کشور به جشنواره «هنر و رسانه» رسیده که در نهایت بعد از پالایش و انتخاب اولیه نزدیک به 600 اثر به مرحله داوری نهایی راه یافتند.

نخستین جشنواره «هنر و رسانه» به همت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با موضوعات هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، موسیقی، مد و لباس و آموزش هنر برگزار می شود.

 

۲۴ آبان ۱۳۹۱ ۱۶:۲۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید