اخبار

جاسم غضبان پور: تمام سلایق عکاسی را مدنظر قرار دادیم

جاسم غضبان پور: تمام سلایق عکاسی را مدنظر قرار دادیم
عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: عکاسی ارتباط مستقیم و تنگاتنگ با مردم دارد. اگر مردم نباشند عکاسی هم وجود ندارد. باید مردم باشند تا عکاس عکس بگیرد.
به گزارش روابط عومی معاونت امور هنری، جاسم غضبان پور  عضو شورای سیاست‌گذاری سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ، با اشاره به آمار آثار ارسالی به این دوره از جشنواره گفت: من درباره بقیه رشته‌ها نمی‌توانم نظر بدهم اما در مورد عکاسی می‌دانم که اگر آمار امسال را با سال‌های گذشته مقایسه کنید، خواهید دید که نحوه مشارکت چقدر بیشتر، بهتر و متنوع‌تر شده است.

وی افزود: تلاش ما در این دوره از جشنواره، از روز اول این بود که تمام سلایق عکاسی را مدنظر قرار دهیم تا فقط یک گروه، یک گرایش و یا یک تفکر خاص بر بخش عکس جشنواره حاکم نشود.

این عکاس درباره ایجاد گفتگو بین هنرها اظهار کرد: قرار بر این است که اساتید هنرهای مختلف،  جنبه‌های مختلف رشته‌ها را مقابل هم قرار دهند تا بتوانیم به یک محور کلی برای دستیابی به گفتگوی بین هنرها برسیم.  من از این طرح استقبال می‌کنم و به نظرم ایده «ایجاد گفتگو بین هنرها» اگر خوب اجرا شود، بسیار عالی خواهد بود.

وی درباره تاثیر شرایط اخیر بر تولیدات عکس توضیح داد: قطعا شرایط جامعه در روند تولید اثر تعیین کننده است. یعنی عکس باید از دل جامعه بیرون بیاید، بنابراین هر اتفاقی که در جامعه می‌افتد، روی کیفیت و محوریت عکس‌هایی که به جشنواره می‌رسند، تاثیر خواهد گذاشت. ما هم سعی می‌کنیم تا در این دوره از جشنواره با توجه به جان‌فشانی‌هایی که عکاسان در دوران کرونا داشتند، بخش تقدیر از عکاس‌های فوت شده، تقدیر از عکاس‌هایی که در کرونا پرکار بودند و در نهایت خودشان به بیماری مبتلا شدند را برگزار کنیم.

غضبان پور با اشاره به رسالت رسانه‌ای هنر بیان کرد: هرچه یک هنر مردمی‌تر و به جامعه نزدیک‌تر باشد، برای من دوست‌داشتنی‌تر است. عکاسی ارتباط مستقیم و تنگاتنگ با مردم دارد.  اگر مردم نباشند عکاسی هم وجود ندارد. باید مردم باشند تا عکاس عکس بگیرد.

وی در پایان یادآور شد: امیدوارم مشکل فضای ثابت جشنواره یک‌بار برای همیشه حل شود. اینکه هرسال به فکر مکان جدید باشیم خوب نیست. دلمان می‌خواست که کاخ جشنواره ثابت باشد زیرا در این صورت مردم هم مشارکت بیشتری خواهند داشت.

سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بهمن 99 در مرکز فرهنگی و هنری صبا برگزار ‌‌می‌شود.‌

۲۳ دی ۱۳۹۹ ۱۵:۱۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید