اخبار

بانوان هنرمند و اساتید برجسته هنر ارزشی تقدیر شدند

بانوان هنرمند و اساتید برجسته هنر ارزشی تقدیر شدند
مراسم بزرگداشت مقام معنوی حضرت فاطمه(س) با نام ˝دُر نبی˝ عصر امروز به همت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و زیر نظر موسسه توسعه هنرهای معاصر در تالار وحدت برگزار شد.
مراسم بزرگداشت مقام معنوی حضرت فاطمه(س) با نام "دُر نبی"، پنج شنبه 12 اردیبهشت 1392 در تالار وحدت برگزار شد.

در این مراسم محمد حسینی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید شاه آبادی؛ معاون هنری وزیر، قادر آشنا؛ مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی، مهدی افضلی؛ مدیر عامل موسسه هنرهای معاصر، مهمانپرست؛ سخنگوی وزارت امور خارجه و حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی سیف جمالی؛ مدیر عامل بنیاد ملی مد و لباس و جمعی از مدیران بالا رتبه هنری کشور حضور داشتند.

در این مراسم نخستین مسئولی که به روی صحنه رفت تا برای حاضران سخنرانی کند، حمید شاه آبادی بود.

پس از سخنان شاه آبادی، حامد زمانی به روی صحنه آمد و قطعه ای را در وصف حضرت زهرا(س) خواند که مورد توجه حاضران در تالار وحدت قرار گرفت.

دکتر نبی سخنران دوم این مراسم بود که دقایقی درباره روابط خانوادگی و ارتباط همسران به سخنرانی پرداخت و تعالیم اسلام را در این زمینه بهترین راهنمای انسان دانست.

نقالی و روایت مبارزه سهراب و گُردآفرید، از دیگر برنامه های این مراسم بود. فاطمه حیدری فر نقال این بخش بود. حیدری فر در نقالی خود روایت مبارزه گُردآفرید و سهراب را برای حاضران در تالار وحدت نقل کرد. گُردآفرید زن ایرانی بود که در جنگ ایران و توران به میدان رفت و در مقابل سهراب ایستاد.

نوازنده نوجوان تار؛ "تارا" هنرمند دیگری بود که در این مراسم به هنر نمایی پرداخت.

گروه کُر بانوان با همراهی تکنواز به اجرای قطعاتی پرداختند که قطعه "ای ایران" یکی از این قطعات بود.

بخش دیگری از این مراسم اجرای حرکات موزون و روایت بخشی از زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) بود. اجرای این قطعات موزون را گروهی زیر نظر علی براتی بر عهده داشت.

تقدیر از همسر هنرمندان و هنرمندان زن با حضور وزیر فرهنگ و معاون هنری اش و چند تن از مسئولان کشور، از بخش های دیگر این برنامه بود. همچنین با قرعه کشی که انجام شد، جوایزی به پنج تن از کسانی که نامشان "فاطمه" بود اهدا شد.

در بخش خانواده شهدا و ایثارگر، از خانم‌ها "زهرا صبوری" همسر شهید جان بزرگی، مادر شهید اختری و همسر شهید حسن شاطری تجلیل شد.

"مینا صدری" استاد نگارگری ، "شهره جوادی" استاد تاریخ هنر و هنرمند نقاش،" منیژه آرمین" نویسنده و پریسا شاد قزوینی" نقاش از دیگر بانوانی بودند که در بخش اساتید برجسته هنر از آنها تقدیر شد.

در بخش هنرمندان، از 9 بانوی موفق در زمینه های مختلف هنری تجلیل به عمل آمد.

برگزیدگان از استان تهران، شیوا کاتوزیان، مریم کمار، ساناز البرزی، وفا طرفه، زینب مظفری خواه، اعظم بروجردی و مریم یونسی بودند که به ترتیب در رشته های موسیقی و نقاشی، عکاسی، گرافیک، بازیگری و کارگردانی، نقاشی و طراحی مد و لباس تکریم شدند.

فرزانه رعیت زاده در رشته بازیگری و  راحله سالاری در رشته تذهیب به ترتیب از استان های خوزستان و کرمان از دیگر بانوانی بودند که در این مراسم مورد تجلیل قرار گرفتند.اجرای نمایش، قطعات موسیقی، نقالی و نمایش طرح‎های برتر پوشش‎های اسلامی از جمله برنامه های این همایش بود.

حمید شاه آبادی در بخش پایانی این برنامه تابلویی که نام حضرت "فاطمه" بر روی آن حک شده بود را به رسم یادبود به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیم کرد.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۲:۲۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید