اخبار

هنرمند فعال در حوزه چاپ دستی:

جای چاپ دستی در جشنواره تجسمی فجر خالی بود

جای چاپ دستی در جشنواره تجسمی فجر خالی بود
هنرمند فعال در حوزه چاپ دستی با بیان اینکه اختصاص یک بخش جشنواره بزرگ فجر باعث دیده شدن بیشتر هنر چاپ دستی می شود، گفت: جای چاپ دستی سال ها در جشنواره ها خالی بود.

به گزارش روابط عمومی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، احسان خاکسار درباره حضور چاپ دستی برای اولین بار در سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: چاپ دستی بخش جدیدی است که سال های جای این بخش در جشنواره های خالی بود تعداد زیادی هنرمند در ایران هستند که دارند چاپ را ادامه می دهند ، امیدوارم با برگزاری مستمر دو سالانه ها  و نمایشگاه هایی که برگزار می شود این هنر بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و بیشتر دیده شود؛  اختصاص یک بخش جشنواره ای بزرگ مثل فجر به هنر چاپ دستی باعث دیده شدن بیشتر این هنر می شود.

خاکسار درباره کارگاه آموزشی چاپ دستی با عنوان لینوکات که در سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر طی دو روز برگزار کرد توضیح داد: در سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجرقرار است چند ورک شاپ  چاپ دستی برگزار شود؛ یکی از این کارگاه ها ورک شاپ چاپ دستی و تکنیک «لینوکات» است  که بیشتر هنرمندان با این تکنیک آشنا هستند؛ من سعی کردم تجربه متفاوت تر و تجربه شخصی خودم را در این ورک شاپ دو روزه به اشتراک بگذارم، آن  کلیشه هایی که کار کرده بودم از قبل و هنوز دیده نشده را سعی کردم در این ورک شاپ بیاورم هنرمندان و هنرجویان آن تجربیات من را ببینند و حالا یکی دو خروجی هم از کارهایی که انجام دادم داشته باشیم.

این هنرمند اظهار کرد: لینوکات جزو چاپ های هنری محسوب می شود؛ در تکنیک لینوکات قسمتی از کار که قرار است سفید بماند آن قسمت حذف می شود و قسمتی که قرار است تیره بماند و به صورت رنگی نمایش داده شود آن قسمت روی کار می بینیم . آن چیزی که در دسترس ما در تکنیک لینوکات  وجود دارد همان مهرهایی هستند که هر روز با آنها سر و کار داریم و به صورت یکدست و تن پلات روی کاغذ  درج می شود یعنی در آنها از استمپ استفاده می شود و اینجا بوسیله غلتک رنگ گذاری می کنیم و روی کار انتقال می دهیم.

وی درباره استقبال از کارگاه آموزشی چاپ دستی در سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: بواسطه فضایی که کرونا در جامعه بوجود آورده و محدودیت هایی وجود دارد تعداد کمتری به صورت حضوری در این کارگاه ها شرکت کردند احتمالا علاقمندان در کارگاه های بعدی حضور پیدا خواهند کرد.

سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر تا 30 بهمن ماه به کار خود ادامه می دهد و ‏بازدید ‏از ‏نمایشگاه این جشنواره به ‏صورت حضوری با رعایت پروتکل هااز ساعت 10 ‏تا 18 هر ‏روز و ‏همچنین مجازی در دسترس است.‏
۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۳۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید