اخبار

شاه آبادی در استان گلستان

شاه آبادی در استان گلستان
هنر مختومقلی در مردمی بودن اشعار او ست
حمید شاه آبادی معاون هنری وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در سفر به استان گلستان مردمی بودن را یکی از ویژگی های شعر مختومقلی فراغی دانست .
به گزارش روابط عمومی معاونت هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی حمید شاه آبادی که روز جمعه به استان گلستان سفر کرده بود در جمع هنرمندان و برخی از اهالی فرهنگ استان گلستان مردمی بودن را یکی از ویژگی های شعر مختومقلی شاعر بزرگ این خطه دانست .
وی گفت:‌ این شاعر شهیر علاوه بر مبارزه با حکام زمان خود و همراهی با مردم ، با بهره گیری از اشعار نغزش دردها و آلام مردم را بیان می کرد.
حمید شاه آبادی که در مراسم آیین 278 مین سالگرد تولد شاعر و عارف ایرانی ترکمن مختومقلی فراغی در" آق توقای مراوه تپه" سخن می گفت ، مختومقلی را شاعر شهیر دانست که در کنار مردم ماند و با سرودن اشعار عرفانی، خود را برای همیشه ماندگار کرد .
وی گفت : ‌مختومقلی با تاریخ اسلام و اقوام مختلف به خوبی آشنا بود و شعر او مشحون از علم و دانش است زیرا هیچ شاعری بدون داشتن بینش و بصیرت نمی تواند چنین اشعار نغزی را بسراید.
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ایران مهد شاعران تاثیرگذار است، گفت: ‌نه فقط قوم ترکمن و مردم استان گلستان بلکه مردم سراسر ایران اسلامی با شاعر تاثیرگذار ترکمن مختومقلی فراغی آشنا هستند و بر عمق فکر و وسعت اندیشه او تحسین می فرستند .
شاه آبادی خاطر نشان کرد: در اشعار مختومقلی فراغی علاوه بر بعد عرفانی ، نگاه عمیقی به آیات الهی، تمسک به ائمه و مهمتر از همه ولایت مداری را می تواند دید.
در ادامه این مراسم معاون سیاسی و امنیتی استاندار گلستان نیز گفت: آثار مختومقلی فراغی برگرفته از آموزه های دینی و سیره نبوی است.
'علیرضا جمشیدی '‌ افزود :‌ شعر وسیله است و آنچه که مهم و ارزشمند می باشد اندیشه و افکار است با نگاهی گذرا به اشعار این شاعر می توان اندیشه های اسلامی و دینی را کاملا مشاهده کرد.
وی گفت : اشعار و ادبیات مختومقلی فراغی حاکی از وحدت ، یکپارچگی ، امانتداری ، عمل به ارزش های دینی و مهمتر از همه پیروی از ائمه طاهرین و قران کریم است.
{ فراغی شاعر و عارف بزرگ ترکمن درسال ‏1146 ‏هجری قمری در روستای 'حاجی قوشان ' گنبدکاووس در خانواده مذهبی به دنیا آمد ،‌ پدرش 'دولت محمد آزادی 'و مادرش ' آرازگل ' نام داشت.‏
مختومقلی تا پایان عمر در بین ترکمن ها زیست و در غم ها و شادی های آنها شریک بود، وی علاوه بر شعر، به آموزش و راهنمایی مردم پرداخت وسرانجام درسن ‏57‏سالگی در سال ‏1204 ‏هجری قمری درکنار'چشمه عباساری ' در دامنه کوه 'سونگی 'بدرود حیات گفت. ‏
پیکر او در روستای 'آق توقای ' شهرستان مرزی مراوه تپه در جوار آرامگاه پدرش به خاک سپرده شده است.
 
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۱:۰۱
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید