اخبار

اولین جلسه کارگروه صیانت و حمایت از میراث هنری برگزار شد

اولین جلسه کارگروه صیانت و حمایت از میراث هنری برگزار شد
اولین جلسه کارگروه صیانت و حمایت از میراث هنری کشور به دستور حمید شاه آبادی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ریاست مشاور برنامه ریزی و نظارت معاونت هنری، رمضانعلی حیدری خلیلی تشکیل شد.

در این جلسه رمضانعلی حیدری خلیلی، مشاور برنامه‌ریزی و نظارت معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس این کارگروه گفت: هدف از تشکیل این کارگروه معرفی میراث هنری ناملموس در زمینه های نمایشی، موسیقی، هنرهای تجسمی و... از طریق همکاری تخصصی با سازمان میراث فرهنگی کشور و ایجاد سرعت و تسهیل در روند ثبت آنها است.

حیدری خلیلی در ادامه افزود: میراث فرهنگی یکی از مهم ترین عوامل مقوم و مبین هویت ملی به شمار می رود و ابعاد ناملموس این میراث که عامل اصلی به وجود آورنده میراث مادی است، علی رغم اینکه نسبت به اشکال صوری میراث فرهنگی قدیمی تر، اصیل تر و بسیار غنی و فراگیرتر است، ولی به سبب ماهیت ناملموس خود در طول سده ها و هزاره ها پیوسته از چشم به دور مانده و تنها بر حسب عادات فرهنگی سینه به سینه انتقال یافته و به حیات خود ادامه داده است.

وی خاطرنشان ساخت: تمامی کشورهایی که دارای اینگونه مواریث هستند و هویت ملی خود را در معرض خطر یا فراموشی می بینند کم و بیش بر لزوم حفاظت از میراث ناملموس خود آگاهی    یافته‌اند.

حیدری خلیلی تصریح کرد: شناسایی سرمایه های هنری و حفظ و معرفی آنها از جمله رسالت های ما در این کارگروه است. ولی مهم این است که بدانیم ثبت، آغاز مسئولیت ماست و مردم در کنار مسئولان و هنرمندان نسبت به داشته های فرهنگی خود مسئولیت دارند.

مشاور برنامه ریزی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت نقش هنرمندان و اساتید در روند کاری این کارگروه تاکید کرد: اساتید و هنرمندان صاحب نظر و برجسته در رشته های مختلف مثل موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی و... ما را در انجام وظایف خود یاری می کنند و اساس کار ما بر تجربه و دانش آنها استوار است.

حیدری خلیلی اظهار امیدواری کرد تعامل خوبی که با مسئولان و مدیران سازمان میراث فرهنگی صورت خواهد گرفت، زمینه ساز بالندگی هنر کشور شود.

در این جلسه موضوع‌هایی درباره چگونگی فعال سازی کارگروه های استانی، راه اندازی یک نشریه تخصصی و پایگاه اطلاع رسانی، ارتباط با مراکز پژوهشی و علمی و دانشگاهی و استفاده از ظرفیت و تجارب قبلی و تاکید بر تقدم ثبت آثار به صورت ملی مطرح شد.

در پایان این جلسه مجید لطفیسرشت به عنوان دبیر کارگروه و جلال تجنگی، محمدحسین فرج، ابوالفضل صادقی ن‍ژاد و سعید فلاح فر دیگر اعضای این کارگروه احکام خود را از حیدری خلیلی دریافت کردند.

 

۱ اسفند ۱۳۹۱ ۱۳:۱۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید