اخبار

از برپایی نمایشگاه "مکتب سقاخانه ای" تا نمایش فیلم های کیمیایی

از برپایی نمایشگاه "مکتب سقاخانه ای" تا نمایش فیلم های کیمیایی
نشست خبری تشریح برنامه های موزه هنرهای معاصر تهران با حضور احسان آقایی سرپرست موزه هنرهای معاصر برگزار شد.

  آقایی دراین نشست اشاره کرد: در برنامه شش ماهه دوم سال جاری، برنامه هایی که مناسبتی با موزه نداشته اند را از فهرست برنامه های خود کنار گذاشتیم. با این حال قرار است نمایشگاه "مکتب سقاخانه ای" را در روز 29 مردادماه به معرض نمایش بگذاریم. هدف از برگزاری این نمایشگاه به تصویر کشیدن زوایای درخشان "مکتب سقاخانه ای" است. زیرا این حیطه یکی از مهم ترین مکتب های هنر معاصر ایران به شمار می رود.

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران با اشاره به این که دبیری این نمایشگاه برعهده مهدی حسینی خواهد بود اضافه کرد:امیدوارم کتاب نمایشگاه نیز به موقع منتشر شود.ضمن این که از مدت ها پیش تا امروز همچنان به دنبال گردآوری آثار هنرمندانی چون ضیاء الدین امامی،قندریز و...نیز هستیم.

وی با اشاره به دیگر برنامه های پیش روی موزه هنرهای معاصر ادامه داد:قراراست دوم آذرماه نمایشگاهی را با تم محرم برگزار کنیم.این نمایشگاه دارای رویکرد متفاوتی است و براین اساس،هشت هنرمند انتخاب کرده ایم که آثار خود را در هشت گالری به معرض نمایش مخاطبان می گذارند.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وی درباره دهه فجر و برپایی برخی جشنواره ها با این موضوع در موزه تصریح کرد:من هیچ وقت رویکرد موزه را در نمایشگاه هایی که در دهه فجر برپا کرده مناسب ندیده ام.شاید به این خاطر که این نمایشگاه ها به اندازه ای که باید از انسجام کافی برخوردار نبوده اند.

آقایی خاطرنشان کرد:با اندکی دقت می توان به این نکته پی برد که در سراسر جهان انقلاب ها در نهایت به دوره های هنری ختم می شوند.به عنوان مثال درکشوری مثل مکزیک انقلاب باعث ایجاد یک دوره تاریخی درهنر شده است.اما درایران هنر هنوز جدی گرفته نشده است.البته برنامه ها یی دراین حوزه برگزار شده که غالبا بیشتر حالت تجلیل از مباحث ایدئولوژیک بوده تا تجلیل از هنرمندان انقلاب.روی این اصل به این فکر افتادیم که طرح "پیشگامان هنر انقلاب" را به مرحله اجرا دربیاوریم.

وی اضافه کرد:این طرح در دهه فجر امسال به مرحله اجرا در می آید.ما سعی کرده ایم با تحقق این طرح به وجوه آرتیستیک هنر انقلاب توجه بیشتری کنیم.

سرپرست موزه هنرهای معاصر با بیان این که مرمت آثار ایرانی را از سال گذشته شروع کرده ایم افزود:برای آثار خارجی، از آنجایی که معمولا هنرمندان خالق آثار در خارج از کشور بنیادهایی دارند برای مرمت این آثار با این بنیادها نیز مشورت خواهیم کرد.

وی هم چنین با اشاره به برنامه های سینما تک گفت: قرار است مجموعه فیلم‌های مسعود کیمیایی را به نمایش عموم بگذاریم.

احسان آقایی دراین نشست از صدور مجوز انتشارات مستقل به موزه  هنرهای معاصر تهران خبر داد و گفت:قراراست ازاین به بعد کتاب هایی را درانتشارات موزه در مقیاس بین المللی منتشر کنیم.

او هم چنین با اشاره به فعالیت های فرا مرزی موزه هنرهای معاصر توضیح داد:پاییز 2014 نمایشگاهی مشتمل برمجموعه عکس "استیو مک کوری"را به نمایش می گذاریم.درحال حاضر نیز مشغول مذاکره با نماینده این عکاس و وزارت امور خارجه هستیم.درعین حال،درخواست به امانت گرفتن آثاری از نمایشگاه های خارجی نیز از دیگربرنامه های ما درحوزه فعالیت های بین الملل محسوب می شود.

آقایی توضیح داد:بنیادی در پاریس ازما خواسته تا دو اثر پیکاسو با عنوان "نقاش و مدلش" و"پنجره ای باز رو به خیابان پانتی اور" را به رسم امانت به آنها دهیم.علاوه براین،درخواست هایی مبنی برامانت گرفتن اثر "طبیعت بی جان"ونگوک از دانمارک را نیز داشته ایم.

 

 

۲۴ تیر ۱۳۹۲ ۱۵:۳۰
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید