اخبار

خانه عروسک به زودی راه اندازی می شود

خانه عروسک به زودی راه اندازی می شود
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از راه اندازی خانه عروسک درآینده نزدیک خبر داد وگفت:این پروژه که به دلیل محدودیت های بودجه ای و اختلاف قیمت زمین در سال گذشته متوقف شده بود درحال سپری شدن مراحل نهایی است.

به گزارش روابط عمومی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،حمید شاه آبادی در نشست خبری با اشاره به این که خوشحالم ناچار نشدم خانه ام را برای راه اندازی خانه عروسک بفروشم گفت:ما از مکان های ویژه  برای راه اندازی خانه عروسک بازدید کردیم و حتی برای خرید یک ساختمان دراین ارتباط با صاحب آن به توافق هایی هم رسیدیم اما به دلیل وجود اختلاف قیمت و همین طور محدودیت های بودجه ای در سال گذشته، این پروژه متوقف شد.

وی اضافه کرد: شش ماه پیش،ملک مجاور معاونت هنری که توسط موسسه توسعه هنرهای معاصر خریداری شد،به تئاتر عروسکی اختصاص یافت و با استفاده از نظرات کارشناسی دوستان، امکان راه اندازی خانه عروسک فراهم شد.درحال حاضر مالک این ساختمان موسسه توسعه هنرهای معاصر است و طی روزهای اخیر نیز آخرین صورت برداری برای تهیه تجهیزات لازم دراین ساختمان انجام شده است.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درادامه درباره جزییات ساختمان خانه عروسک خاطرنشان کرد:ورودی اصلی این مجموعه، کنار ورودی مرکز هنرهای نمایشی است.علاوه براین یک فضای لابی نیز دراین ساختمان وجود دارد که امیداویم به زودی مورد بهره برداری قرار گیرد.

درادامه این نشست، قادرآشنا مدیراداره کل هنرهای نمایشی گفت : سال گذشته ساختمانی را برای خانه عروسک در نظر گرفتیم اما خلف وعده مالک و بالا بردن قیمت به شکل ناگهانی از سوی او باعث شد قدم های بعدی برای خرید این ملک انجام نشود.با این حال آقای شاه آبادی به شکل مداوم پیگیر این کار بود.دراین ارتباط،ساختمان های زیادی را بازدید کردیم تا این که درنهایت،مکانی که درمجاورت معاونت هنری قرار دارد خریداری شد.این ساختمان صرفنظر از داشتن قابلیت های زیاد برای اجراهای تئاتر عروسکی،از ظرفیت اجراهای حرفه ای نیز برخوردار است.

مدیرکل هنرهای نمایشی افزود:تفاوتی که این مکان با سایر مکان هایی که تا کنون درنظرگرفته بودیم دارد این است که دردرجه نخست، خودمان مالک ساختمان هستیم.ضمن این که این ساختمان،مسکونی نیست که بخواهیم آن را به مکانی فرهنگی تبدیل کنیم.از این ها گذشته، به لحاظ فنی مکان مناسبی برای تئاترعروسکی به شمار می رود.سالن نمایش این ساختمان می‌تواند از طرفی جوابگوی تئاتر عروسکی باشد و هم در طول برگزاری جشنواره‌ها به دیگر تئاترها اختصاص پیدا کند.

افضلی مدیر موسسه توسعه هنرهای معاصر نیز دراین نشست با بیان این که مستقل بودن از مولفه های اصلی این ساختمان به شمار می رود گفت:ما در آغاز در بخش عمرانی این ساختمان مشکلاتی با شهرداری پیدا کردیم که بروز این مشکلات موجب تعلل در انجام مراحل این پروژه شد.پیش بینی ما این بود که یک طبقه از ساختمان به تئاتر عروسکی اختصاص یابد. اما بعد از آن تصمیم گرفتیم دو طبقه را به تئاتر عروسکی اختصاص دهیم.معماری این ساختمان تا یک ماه و نیم دیگر به پایان می‌رسد و پس از آن مرحله فنی آغاز خواهد شد.

افضلی درباره زمان افتتاح این ساختمان نیز توضیح داد: طی یک ماه و نیم دیگر بخش معماری این ساختمان را به پایان می بریم و با همکاری دوستان تجهیزات لازم را فراهم می کنیم.

درادامه حمید شاه آبادی گفت: انشاء الله پایان شهریور ماه کودکان می‌آیند و کار را می ‌بینند. امیدواریم برای دفتر تئاتر عروسکی هم جایی را پیدا کنیم. خوشبختانه این ساختمان اتاق گریم‌، واحد صدا و سقفی با ارتفاع 5/5 متر دارد و یک فضای کاملا تخصصی و ماندگار برای تئاتر عروسکی قلمداد می شود.

بازسازی اداره تئاتر درهفته آتی                                               

معاون هنری وزارت ارشاد در پایان این نشست درپاسخ به سوال خبرنگاران درباره وضعیت بازسازی اداره تئاتر افزود:سند ساختمان اداره تئاتر به نام موسسه توسعه فرهنگ و هنر است که  زیر مجموعه اداری مالی است و با تغییرات اساسنامه وارد بخش دولتی شده است و از آنجا که بخش دولتی در مورد ساخت و ساز محدودیت دارد، بحث تخریب اداره تئاتر با مشکل روبرو می‌شود.

به گفته وی،به دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعتباری تامین شده است و براین اساس هفته آینده عملیات بازسازی شروع می شود.

معاون هنری درباره این که اهالی تئاتر و مدیریت اداره تئاتر خواهان تخریب و نوسازی این بنا هستند توضیح داد: از آنجایی که سند در اختیار بخش دولتی است، این امر امکان پذیر نیست.بنابراین امیدواریم درماه های شروع فعالیت دولت یازدهم،ساختمان اداره تئاتر به بهره‌برداری برسد.

وی ادامه داد:براساس دستور وزیر ارشاد این بازسازی به عهده خود معاونت گذاشته شده است و پیمانکار هم مشخص شده است.پیش تر،مقاومت هایی صورت می گرفت تا معاونت هنری دراین باره اقدام نکند ولی با دستور وزیر این مسئله به معاونت عودت داده شد.ساختمان اداره تئاتر در قیاس با گذشته به لحاظ سقف،واحد گریم و سایر امکانات مطلوب تر خواهد بود و ما تلاش می کنیم که این بازسازی هرچه زودتر صورت بگیرد تا دوستان نگویند که یک خرابه به ما تحویل دادند.

۱۲ تیر ۱۳۹۲ ۱۴:۰۵
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید