اخبار

برگزاری اولین داوری کمسیون مالکیت معنوی طراحی مد و نشان شیما

برگزاری اولین داوری کمسیون مالکیت معنوی طراحی مد و نشان شیما
اولین جلسه کمسیون ماده 4 مربوط به بخش داوری شیما و مالکیت معنوی در سال 1400 با حضور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، این داوری با حضور مریم پورشهابی دبیر  کارگروه و تعدادی از داوران حوزه مد و لباس با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد. 
در این جلسه پورشهابی با بیان اینکه صنعت مد در میان افراد و کشورهای مختلف دارای اهمیت زیادی است و در سال های اخیر صنعت مد و لباس جایگاه خود را در ایران که فرهنگ غنی در این زمینه دارد باز کرده است تا بستری برای حمایت از طراحان و تولیدکنندگان لباس باشد. 
وی گفت: بسیار مهم است که دانشگاه در حوزه مد و لباس بیشتر فعال شود و پژوهش های بیشتری در حوزه طراحی مد و لباس انجام دهد.
وی اضافه کرد:کارگروه مد و لباس این آمادگی را دارد که با همکاری دانشگاه دوره های آموزشی تخصصی برای طراحان و دوستداران این حوزه و از علوم و فناوری نوین حوزه مد و لباس آگاهی دارند درفضای مجازی برگزار کند. 
دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس بیان کرد: طراحان استقبال خوبی برای ثبت آثارشان و دریافت نشان شیما و مالکیت معنوی داشته اند، که همین امر باعث شده حس رقابت بین طراحان بخصوص طراحان جوانی که در این عرصه قدم گذاشته اند داشته باشیم. البته طراحان ما باید به این امر توجه داشته باشند ایران کشوری با  اقلیم های متنوع است که هرگوشه از این خاک پوشش خاص خودش را دارد و طراح باید با توجه به این موضوع، مدل هایی را طراحی کند که برگرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی و آمیخته با فرهنگ بومی و سنتی اقوام ایرانی باشد و همچنین این طرح ها مورد توجه و تأیید عموم و عرف جامعه نیز قرار گیرد.
مینو کریم نیا طراح لباس، پژوهشگر و مدرس دانشگاه یکی از داوران این کمسیون نیز با اشاره به اینکه کارگروه ساماندهی مد و لباس با همکاری طراحان این عرصه توانست تغییرات خوبی در پوشش جامعه بوجود بیاورد افزود: در سال های قبل پوشش در جامعه بخصوص پوشش بانوان از لحاظ کاربردی جایگاه خوبی نداشت ولی اکنون کارها با اصول طراحی و با استفاده از رنگ ارائه می شود و باعث شده مردم بیشتر از طرح های ایرانی استفاده کنند. 
دکتر فاطمه بهرامی از دیگر داوران این کمیسیون نیز بیان داشت: متاسفانه برخی از کارهایی که برای کمیسیون ماده 4 ارائه می شود با هدف دریافت شیما و مالکیت معنوی و برای گرفتن بیمه هنرمندان است، که این امر باعث شده کارها با اصول طراحی ارائه نشده و از نظر این کمیسیون مورد تأیید قرار نگیرد. 
نشان شیما یا همان شناسه یکپارچه مد و لباس ایرانی یک تاییدیه از سوی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور است که به لباس‌ها، زیورآلات، کیف و پایپوش و پوشش سر طراحی شده توسط طراح، داده می‌شود و بعد از تاییدیه در سیستم اطلاعاتی طراحان به ثبت می‌رسد. نشان شیما و امتیار مالکیت معنوی مانند ثبت اختراع است و نشان می‌دهد طرح طراح، ایده‌ای نو و ناب و متعلق به طراح است و سایر افراد تنها با اجازه طراح می‌توانند از آن طرح بهره‌بردای اقتصادی کنند. 
دریافت نشان شیما امتیازهای گسترده‌ای برای طراحان حوزه مد و لباس دارد که شامل: 
1. طراحانی که 10 نشان شیما دریافت کرده باشند می توانند از مزیت بیمه هنرمندان بهره مند شوند.
2. برای شرکت درجشنواره ها، نمایشگاه ها و به چاپ رسیدن اثر در ژورنال، نیاز به نشان شیما است. 
3. در صورت دریافت مالکیت معنوی، اثر به نام طراح ثبت می شود و اگر از اثر کپی برداری شود دادگاه گواهی ثبت اثر را آماره ای بر طراحی او قرار می دهد.
یادآوری می‌شود " طراحان برای آشنایی بیشتر با نشان شیما و امتیاز ثبت معنوی آثار خود می‌توانند به سایت کارگروه ساماندهی مد و لباس به آدرس: https://iranmode.farhang.gov.ir بخش شناسه یکپارچه مد ایران و شناسه یکپارچه زیورالات مراجعه کنند.
۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۳:۳۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید