اخبار

معاون هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی

معاون هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی
برای رشد و توسعه تئاتر باید یک برنامه‌ریزی جامع و کامل اندیشید
حمید شاه‌آبادی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گردهمایی هنرمندان تئاتر که روز شنبه 7 خرداد ماه در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر برگزار شد رشد و توسعه تئاتر کشور را در گرو برنامه ریزی جامع و جذب سرمایه  دانست .
به گزارش روابط عمومی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز گذشته- شنبه 7 خرداد- دومین گرد همایی خانه تئاتر با موضوع " بررسی مسائل تئاتر کشور" با حضور معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مدیر کل هنرهای نمایشی و برخی از اعضا تشکل صنفی خانه تئاتر و نمایندگان صنوف مختلف تئاتری در تالار اصلی تئاتر شهر برگزار شد. در این جلسه معاون هنری تنها راه رشد و توسعه تئاتر کشور را در گروه برنامه ریزی جامع و جذب سرمایه دانست .
در این جلسه که به همت خانه تئاتر برپا شد " حمید شاه‌آبادی " معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از شنیدن دیدگاه ها و نظرات نمایندگان خانه تئاتر  گفت: مسئله تئاتر مسئله ای جمعی است به همین جهت ما این طرف میز نیستیم و شما آن طرف میز بلکه همه ما باید کمککنیم تا تئاتر کشور فعال، پویا و تاثیرگذار باشد.  
شاه آبادی گفت : عزم ما جدی است که نگاه به حوزه تئاتر تغییر کند اینکه برای یک شهر چند میلیونی مثل تهران 8 سالن فعال وجود داشته باشد پذیرفتنی نیست .
وی در ادامه با بیان اینکه برای شغل شدن تئاتر برنامه داریم و تلاش هایی هم آغاز شده است گفت : اینکه تئاتر شغل نیست برای ما قابل قبول نیست .
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به بودجه محدود حوزه تئاتر کشور گفت : از ابتدا بودجه تئاتر را محدود و کم دیده اند و هیچ وقت در حوزه بودجه ای تئاتر جهش لازم رخ نداده است چیزی که امروز نیاز آن احساس می شود .
وی در ادامه افزود : بسیاری از موضوعاتی کهدر این جلسه مطرح شد حکم  صورت مسئله‌ ای را دارد که باید طرح می‌شد اما مهم آن است که به دنبال راه کار و چاره باشیم و این حرکتی جمعی است .
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : در سال گذشته حدود 90 نمایش در تهران اجرا شد و تمام تلاش ما بر این معطوف بود که برنامه ای روی زمین نماند .
وی اظهار داشت : ظرف سال های گذشته به دلیل نبود تئاتردر شهرستان‌ها تئاتری های این مناطق برای اینکه بتوانند فعال بمانند  بهتهران نقل مکان  کرده اند و پاسخگویی به مطالبات انباشته شده این گروه ها یک شبه به نتیجه نخواهد رسید .
وی در ادامه تصریح کرد : باید به فکر چند سال آینده تئاتر کشور بود و اگر مشکلتمرکز زدایی از تئاتر تهران حل شود بسیاری از مشکلاتی که امروز ودر این جلسه مطرح شد حل می‌شود هر چند این پایان مشکلات تئاتر ما نخواهد بود .
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت : یکی از مسائل مهمی که در تئاتر وجود دارداین است که نویسنده و کارگردان تئاتر وظیفه تهیه‌کنندگی تئاتر را هم برعهده دارند و این مسئله با ورود تهیه‌کننده‌ها به تئاتر مرتفع خواهد شد تهیه کنندگانی که می توانند در جذب حامی مالی هم موثرباشند.
شاه‌آبادی گفت : بحث شیوه‌نامه هیچ ربطی به قرارداد تیپندارد. ما معتقدیم تا زمانی که قراردادی بهتر از قرارداد تیپ نباشد باید آن رارعایت کرد.
وی گفت : شما معتقدید که بودجه تئاتر دو برابر شود اما من از چهار برابر شدن بودجه تئاتر استقبال می کنم هر چند متاسفانهما امسال تنها توانستیم موافقت 41 درصد افزایش به بودجه تئاتر کشور را بگیریم .
معاون هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی گفت : اگر اعتقادی به توسعهتئاتر کشور داریم باید یک برنامه‌ریزی جامع و کامل اندیشید که البته شیوه‌نامه همجزئی از این برنامه ریزی است.
وی افزود: تلاش می کنیمامکاناتی برای گروه‌های شهرستانی فراهم شود تا این گروه ها هم بتوانند ازظرفیت‌هایشان در شهرستان استفاده کنند.
شاه آبادی اظهار داشت : رویکرد ما این است که از حداقل‌ها کوتاه نیاییم همچنین کسانی که می توانند با مخاطب ارتباطبرقرار کنند باید تشویش شوند و باید آرام آرام پای کسانی که فکر می کنندتوان جذب منابع مالی را دارند به تئاتر باز شود .
وی در پایان گفت : همه مسائل مطرح شده در این جلسهقابل بررسی است و هیچ‌ کدام از این ضوابط  مطرح شده نیز غیر قابل تغییر نیست .
در این جلسه اعضای خانه تئاتر خواسته های خود را در یک نامه و در قالب 12 بند مطرح کردند.
 
۸ خرداد ۱۳۹۰ ۱۴:۴۷
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید