اخبار

دوره طلایی آموزشهای فرهنگ و هنر در راه است

دوره طلایی آموزشهای فرهنگ و هنر در راه است
مدیر کل دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی وهنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی گفت: رویکرد دولت یازدهم و سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در روز رای اعتماد نوید بخش دوره رشد مبتنی بر منطق است و امیدواریم دوره بعدی دوره طلایی آموزشهای فرهنگی و هنری باشد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رمضانعلی حیدری خلیلی در نشست مدیران کل آموزش ادارات ارشاد استانهای سراسر کشور که صبح امروز سه شنبه در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد افزود: وظایف سنگین و مهمی بر دوش مدیران آموزشی قرار دارد به طوری که ماموریتها و وظایفشان نسبت به امکانات موجود تناسبی ندارد.

وی اظهار داشت: آموزش نقش بی بدیلی در هر اقدام توسعه ای دارد و امیدواریم دوره بعدی، دوره طلایی آموزشهای فرهنگی و هنری و خروج آموزش از محدودیت و مظلومیت باشد.

وی در ارتباط با دوره های آموزش مهارتی فرهنگ و هنر گفت: حوزه آموزش مهارتی در ابتدای تصویب در سال 71 قرار بود نیارهای مهارتی و شغلی دستگاههای تخصصی را برطرف کند چرا که وزارت ارشاد مسئول آموزش عمومی و حل مشکلات اشتغال در کشور نبود و این دو بخش خود دارای دستگاه متولی است.

مدیر کل دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی وهنری ارشاد ادامه داد: قرار بود مخاطبان این دوره های آموزشی افراد شاغل در بخشهای فرهنگی و هنری باشند که در مسیر شغلی خود نیاز به مهارت آموزی دارند و یا افراد علاقه مندی که برای شغل آینده خود در بخش فرهنگ و هنر برنامه ریزی کرده اند.

به گفته وی، در حال حاضر 98 درصد افرادی که در دوره های آموزش مهارتی ثبت نام می کنند یا مهارت آموزان کار هستند و یا افرادی که علی رغم اشتغال در مشاغل غیرمرتبط با فرهنگ و هنر نیاز به مدرک تحصیلی دارند.

وی اظهار داشت: در همان اوایل سالهای 70 قرار بود هر سال دستگاه تخصصی نیارهای مهارتی خود را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهد و آموزشهای مهارتی هر سال مبتنی بر  این نیازسنجی برگزار شود که تاکنون این امر به درستی اجرایی نشده است.

حیدری خلیلی با اشاره به اینکه استانداردهای مهارتی در رشته های مهارت فرهنگ و هنر اعمال نمی شود گفت:  برخی موسسه های مجری دوره های مهارتی فرهنگ و هنر یا کلاسهای آموزش برای داوطلبان برگزار نمی کنند و یا در صورت برگزاری نیز این آموزش محدود به هفته ای سه ساعت است که در واقع یک هفدهم استانداردهای آموزشی است.

وی با بیان اینکه شهریه های این دوره ها هیچ تناسبی با رسالت آموزشی تعیین شده ندارد گفت: یکی از دلایلی که موسسه های مجری نسبت به دوره های آموزشی کم کاری می کنند همین عدم تناسب شهریه هاست.

مدیر کل دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی وهنری ارشاد با اشاره به اینکه جعل و فروش مدرک یکی از آسیبهای این حوزه است و از سه مرجع این جعل مدرک انجام می شود افزود: اخیرا افرادی اقدام به فروش گواهینامه های صادر شده برای دورهای آموزش مهارتی فرهنگ و هنر کرده اند که به دلیل تمرکز اداره کل ارشاد استانها بر موضوع، این افراد به صدور گواهینامه با تاریخ پیش از سال 91 روی آورده اند و باید اداره های آموزش استانها بر این مسئله دقت کنند.

وی تصریح کرد: البته این افراد از طریق مراجع امنیتی و قضایی شناسایی شده و با آنها برخورد لازم صورت گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین در بحث مجوز موسسه های مجری مهارت آموزی و فراگیری واسطه های ایجاد شده اند که همزمان در ارشاد، سازمان فنی و حرفه ای و کاردانش نفوذ کرده اند و برای اخذ مجوز لابی می کنند که باید با این مسئله نیز برخورد لازم انجام شود.

وی تاکید کرد: دو برنامه در اداره کل آموزش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال پیگیری است که یکی حمایت از آموزشهای فرهنگی و هنری و دوم برنامه ساماندهی آموزشهای فرهنگی و هنری است که بر آسیبهای موجود در این تمرکز دارد.

 

۲۹ مرداد ۱۳۹۲ ۱۵:۵۰
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید