اخبار

ناظری: جشنواره موسیقی جوان شروع یک حرکت تازه در فضای موسیقی است

ناظری: جشنواره موسیقی جوان شروع یک حرکت تازه در فضای موسیقی است
شهرام ناظری گفت: برگزاری جشنواره موسیقی جوان تنها شروع یک اتفاق و حرکت تازه در فضای موسیقی کشورمان است که شور و امید بسیاری را در دل هنرجویان جوان ایجاد خواهد کرد تا در سال‌های آینده شاهد شکوفایی بیشتر آنها باشیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام ناظری عضو شورای سیاستگذاری هفتمین جشنواره موسیقی جوان گفت: به طور کلی استعدادهای زیاد و صداهای خوبی در جامعه وجود دارد که بخشی از آنها در این جشنواره شرکت کرده بودند.

این استاد آواز ایرانی در ادامه افزود: آنچه به عنوان نکته مهم در میان خوانندگان جلب توجه می‌کند، این است که متاسفانه امروزه کلیت آموزش آواز در کشور ما به نسبت سال های قبل بسیار محدودتر شده است.

وی همچنین عنوان کرد: البته این اتفاق طبیعی است؛ به هر حال از یک سو به دنبال از بین رفتن غول‌های آواز ایرانی، همچنین از میان رفتن مراکز درست آموزشی، و البته از سوی دیگر مشکلاتی که در تدریس آواز ایرانی دیده می‌شود بروز چنین مشکلی طبیعی می‌تواند باشد.

این عضو شورای سیاستگذاری هفتمین جشنواره موسیقی جوان ادامه داد: متاسفانه امروز تدریس آواز بدون هیچ کنترلی از سوی یک شورای صاحب نظر صورت می‌گیرد و طبیعتا همه این‌ها آسیب‌هایی را به دنبال دارد.

شهرام ناظری گفت: شرایط کلی زندگی ماشینی و مشغله‌های فراوان نیز دست به دست هم داده‌اند تا کسانی که استعداد و صدای خوبی دارند نتوانند به نتیجه مطلوبی که می‌بایست برسند.

این خواننده پیشکسوت در ادامه افزود: هر چند در این جشنواره چند نفری بودند که خوش درخشیدند و هیئت داوران نیز نظر خودش را در مورد آنها صادر کرده است منتهی این تنها شروعی برای فصل جدیدی محسوب می‌شود تا روند درست آموزشی در جهت فعالیت صحیح هنری مد نظر قرار بگیرد.

این موسیقیدان همچنین عنوان کرد: در واقع دست اندرکاران فرهنگی کشور باید در سال‌های آینده این روند را با برنامه‌ریزی‌ها و طرح‌های درست آموزشی برای نوجوانان و جوانان ادامه بدهند و آینده‌داران موسیقی کشور را بیشتر دریابند و بستری فرهنگی برای حضور بهتر آنها فراهم کنند.

ناظری ادامه داد: انتظاری که ما از فضای موسیقایی کشور به خصوص در حوزه آواز داریم بسیار عمیق‌تر و قوی‌تر از چیزی است که امروز شاهد آن هستیم. البته کسانی که در جشنواره موسیقی جوان شرکت کرده‌اند گناهی ندارند و اگر امروز در جشنواره شاهد آن هستیم که اکثریت به تکرار یک فرم آوازی می‌پردازند به این دلیل بوده که در امر آموزش اسیر محیط بوده‌اند و اینگونه تکرارها را به آنها القاء کرده‌اند تا شبیه‌خوان شوند.

این عضو شورای سیاستگذاری هفتمین جشنواره موسیقی جوان گفت: با توجه به شرایط موجود شاید زیاد نتوان از خواننده‌های جوان ایراد گرفت که چرا شبیه خوان شده‌اند و همه آنها تنها از یک الگوی ثابت تبعیت می‌کنند و محدود هستند. در همین افراد استعدادها و صداهای خوبی وجود دارد و باید روش درست آموزشی در اختیار این افراد قرار بگیرد که در آینده بتوانند به نتیجه درستی برسند.

این استاد آواز ایرانی عنوان کرد: وضعیت امروز آواز کشورمان به نحوی است که آینده این هنر را نگران کننده می‌بینم. وقتی به هم نسلان خودم نگاه می‌کنم می بینم در دوره جوانی ما نسبت به جوانانی که امروز در زمینه خوانندگی فعالیت می‌کنند ذوق و حال و هوای بیشتر وجود داشته است. در آن زمان هر کس با فرهنگ خودش می‌توانست خودش را بیان کند.

وی افزود: امروزه آموزش آواز ایرانی دچار محدودیت شده است و خود ما نیز که جزو هیئت داوران هستیم در بسیاری از مواقع دچار کسالت می شویم. چرا که می‌بینیم همه بر روی یک الگو کار می‌کنند و یا برای اجرای یک دستگاه تقریبا 90 درصد شرکت کنندگان از یک شعر واحد استفاده می کنند. این اتفاقی است که امروز در آواز شاهد آن هستیم و باید نسبت به آن نگاه جدی و آسیب شناسانه داشته باشیم.

شهرام ناظری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: باید در آینده نزدیک برای این معضل چاره‌ای اندیشیده شود و همه صاحب نظران برای اصلاح این وضعیت دور هم جمع شوند.

این خواننده افزود: برگزاری جشنواره موسیقی جوان تنها شروع یک اتفاق و حرکت تازه در فضای موسیقی کشورمان است که شور و امید بسیاری را در دل هنرجویان جوان ایجاد خواهد کرد تا در سال های آینده شاهد شکوفایی بیشتر آنها باشیم.

هفتمین جشنواره موسیقی جوان که از 22 شهریور با حضور 149 نوازنده و خواننده در تالار رودکی آغاز شده تا 25 شهریور ادامه خواهد داشت. مراسم اختتامیه این جشنواره نیز چهارشنبه 27 شهریور در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

 

۲۵ شهریور ۱۳۹۲ ۱۵:۱۳
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید