اخبار

آغاز اجراهای ارکستر ملی و سمفونیک از شهریورماه

آغاز اجراهای ارکستر ملی و سمفونیک از شهریورماه
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در روزهای پایانی ماه رمضان و یا در شهریور ماه شاهد اجرای ارکستر ملی و سمفونیک خواهیم بود گفت: پیشاپیش از کوتاهی در اجراهای ارکستر عذرخواهی می کنیم و امیدواریم بزودی موانع بر سر اجرای ارکسترها حل شود.

  به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت ارشاد، حمید شاه آبادی در نشست روز دوشنبه با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با پرداخت نشدن مطالبات نوازندگان ارکستر و اینکه آیا در ماه رمضان بالاخره ارکستر ملی فعالیت خود را دوباره آغاز کند ادامه داد: برنامه ما برای ادامه فعالیت هر دو ارکستر ملی و سمفونیک به طور جدی طبق روال سابق است و اگر در تمرینات با خللی مواجه می شوند به دلیل کم کاری برخی همکاران ما در موسسه ارکستر بوده که مورد نارضایتی بنده هم هست.

وی افزود: ولی به این معنا نیست که وقفه اساسی در این حوزه رخ داده باشد، بخشی از تمرینها در حال انجام است و اگر شاهد اجرای این ارکسترها در ماه رمضان هم نباشیم قطعا این برنامه با جدیت دنبال می شود تا در شهریور ماه اجراها برگزار شود.

شاه آبادی با اشاره به نشست امروز خود با مدیران موسسه ارکستر در ارتباط با برنامه ها و موانع در این حزوه اظهار داشت: این موانع خللی در عزم معاونت هنری در ارایه فعالیتهای این دو حوزه به وجود نمی آورد

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با قراردادهای اعضای ارکستر ملی گفت: مسئله قراردادها در سقف اعتبارات معاونت هنری قابل اجراست. با اکثریت ارکستر بعد از گذراندن آزمون، قرارداد منعقد می شود.تاخیر دوستان در انعقاد قرار داد یکی از اشکالات موسسه ارکستر هست

معاون امور هنری وزارت ارشاد ادامه داد: اشکالات مطرح شده درست است و امیدوارم دوستان در این حوزه موانع موجود را برطرف کرده و هرچه زودتر کار به طور جدی ادامه پیدا کند. از 30 سال پیش مشاغل ارکستر در وزارت ارشاد ستاره دار اعلام شده به این معنی که با هر بازنشستگی و بازخریدی هیچ نیرویی توسط دستگاه دولتی جایگزین نمی شود و این دوگانگی در فضا مشکلاتی را به وجود آورده است.

وی تصریح کرد: در گذشته مطرح می شد که اجراها فقط به صورت پروژه ای باشددر صورتی که  در حال حاضر با اعضای ارکستر قراردادهای سه و 6 ماهه و یا یکساله خود را می بندند و این دوستان می توانند با جدیت به تمرینات خود ادامه دهند.

وی در پاسخ به اینکه نوازنده های ارکستر ملی ادعا دارند به صورت پروژه ای فعالیت کرده و حتی مطالبات سال قبل خود را هم دریافت نکرده اند گفت: نقدی که تا این لحظه انعقاد قرار داد به شکل مورد نظر صورت نگرفته به موسسه ارکستر وارد است که باید اصلاح شود ولی برخی نقدها در این حوزه درست نیست

شاه آبادی تاکید کرد: مطالبات اعضای ارکستر مانند بخشهای دیگر در ابتدای سال 92 تسویه شده م و اگر اجراهایی بعد از این تاریخ بوده در حد تسویه است مگر موارد محدود و خاص که به طور طبیعی در هر اجرایی وجود دارد. ولی به طور خاص هیچ بدهی در این حوزه وجود ندارد.

وی تصریح کرد: امیدواریم دوستان ما در این حوزه کوتاهی های خود را جبران کنند و تا پایان شهریور شاهد اقدام نیکویی در حوزه هر دو ارکستر باشیم.

معاون هنری وزارت ارشاد با تاکید بر اینکه محدودیت منابع مالی قدرت مانور سابق را از ما گرفته است ادامه داد: دریافتی معاونت هنری در سال گذشته از مجموع اعتبارات مصوب حدود 24 درصد بود و باید پذیرفت فعالیتها در قبال کاهش بودجه به یک چهارم، حداقل به نصف کاهش پیدا می کند ولی با این وجود به جز اختلال محدود در برخی فعالیتها هیچ یک از فعالیتها حذف نشده است.

وی تصریح کرد: محدودیتهای اجرا در ارکستر سنفونیک به مسایل مدیریتی برمی گردد نه به مسایل مالی و باید بپذیریم جدا شدن حوزه ارکسترها از بدنه دفتر موسیقی و شکل گیری ساز و کار جدید نیازمند زمان هست.

 

 

۱۹ تیر ۱۳۹۲ ۱۱:۲۱
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید