اخبار

مراسم تجلیل از کریم اکبری مبارکه در تئاتر صاحبدلان برگزار شد

مراسم تجلیل از کریم اکبری مبارکه در تئاتر صاحبدلان برگزار شد
طی مراسمی که صبح امروزبا حضور«قادر آشنا» مدیرکل مرکزهنرهای نمایشی درسالن مشاهیرمجموعه تئاترشهر برگزارشد؛ ازبرگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه نویسی دهمین دوره تئاترصاحبدلان تقدیرشد. همچنین در این مراسم به رسم یادبود از زنده یاد کریم اکبری مبارکه تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری؛ قادرآشنا مدیرکل مرکزهنرهای نمایشی گفت: کریم اکبری مبارکه انسان بزرگی بود من به او غبطه می خورم. آدم های مثل او با فکر واندیشه شان در جامعه ماندگار می مانند.

 او با اشاره به همکاری اش با کریم اکبری مبارکه گفت: من از سال 1376 با او در جهاد دانشگاهی همکاری داشتم؛ او انسان بسیار منظم با اخلاق و متواضعی بود. او انسان وظیفه شناس و باورمندی بود و همواره به بهترین شیوه وظایفش را انجام می داد و همواره در نقش هایی که بازی می کرد، خوش می درخشید.

آشنا درادامه با اشاره به حدیثی از حضرت علی (ع) گفت: انسان باید به گونه ای زندگی کنند که به انسان های دیگرعشق بورزد و به آن ها انرژی خوب و آرامش بدهند. کریم اکبری مبارکه یکی ازاین انسان های یگانه بود. نام یاد این عزیز گرامی باد.

 در ادامه محمود فرهنگ مدیرکانون تئاتردینی درباره کریم اکبری مبارکه گفت: دوستی من و کریم به بیش از40 سال پیش بازمی گردد وچیزی که همواره ازاو به خاطر دارم؛ مهربانی، منش خوب و انسانی، تعهد و اخلاق است. در دوران دوستی مان همواره او را انسان یگانه ای یافتم که نگران تئاتر بود.

او افزود: در11 سال اخیر که جشنواره تئاتر صاحبدلان برگزار می شود؛ همواره کریم اکبری مبارکه به عنوان داور و مشاور همراه ما بود و دلم می خواست از او که در سینما و تئاتر الگوی اخلاق بود؛ در این رویداد تقدیر شود.

در ادامه مسلم قاسمی گفت: کریم اکبری مبارکه انسان نمونه و صاره ای از معرفت و سخاوتمندی بود. او انسان با مرام و معرفتی بود و حرام حلال سرش می شد و در هر رویدادی که شرکت می کرد به آن رویداد اعتبار می بخشید. او هرگز هنرش را به کسی نفروخت.

او افزود: کریم اکبری همواره با ملاطفت سخن می گفت و از بیان حقیقت کوتاه نمی آمد. او قلب رئوفی داشت با این که از رفتار نادرست آدم ها می رنجید، هرگز درصدد تلافی نبود. او زیرک و دانا بود و هرگزآبروی کسی را نمی برد.

قاسمی با اشاره به همکاری دراز مدتش با اکبری مبارکه گفت: در دوران جوانی ما هر دو مربی تئاتر کانون پرورش فکری کودکان بودیم. او در آن دوره که جنگ ایدئولوژی های چپ و راست بود، هرگز خودش را در امر آموزش درگیر این ایدئولوژی ها نکرد و همواره تلاش داشت تا آموزش هایش انسان سازباشند.

به گفته قاسمی؛ کریم اکبری مبارکه به فرهنگ و هنر ملیتش عشق می ورزید. او هر نقشی را که بازی می کرد چه در مرگ یزدگرد، امام علی و این اواخر بچه مهندس بهترین بود.

درادامه سید عباس عظیمی گفت: کریم اکبری مبارکه انسان بی نظیری بود وقتی پیامک هایی که برایم فرستاد می خوانم پیام های او چیزی جز دوستت دارم و ابراز ارادت نبود. درانجمن هر کار دشواری که نیازبه پیگیری داشت همواره روی کمک او حساب می کردیم. انجمن هنرمندان پیشکسوت واقعا یکی از یاوران اصلی خود را از دست داد.

 

در ادامه احمد جولایی گفت: کریم اکبری مبارکه انسان صاف، ساده و با صداقتی بود. او هرگز درصدد این نبود که زیرآب کسی را بزند تا بر صندلی او بنشیند. او هرگز به این چیزها فکر نمی کرد. هنرمندان چند دسته هستند؛ پیشرو و صف شکن، همگام و پس گام. کریم اکبری مبارکه هنرمند پیشرویی بود که همواره حواسش به همه چیز جمع بود و واکنش نشان می داد.

 

او درادامه افزود: من واقعا افتخارمی کنم که کریم اکبری مبارکه درآخرین نمایشی که روی صحنه بردم بازی کرد. این نمایش درباره شهید قشقایی بود که تالار قشقایی به یاد او نام گرفته است.

 

به گفته جولایی هنرمندان وجدان زنده و بیدار جامعه هستند و جامعه ای که هنرمندش بتواند مردم را آگاه و اقناع کند دیگر نیازی به پلیس و قاضی و زندانبان و زندان ندارد. پیام اصلی تمام آثار بزرگ جهان از جمله اتلو بیداری انسان ها است.

 

او افزود: هنرمند باید از نظر روحی و جسمی سلامت باشد. وقتی هنرمند روحش سلام باشد هرگز زیر یوغ کسی نمی رود.

۱ بهمن ۱۳۹۹ ۱۶:۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید