اخبار

موسیقی وارداتی باید با فرهنگ بومی ایران همگرا شود

موسیقی وارداتی باید با فرهنگ بومی ایران همگرا شود
معاون هنری وزارت ارشاد گفت: موسیقی پاپ باید با هنجارهای ایرانی سازگار‌تر شود و هر موسیقی وارداتی که بر سر سفره‌های ما می‌نشیند باید با فرهنگ بومی ما همگرا شود.
   به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری، حمید شاه آبادی شامگاه شنبه (28 بهمن) در حاشیه جشنواره موسیقی فجر شیراز به خبرنگاران گفت: توجه به موسیقی ایرانی، برپایی جشنواره و صدور مجوز کنسرت‌های موسیقی مقامی و ایرانی، اصلاح اشعار و ملودی‌ها و بومی‌سازی موسیقی پاپ وارداتی اقداماتی است که معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای اعتلای موسیقی بومی و میهنی انجام داده است.

وی بیان کرد: هیچ کلیشه‌ای برای برپایی یکسان کنسرت در سطح کشور وجود ندارد، چرا که هر استان و هر شهر متناسب با نیازهای خود و میزان استقبال عمومی مجوز را صادر می‌کند.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد تاکید کرد: سبد شنیداری هر استان برای سیاست گذاران فرهنگی حائز اهمیت است و مسئولان فرهنگی هر استان متناسب با نیازهای موجود مجوز برگزاری کنسرت و یا اجرای قطعه‌های متفاوت موسیقی را ارایه می‌دهند.

وی با بیان اینکه موسیقی پاپ منبعی برای تامین هزینه‌های جشنواره موسیقی فجر نیست، افزود: سال گذشته ۱۲ اجرای موسیقی پاپ در جشنواره فجر داشتیم و امسال نیز اجراهای پاپ همین تعداد است بنابراین از برپایی کنسرت پاپ اهداف مالی را دنبال نمی‌کنیم.

شاه آبادی با اشاره به اینکه حضور موسیقی پاپ در بخش مسابقه جشنواره فجر باید با ملاک‌ها و معیارهای خاص خود همراه باشد، افزود: امسال ۲۰ درصد اعتبارات جشنواره نسبت به سال گذشته افزایش یافته اما آنچه بیش از همه ضرورت آن یادواری می‌شود، سطح کیفی موسیقی‌های حاضر در جشنواره است.

معاون هنری وزارت  ارشاد گفت: موسیقی تیغی دو دوم است که از یک سو می‌تواند مخاطب را به اعتلای روحی نزدیک کند و از سوی دیگر قادر است وی را به سمت انحطاط و گناه سوق دهد.

وی بیان کرد: فعالیت ۱۵۰ آموزشگاه موسیقی در شیراز و وجود سه مرکز آموزش آکادمیک موسیقی در این شهر، ظرفیتی است که باعث رشد موسیقی در این خطه می‌شود.

۲۹ بهمن ۱۳۹۱ ۱۵:۳۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید