اخبار

برگزیدگان جشنواره عکس روایت سرباز معرفی شدند

برگزیدگان جشنواره عکس روایت سرباز معرفی شدند
آیین پایانی جشنواره عکس روایت سرباز در پاسداشت سردار شهید سلیمانی عصو شنبه 20 دی ماه با معرفی برگزیدگان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری، این مراسم با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری، مهدی افضلی، مدیرعامل بنیاد رودکی و جمع معدودی از عکاسان برگزار شد.
سیدعباس صالحی در این آیین ضمن تسلیت سالگرد شهادت سردار سلیمانی و شهدای کرمان در زمان تشییع پیکر ایشان، یاد جان باختگان هواپیمای اوکراینی را گرامی داشت و گفت: برگزاری جایزه عکس بنیاد رودکی با عنوان روایت سرباز گوشه ای از دلدادگی مردم ایران به این سردار بزرگ است که عکاسان با ثبت عکس های خود با این موضوع زوایای مختلفی از این دلدادگی را  در گستره جمعیت حضور مردم در مراسم شهادت حاج قاسم سلیمانی را نشان دادند. ضمن این که عواطف و احساسات انسانی هم  نمایه ای از این موضوع است که در  عکس های عکاسان نشان داده شده است.

وی افزود: این دلدادگی و داغ از دست دادن سردار بزرگ همچنان تازگی دارد و نشان می دهد مردم ایران و همچنین مردم منطقه و جهان که با سردار سلیمانی نسبت پیدا کردند چگونه یاد و نام این سردار را گرامی داشتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: با توجه به این دلدادگی این پرسش ایجاد می شود که چگونه این سردار که حضور رسانه ای نداشت و کمتر در معرض ارتباطات رسانه ای رو در رو و تصویری قرار می گرفت با شهادتش چنین حضور مردمی پدید آمد

وی با اشاره به بخش هایی از وصیت نامه سردار سلیمانی ادامه داد: معمولا افراد در وصیت نامه های خود  صادقانه تر می نویسند چون می دانند در محضر جدیدی هستند و فردی مانند حاج قاسم سلیمانی که صداقت وجودی بیشتری دارد این صداقت در وصیت نامه اش بیشتر هم می شود.

صالحی گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی در وصیت نامه اش نسبت خود با مردم را در محورهای مختلفی ترسیم کرده است. ایشان در بخشی از وصیت نامه خود خطاب به مردم می نویسد: «من شما را از پدر، مادر، فرزندان و خواهران و برادرانم بیشتر دوست دارم چون با شما بیشتر از آن ها بوده ام.

وی در عین حال تاکید کرد: اینکه انسان علاقه اش به مردم در چنین سطحی از احساسات باشد که آن ها را حتی از بستگان خونی خود بیشتر دوست داشته باشد، اغراق و شعر نیست بلکه بیان یک رابطه وجودی در زیست با مردم و نشان از علاقه وی به آن ها است.چنین علاقه و ارتباطی طبیعتا در علاقه متقابل اثر می گذارد. این یک محبت صاف و صادقانه است و کمتر کسی می تواند چنین ادعایی داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به محور دیگر وصیت نامه سردار سلیمانی ادامه داد: او خود را وقف مردم کرده بود. اینکه انسان وجود خود را نذر و وقف ملت ایران قرار بدهد هر کسی نمی تواند انجام دهد. حاج قاسم در بخش دیگری از وصیت نامه خود می نویسد:« درست است که من پاره تن آن ها بودم (خانواده و بستگان) اما آن ها هم قبول کرده اند که وجودم را نذر شما ملت ایران کنم.». اینکه حاج قاسم این احساس را داشت به طور متقابل مردم هم سپاس این نذر را خواهند داشت و چنین حسی نسبت به ایشان پیدا می کنند.

صالحی ادامه داد: محور دیگر این وصیت نامه بر این اصل استوار است که نسبت ایشان با مردم نسبت انسانی است نه سیاسی. فارغ از خط بندی های سیاسی و جناح بندی های سیاسی است و این نگاه هم به مردم ایران و هم به مردم جهان است. فردی که مردم را خط کشی نمی کند خود را با آن ها مساوی می داند و حاج قاسم در وصیت نامه خود تاکید دارد که «می دانید در زندگی به انسانیت و عاطفه بیشتر از رنگ سیاسی توجه کرده ام». اینکه انسان به فطرت و سرشت انسان توجه کند و رنگ و لعاب های جناحی و سیاسی را کنار بگذارد در زندگی حاج قاسم محسوس بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: احترام و حفظ حرمت مردم از دیگر محورهایی است که در وصیت نامه حاج قاسم سلیمانی بر آن تاکید شده است. اینکه انسان خود را در هر شان و مقام و منزلت از سرباز تا سردار خادم مردم بداند در شخصیت وجودی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نمایان است و این احترام نه تصنعی که وجودی و واقعی بود.

وی ادامه داد: ایشان در وصیت نامه خود خطاب به مسئولان می نویسد: « احترام و خدمت به مردم را عبادت بدانید». اینکه ایشان تاکید داشتند احترام به مردم بالاتر از یک امر عرفی است و یک عبادت شرعی به شمار می آید و وقتی این احترام از سوی مردم حس می شود آن ها دریافتند که با فردی روبرو هستند که حرمت آن ها را حفظ می کند.

صالحی در ادامه گفت: احساس دین به مردم از دیگر محورهایی است که مورد تاکید شهید حاج قاسم سلیمانی بود. هر قدمی که برای مردم برمی داشت باز خود را مدیون مردم می دانست و حس بدهکاری به مردم را داشت. مردم ایران هم نسبت به فردی که عمر خود را بی منت  بدون توجه به قدرت و ثروت در جهاد گذرانده ولی در عین حال خود را بدهکار به مردم می داند احساس خوبی دارند.  این موضوعات باعث شد که حاج قاسم در دل مردم جای داشته باشد و این علاقه انسانی و الهی چیزی است که پایان ناپذیر است.

وی در عین حال تصریح کرد: آنچه مردم در یک سال گذشته از خود نشان دادند روایت یک عشق دو طرفه بود و عکاسان خبری هم که بخشی از آثار آن ها در نمایشگاه عکس روایت سرباز حضور داشت، راویان این انسانیت بودند.

حمید فروتن، دبیر این رویداد به بیان گزارشی از این مسابقه پرداخت و گفت: در طول قرن‌ها آدمی نیاز شدیدی برای اطلاع‌رسانی داشته و این نیاز در طول سال‌ها افزون‌تر شده است. امروزه مردم بیش از پیش به افراد، ابزار و دستگاه‌هایی متکی هستند که اطلاعات دیداری و شنیداری را به روز و به لحظه تهیه می‌کند. عکاس در مرکز همه این ارتباطات قرار دارد و مدرسان و پژوهشگران از عکس برای یاد دادن و یادگرفتن بهره می‌برند. عکس حاوی حقایق زمان گذشته برای آیندگان است و عکاس قادر است با دوربین خود برشی از زمان و مکان را برای همیشه ماندگار کند. عکس بیش از یک قرن و نیم است که به عنوان سندی از واقعیت مورد پذیرش و اعتماد بوده است.

 فروتن ادامه داد: از این رو بنیاد رودکی در پاسداشت یاد و راه سپهبد شهید قاسم سلیمانی اقدام به برگزاری مسابقه عکس خبری با عنوان "روایت سرباز" کرد تا ادای دین جامعه هنری کشور به این شهید والامقام باشد. عکس‌های ثبت شده با محوریت حاج قاسم سلیمانی بخشی از گنجینه تصویری ارزشمند آمیخته با تاریخ جهاد و شهادت ملت بزرگ ایران است. به همین منظور در آستانه اولین سالگرد شهادت ایشان مدیران بنیاد رودکی با تشکیل یک شورای سیاست‌گذاری متشکل از اساتید ارتباطات، فرهنگ و هنر و به ویژه در حوزه عکاسی، رویکردها و سیاست‌هایی را جهت برگزاری بهتر این رویداد کم‌نظیر تدوین کردند.

او با بیان اینکه به علت استقبال بیش از حد عکاسان، دبیرخانه این رویداد مجبور به تمدید زمان ارسال آثار شد، افزود: در نهایت تعداد ۱۰۹۹ عکس از ۱۳۶ عکاس و نیز ۵۰ فریم عکس از دبیرخانه بیت رهبری به دبیرخانه ارسال شد. پس از دو مرحله داوری در نهایت ۸۳ عکس از ۵۲ هنرمند برای برگزاری نمایشگاه و انتشار کتابی نفیس انتخاب شد. ویژگی‌ای که این رویداد به همراه داشت، موقعیت نظامی، امنیتی و شخصیت متواضع شهید سلیمانی بود. من تاکید می‌کنم که باید در تمام شرایط فرهنگی، هنری، نظامی و امنیتی، تیم‌های مختلف تصویری و مستندساز حرفه‌ای بدون هیچ محدودیتی به تولید و ثبت و ضبط تصاویر در لوکیشن‌های مختلف بپردازند و تنها در مرحله انتشار این آثار است که باید مدیریت و وسواس دقیقی وجود داشته باشد. به امید اینکه در سال‌های آینده جایزه عکس بنیاد رودکی با توجه به وقایع مهم همان سال تداوم بیابد و در برگزاری رویدادهای هنری پیشتاز باشد.

پس از آن فرهاد سلیمانی، رئیس هیئت داوران جایزه عکس "روایت سرباز" به قرائت بیانیه هیات داوران به این شرح پرداخت، که در بخش‌هایی از آن آمده بود: عکاسان خبری سال‌هاست بدون وقفه تمامی رویدادهای کشور را به تصویر کشیدند و در این مسیر چه افراد با ارزشی که فدا شدند. از دوران انقلاب اسلامی تا هشت سال دفاع مقدس و ثبت رویدادهای به ظاهر ساده زندگی روزمره مردم این کشور، این رسولان خبر بارها مورد عتاب و خطاب یا مهر و ملاطفت قرار گرفتند، اما همچنان به راه خود ادامه دادند. در میان هنرمندان، عکاسان خبری بیشترین شهید را دادند چراکه همیشه در مواجهه با خطر بودند. به امید اینکه برگزاری چنین جوایزی آگاهی عمومی را نسبت به منزلت این افراد و دشواری کار آنها بالاتر ببرد.

 در ادامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیان سخنانی پرداخت و گفت: سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی را تسلیت عرض می‌کنم و همچنین گرامی می‌داریم یاد شهدای کرمان که در تشییع سردار دل‌ها حضور داشتند و همچنین شهدای هواپیمای اوکراینی که داغی بر دل ملت ایران بود. تشکر می‌کنم از همکاران عزیز در بنیاد فرهنگی هنری رودکی، هیئت‌داوران و مجموعه عزیزانی که در این روایت حضور داشتند و توانستند در این جشنواره گوشه‌ای از دلدادگی مردم ایران به این سردار را نشان دهند. زوایای مختلفی از این دلدادگی در همین عکس‌هایی که در نمایشگاه دیدیم به نمایش گذاشته شده است. یکی از پرسش‌های قابل توجه این است که رمز این محبوبیت در چیست و چگونه این سردار با اینکه حضور رسانه‌ای زیادی نداشت، اما با شهادت خود چنین شوری را ایجاد کرد. منظرهای مختلفی در پاسخ به این پرسش وجود دارد که یکی از آنها رابطه او با مردم است. شهید سلیمانی نسبت خاصی با مردم برقرار کرده بود و همین مسئله باعث علاقه و ماندگاری او در جان مردم است.

در پایان، چهار عکاس تقدیر شده و سه عکاس برگزیده به رای فرهاد سلیمانی، سعید فرجی و روح الله وحدتی به این شرح معرفی شدند.

جواد میرحسینی از استان گیلان، پویا بازارگرد از استان گیلان، مجید عسگری‌پور از استان تهران و احمد بلواسی از استان خوزستان تقدیر شدگان اولین جایزه عکس بنیاد رودکی بودند که لوح تقدیر به همراه یک میلیون تومان جایزه نقدی را دریافت کردند.

 جایزه سوم شامل تندیس، لوح تقدیر و ۵ میلیون تومان جایزه نقدی به سعید قاسمی از آذربایجان شرقی تعلق گرفت. جایزه دوم شامل تندیس، لوح تقدیر و هفت میلیون تومان به حسین یار احمدی از استان کرمان اهدا شد. جایزه اول شامل تندیس، لوح تقدیر و ۱۰ میلیون تومان به مهدی قاسمی از تهران تعلق گرفت.


۲۱ دی ۱۳۹۹ ۱۰:۲۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید