اخبار

نشست خبری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک برگزار شد

نشست خبری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک برگزار شد
مهدی حاجیان، دبیر اجرایی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک، جزئیاتی را درباره شیوه برگزاری این دوره از جشنواره، آمار آثار شرکت‌کننده و نحوه حمایت از گروه‌های نمایشی ارائه کرد.

به گزارش ستاد خبری این جشنواره، حاجیان صبح امروز (سه شنبه 5 اسفند ماه) با حضور در نشست خبری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک که در لابی تالار وحدت برگزار شد، یاد و خاطره گلزار محمدی، دبیر فقید این جشنواره را که سال گذشته بر اثر بیماری از دنیا رفت، گرامی داشت و برای محمدرضا الوند، مدیر امور استان‌ها در مرکز هنرهای نمایشی که این روزها درگیر بیماری کروناست، آرزوی سلامتی کرد.

او با اشاره به انتشار فراخوان این دوره از جشنواره در آذر ماه سال گذشته یادآوری کرد: قرار بود جشنواره هجدهم مرداد ماه امسال و همزمان با عیاد شعبانیه برگزار شود ولی دو اتفاق، این موضوع را به تعویق انداخت؛ درگذشت گلزار محمدی، دبیر این جشنواره و همینطور همه‌گیری کرونا و تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی.

دبیر اجرایی جشنواره نمایش عروسکی افزود: در شرایط دشوار امسال، ساده‌ترین کار این بود که از برگزاری جشنواره صرف‌نظر کنیم ولی از آنجا که حیات نمایش عروسکی و فعالیت هنرمندان آن وابسته به جشنواره است، با مشورت شورای سیاستگذاری جشنواره قرار شد این جشنواره اسفند ماه امسال برگزار شود.

حاجیان، حفظ سلامت گروه‌های شرکت کننده و تماشاگران را مهم‌ترین اولویت در برگزاری جشنواره هجدهم نمایش عروسکی دانست و افزود: می‌شد این جشنواره هم به شکل فیزیکی برپا شود ولی پیش از بازگشایی تئاتر تصمیم شورای سیاستگذاری و دبیرخانه جشنواره این بود این دوره از جشنواره در بستر فضای مجازی برگزار شود. ضمن اینکه سالن‌های تئاتر بعد از تعطیلات چند ماهه بار دیگر فعال شده‌اند اما برگزاری جشنواره نمایش عروسکی به شکل فیزیکی، بار دیگر فعالیت آنها را دچار وقفه می‌کرد.

او با ابراز خرسندی از استقبال گروه‌های استان‌ها برای حضور در این دوره از جشنواره اضافه کرد: در این جشنواره مجموعا 57 نمایش شرکت دارند که 29 اثر متعلق به تهران و 28 اثر متعلق به دیگر شهرهاست و خوشبختانه نمایش‌های استان‌ها از نظر کیفی هم رشد قابل توجهی داشته است.

به گفته او، در این دوره از جشنواره شاهد حضور ۱۶ استان در جشنواره هستیم و شهر کرج با ۳ اثر نمایشی بیشترین تعداد حضور را دارد.

حاجیان همچنین از حضور چشمگیر بانوان هنرمند در این جشنواره ابراز خشنودی کرد و گفت: 53 درصد کارگردانان حاضر در جشنواره بانوان هنرمند هستند ضمن اینکه در بخش‌های دیگر جشنواره هم حضور بانوان چشمگیر است.

او در ادامه با قدردانی از تلاش کادر درمان در دوران سخت کرونا افزود: با احترام به دوستان کادر درمان باید بگویم تلاش‌های هنرمندان و اقشار فرهنگی هم ایثارگرانه است و آنان نیز قهرمان هستند.

حاجیان از حضور چهره‌های شاخص نمایش عروسکی در هیات‌های انتخاب آثار هم ابراز خوشحالی کرد و گفت: هرچند برگزاری جشنواره در بستر مجازی گرمای حضور فیزیکی را ندارد ولی امیدواریم با تصویربرداری حرفه‌ای که از نمایش‌ها انجام شده و همینطور با همراهی اصحاب رسانه این شور و شوق را بیشتر کنیم.

او در ادامه با ارایه توضیحاتی درباره پرداخت کمک هزینه به گروه‌های شرکت‌کننده در جشنواره افزود: تاکنون قسط اول پرداخت شده است و با همراهی انجمن هنرهای نمایشی و مرکز هنرهای نمایشی، کمک هزینه دیگری را برای ساخت عروسک در اختیار گروه‌ها قرار دادیم ضمن اینکه همه تلاش‌مان بر این است که پیش از برگزاری جشنواره تمام تعهدات مالی خود را به انجام برسانیم .

حاجیان خبرداد که در این دوره از جشنواره از دو چهره فعال نمایش عروسکی، ایرج محمدی و محمد حسن ابویی مهریزی، معلم خلاقی که در استان یزد در جهت ترویج نمایش عروسکی و ساخت عروسک‌های سنتی ایران فعال است، تقدیر خواهد شد.

 از انتشار سه عنوان کتاب تخصصی همزمان با جشنواره خبر داد و گفت: زنده یاد گلزار محمدی به موضوع پژوهش توجه ویژه‌ای داشت . به همین دلیل در این دوره از جشنواره با همراهی فهیمه میرزاحسینی کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی را به شکل مجازی برگزار کردیم که مورد توجه فعالان نمایش عروسکی بویژه در استان‌ها قرار گرفت.

او با برشمردن عناوین نشست‌های تخصصی یادآوری کرد که این نشست‌ها ضبط شده و از طریق تلویزیون تئاتر ایران در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

به گفته حاجیان، آثار جشنواره نمایش عروسکی در سایت تیوال، نمایش‌نت، هاشور و تلویزیون تئاتر ایران در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد که بخشی از این آثار به صورت رایگان و بخشی با قیمت بلیت 8 هزار تومان ارائه خواهد شد.

دبیر اجرایی جشنواره نمایش عروسکی از حمایت‌های کانون پرورش فکری، تئاتر شهر، بنیاد رودکی، شهرداری تهران و پلتفرم روستاوند نیز در همراهی با جشنواره قدردانی کرد.

حاجیان با اشاره به اینکه در این دوره از جشنواره برخلاف دوره‌های گذشته امکان حضور کودکان در پاتوق کودکان میسر نبود، گفت:  با برپایی بخش «کودک و مبارک» حضور کودکان را در این دوره از جشنواره خواهیم داشت. به این صورت که کودکان با همراهی خانواده‌های خود عروسک‌های نمایشی می‌سازند و بعد از ساخت قطعات نمایشی کوتاهی، فیلم این نمایش‌ها را برای ما می‌فرستند و از این طریق در جشنواره شرکت دارند.

او از برگزاری مسابقه و نمایشگاه عکس جشنواره در خانه هنرمندان ایران به عنوان دیگر رویداد مهم این دوره از جشنواره نام برد و افزود: علاوه بر معرفی عکاسان برگزیده که در این مسابقه شرکت کرده‌اند، کتاب این نمایشگاه نیز منتشر و توزیع خواهد شد.

حاجیان در ادامه با ابراز تاسف از اینکه نمایش عروسکی وابسته به جشنواره شده است، ابراز امیدواری کرد با قول مساعد قادرآشنا، مدیر مرکز هنرهای نمایشی، آثار جشنواره در طول سال اجرای عمومی داشته باشند.

او بودجه برگزاری این جشنواره را حدود 2 میلیارد تومان ذکر کرد و با ارایه توضیحاتی درباره پرداخت کمک هزینه به گروه‌های شرکت کننده در جشنواره خاطرنشان کرد: این کمک هزینه متعلق به جشنواره است و به اجرای عمومی نمایش‌ها مربوط نمی‌شود و همه درآمد حاصل از فروش بلیت‌ها هم به گروه‌های نمایشی تعلق خواهد گرفت.

دبیر اجرایی جشنواره نمایش عروسکی درباره امکان پخش آثار جشنواره در تلویزیون گفت: بسیاری از آثار این قابلیت را دارند ولی این خیلی به همراهی صدا و سیما وابسته است و ما آمادگی این کار را داریم. گفتگوهایی میان اقای اشنا، مدیر مرکز هنرهای نمایشی و آقای شاه آبادی، معاون سیما انجام شده که امیدواریم به نتیجه برسد.

اودر پاسخ به پرسشی درباره امنیت آثار جشنواره و مالکیت معنوی آثار توضیح داد: در تفاهم نامه‌هایی که میان انجمن هنرهای نمایشی و پلتفرم‌ها بسته شده، تمام حقوق معنوی و مالکیت آثار لحاظ شده است.

در این نشست که با حضور رضا بصیرت، مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی و مدیران بخش‌های مختلف جشنواره نمایش عروسکی برگزار شد، محسن حسن‌زاده، مدیر روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی و مدیر روابط عمومی جشنواره هم توضیحاتی درباره امکان استفاده از آثار این جشنواره در پلتفرم‌های یاد شده ارایه و ابراز امیدواری کرد که کودکان و بویژه کودکان بیمار یا کودکان کار و آسیب‌دیده با همراهی نهادهایی مانند بهزیستی و ... بتوانند از نمایش های جشنواره دیدن کنند.

او از چهره‌های شناخته شده تئاتر و تئاتر عروسکی هم  درخواست کرد تا با آماده سازی ویدیوهایی به معرفی نمایش‌های جشنواره یاری کمک کنند.

هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک با یاد گلزار محمدی دبیر فقید این جشنواره و با دبیری اجرایی مهدی حاجیان و بهره‌گیری از بسترهای فضای مجازی دهم تا هفدهم اسفند ماه برگزار می‌شود.
۵ اسفند ۱۳۹۹ ۱۷:۱۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید