اخبار

میزبانی موزه هنرهای معاصر تهران از هم اندیشان "تامل در هنر" / به اصل صداقت در آثار هنری توجه نمی شود

میزبانی موزه هنرهای معاصر تهران از هم اندیشان "تامل در هنر" /  به اصل صداقت در آثار هنری توجه نمی شود
مدرس دانشگاه با انتقاد از توجه نشدن به اصل صداقت در آثار هنری گفت:‌ در بررسی آثار هنرمندی، اگر پریشانی دیده می شود از هنرمند است. البته فرم به این معنا نیست که همیشه یک کار کنیم بلکه فرم در تحول است که شکل می گیرد و هنرمند در تحولات خود همیشه در حال دگرگونی است.
<:xml>

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در نشست تخصصی نمایشگاه فصل تامل با محور "فرم و محتوا" که در موزه هنرهای معاصر برگزار شد، محمد علی رجبی افزود: هر نوع اندیشه ای که هنرمند داشته باشد مانند عینکی است که بر چشم زده و توسط آن به جهان می نگرد و با هر نوع نگاهی که داشته باشد نوع خاصی از قالب را برای اندیشه اش تعریف می کند، یعنی که فرم تابع اندیشه است.
رجبی با تاکید بر این که ضرورت دارد قالبهای مختلف هنری را بشناسیم عنوان کرد: شناخت در قالب هنر ، شناخت عملی است. یک نقاش نمی تواند بگوید که با دیدن یک نقاشی چینی یا مینیاتور ایرانی این سبک را فهمیده است چرا که هنر ساحت عمل است.
این محقق، پژوهشگر و هنرمند نقاش با اشاره به این که ما در مرحله ایی هستیم که عده ایی از هنرمندان جوان شروع کرده اند به کار و آثارشان حاصل درسهایی است که در دانشگاه و آموزشگاه ها آموخته اند گفت: هرگز کسی نمی گوید که فرم و محتوای آثار جوانان، موید انقلاب است و به مرور که جلو می روند و هر مقدار که محتوی در دل هنرمند جا باز می کند، آثار هنرمند نیز مصداق محتوی می شود.

رجبی با انتقاد از این که در آثار هنری به اصل صداقت توجه نمی شود، عنوان کرد: در بررسی آثار هنرمندی، اگر پریشانی دیده می شود از هنرمند است. البته فرم به این معنا نیست که همیشه یک کار کنیم بلکه فرم در تحول است که شکل می گیرد و هنرمند در تحولات خود همیشه در حال دگرگونی است. وقتی اثری از یک هنرمند را می خواهند بررسی کنند نمی آیند یک یا دو اثر از او را بررسی کنند بلکه سیر و مراحل کار است که بررسی می شود.
وی با اشاره به این که انسان ها با عقل روابط این عالم را می شناسند و با دلشان روابط عالم معنا را می شناسند، اظهار کرد: کسی که هر کدام از این ها را نفی کند گرفتار می شود. در عالم هنر سر و کار ما با روح است. برخی هنرمندان می گویند ما متعلق به 150 سال بعد هستیم چرا که هنرمند تنها متعلق به زمان خود نیست و در طول زمان با هنرش باز هم ظهور می کند.
این هنرمند و استاد دانشگاه اظهار داشت: اگر ما قرار است به عنوان یک هنرمند کاری کنیم که مختص عالم هنر باشد، اول باید در هنر خودسازی خودمان باشد و وقتی خودمان را ساختیم از کوزه برون همان تراود که در او ست.

هنرمندان سردرگم نیستند

مرتضی گودرزی دیباج مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری نیز در این نشست گفت: حدود 12 سال است که در باره نقاشی ایران تحقیق و پژوهش می کنم و به این که هنرمندان ما سردرگم هستند اعتقاد ندارم. معتقدم کسانی گیج اند که هنوز هنرمند نشده اند و در حال تلاش برای هنرمند شدن هستند.
وی با بیان این که در گذشته افرادی که در حوزه تخصصی خود به شان لازم رسیده بودند و بدات و نوآوری داشتند در دوره معاصر خود می درخشیدند ادامه داد: این هنرمندان یک گام هم به جلو می رفتند مانند برخی هنرمندان که از قرن خود هم جلوتر بوده اند. کسانی که به این شان می رسند خود فرم را پیدا می کنند و در این میان کسانی که می خواهند به سرعت به این مقام برسند کار دیگر هنرمندان را هم خراب کرده اند.

گودرزی اظهار داشت: اگر بخواهم خودم را به جای مخاطب بگذارم اولین چیزی که از شرایط هنری به عنوان دغدغه جدی و پرسش علمی از سیستم های رسمی کشور، می پرسم این است که هنرمندان تجسمی چند نفر هستند؟

وی گفت: در دوره ای این پرسش را از وزیر علوم مطرح کردم که پاسخی نداشت، در سه دوره از وزیر ارشاد پرسیدم پاسخی نداشت، از معاونان پرسیدم پاسخ نداشتند، خود ما هم آماری نداریم که ما چند نفر هنرمند حرفه ایی داریم و چند نفر این ها به معنای واقعی حرفه ای هستند یعنی زندگی شان از این راه می گذرد و یا چند نفر فارغ التحصیلان هنر داریم که وارد حوزه فعالیت هنری شده اند.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی با اشاره به این که هنرمندانی داریم که مدتی خلاق بوده اند و دیگر نیستند، گفت: زمانی هم هست که هنرمندی کار می کند اما 60 سال است که دارد اشتباه می کند و چون جامعه ما با تعارفات و آداب خوب در حوزه اخلاق و بد در حوزه علم و هنر است هیچ کس تا به حال به برخی هنرمندان نتوانسته است انتقاد کند.

وی ادامه داد: بر عکس این موضوع را هم داریم، کسانی هستند که در حوزه هنر ما محتوای عالی تولید می کنند و محتوی را هم مضمون نه، بلکه موضوع تلقی و تصور می کنند هر چیزی که موضوع دارد و روایت با ارزشی دارد الزاما محتوی را تامین کرده است و بعد هم می گویند که حالا که سمت خدا و پیغمبر و مباحث ارزشی رفتیم باید از ما حمایت شود در حالی که به سخیف ترین شکل یک موضوع ارزشی را بیان کرده است و از این نمونه ها فراوان داریم.

وی اظهار داشت: بهترین الگویی که هنرمندان را راهنمایی می کند قرآن است که در فلسفه آفرینش این الگو را رقم رده است. قرآن می گوید زمانی که خداوند می خواهد بشر را بیافریند به سراغ سخیف ترین ماده های جهان می رود ، چیزی را پیدا می کند که هیچ ارزشی ندارد و خداوند با گل کالبد انسان را می سازد و بعد روح را می دمد در کالبد که همان محتوا ست و همان جا ست که خداوند برای اولین بار و فقط در این بخش از خلقت به خود تبریک می گوید.

نمایشگاه "فصل تامل" فعالیت سه سال مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری است که این نمایشگاه 6 خرداد ماه در موزه هنرهای معاصر افتتاح شد و تا 10 مرداد در همین مکان و نگارخانه ابوالفضل عالی و گالری شماره یک خانه عکاسان حوزه هنری برپاست.

نمایشگاه "فصل تامل" آثار هنرمندانی چون حسین نیرومند، کاظم چلیپا، مسعود شجاعی طباطباعی، حسین غلامی، حمید عجمی، مرتضی اسدی، محمد خزائی، احمدآقا قلی زاده، وزیریان، ایرج اسکندری، غلامعلی طاهری، احمد خلیلی، عبدالحمید قدیریان و نادر قشقایی در معرض دید عموم قرار می گیرد. تعداد آثار نقاشی در نمایشگاه 67 اثر، خوشنویسی 100 اثر، نگارگری 15 اثر، پوستر 70 اثر، کاریکاتور 100 اثر و حجم سازی 26 اثر است.

<:xml>
۱۸ تیر ۱۳۹۲ ۱۵:۰۲
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید