اخبار

معاون هنری ارشاد:نباید جشنواره های هنری دولتی شود

معاون هنری ارشاد:نباید جشنواره های هنری دولتی شود
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تقدیر از برگزارکنندگان جشنواره تئاتر مقاومت گفت: باید در مسیر حرکتمان این‌گونه جشنواره‌ها را دولتی نکنیم و از هر جا بتوانیم از امکانات فرهنگی استفاده کنیم تا این حرکت گسترده‌تر شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در آیین پایانی چهاردهمین جشنواره‌ تئاتر مقاومت که شامگاه شنبه 6 مهرماه در تالار وحدت برگزار شد، علی مرادخانی با اشاره به تغییر نام جشنواره اضافه کرد: این جشنواره پیش از این به نام جشنواره تئاتر دفاع مقدس نام‌گذاری شده بود اما نام‌گذاری جشنواره تئاتر مقاومت صحیح ‌تر است چرا که می‌تواند آن را از جشنواره‌ای بومی به جشنواره‌ای جهانی تبدیل کند. اگر فقط به دفاع مقدس می‌پرداختیم، جشنواره محدود می‌شد اما به عنوان جشنواره مقاومت می‌توانیم به ابعاد مختلف بپردازیم.

معاون هنری وزارت ارشاد اضافه کرد: این جشنواره امکان بین‌المللی شدن دارد، زیرا مضامینی مانند عدالت در تمام دنیا مورد توجه است و جنگ‌هایی که در جوامع رخ می‌دهد به خاطر بی‌عدالتی‌ها است.

مرادخانی با ابراز خرسندی از افزایش سطح کیفی آثار شرکت‌کننده در این جشنواره، افزود: بعد از تمام شدن جنگ تازه زمان پرداختن به آن است چون مدتی گذشته و می‌توان تعمق کرد و به نگاهی جدید رسید که در این زمینه تئاتر می‌تواند خیلی فعال باشد و حبل‌المتین ما می‌تواند خود رویداد دفاع مقدس باشد.

چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت شامگاه شنبه 6 مهرماه در تالار وحدت به کار خود پایان داد و این دوره از جشنواره به پاس شهدای گمنام به مادران این عزیزان تقدیم شد.در این مراسم صحنه تالار وحدت پر بود از شقایق‌های سرخی که برای مردم ایران زمین رنگ و بوی شهادت جوانمردانی را داشت که برای حفاظت و حراست از کیان این مرز و بوم جان خود را همچون گلبرگ‌های شقایق به دست باد سپردند تا در هر گوشه از این خاک شقایق‌هایی بروید که نشان از این جانسپاری دارند.

آشا محرابی در صحنه تالار وحدت مونولوگ "قطعه‌ای از بهشت" را بر اساس رنگ و بوی شقایق‌های سرخ صحنه تالار وحدت اجرا کرد و کوروش سلیمانی که در 6 مهرماه اجرای بخش پایانی چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت را عهده‌دار بود، این رویداد هنری را به پیشگاه مادران شهدای گمنام تقدیم کرد؛ عزیزانی که پیکر پاک‌شان در قالب شقایق‌هایی سرخ‌گون در خاک ایران ریشه دوانده و حافظ خاک میهن است.

یکی از بخش‌های جالب توجه این برنامه اجرای قطعات موسیقی توسط اسفندیار قره‌باغی هنرمند پیشکسوت بود. او ابتدا قطعه‌ای را در مدح حضرت ولی‌عصر(عج) اجرا کرد و پس از آن به یاد زنده‌یاد محمد نوری قطعه «ایران» را اجرا کرد که حاضران با او همراهی کردند. قره‌باغی همچنین به یاد شادروان «بنان»، سرود «ای ایران» را اجرا کرد و تمام حاضران در سالن به پا خاستند و سرود ملی کشورمان را اجرا کردند.

در ادامه این مراسم برگزیدگان این دوره از جشنواره تئاتر مقاومت معرفی شدند.

بخش مسابقه نمایشنامه خوانی

لوح تقدیر و مبلغ 5 میلیون ریال به عطیه غبیشاوی نقش خوان نمایش "نازنین" اهدا شد. رتبه سوم هنرمندان زن نقش خوان شامل لوح تقدیر و مبلغ 8 میلیون ریال به فاطمه خدابنده‌لو از "آن گل سرخ را می‌خواستی فقط همین" و بهار کریم زاده از "نازنین" رسید.رتبه دوم هنرمندان زن نقش خوان شامل لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال به فروغ قجابیگی برای "خونیان و خوزیان" و شهره رعایتی برای "نازنین" اهدا شد. رتبه اول هنرمندان زن نقش خوان شامل لوح تقدیر و مبلغ 15 میلیون ریال را مرجان بنی سعید برای "خونیان و خوزیان" از آن خود کرد.

در بخش نقش خوانی هنرمندان مرد با اهدای لوح تقدیر و مبلغ 5 میلیون تومان از مسعود رحیم پور برای "نازنین" تقدیر شد. رتبه سوم نقش خوانی هنرمندان مرد شامل لوح تقدیر و مبلغ 8 میلیون ریال به مالک حدپور سراج برای "خونیان و خوزیان" اهدا شد.رتبه دوم نقش خوانی هنرمندان مرد شامل لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال به آقای مزارعی برای "دریا دریاست" رسید. رتبه اول نقش خوانی هنرمندان مرد شامل لوح تقدیر و مبلغ 15 میلیون ریال به محمد رسائلی برای "حیاط خلوت" اهدا شد.

در بخش کارگردانی رتبه سوم شامل لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال به محسن عظیمی برای "تو فقط آن گل سرخ را می خواستی فقط همین" اهدا شد.رتبه دوم کارگردانی شامل لوح تقدیر و مبلغ 15 میلیون ریال هم به مژده ساعی برای "خونیان و خوزیان" اهدا شد و داوران در این بخش برای رتبه اول انتخابی نداشتند.

در بخش نمایشنامه نویسی نیز با تقدیر از زنده‌یاد محمود استادمحمد رتبه سوم شامل لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال به فرهاد ارشاد نویسنده "دریا دریاست" و محسن عظیمی نویسنده "تو فقط آن گل سرخ را می خواستی همین" رسید. رتبه دوم نمایشنامه نویسی شامل لوح تقدیر و مبلغ 15 میلیون ریال هم به بهار کریم زاده نویسنده "نازنین" اهدا شد و داوران در این بخش نیز انتخابی برای رتبه اول نداشتند.

بخش مسابقه نمایشنامه نویسی

با اهدای لوح تقدیر و مبلغ 5 میلیون ریال از سیروس همتی نویسنده "فولاد هرگز زنگ نمی زند" و محسن عظیمی نویسنده "تو فقط آن گل سرخ را می خواستی فقط همین" تقدیر شد. رتبه سوم بخش نمایشنامه نویسی شامل لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال به علی میرزا عمادی نویسنده "ماه گرفتگی" رسید. رتبه دوم بخش نمایشنامه نویسی شامل لوح تقدیر و مبلغ 15 میلیون ریال هم از آن رویا افشار نویسنده "هیچ‌کس" شد.رتبه اول بخش نمایشنامه نویسی شامل لوح تقدیر و مبلغ 20 میلیون ریال هم به مالح حدپور سراج نویسنده "بن بست هنرمند پلاک 8" اهدا شد.

بخش موسیقی

لوح تقدیر و مبلغ 5 میلیون ریال به پری بارانی آهنگساز "شوق تلخ" رسید. رتبه سوم بخش موسیقی شامل لوح تقدیر و مبلغ 8 میلیون ریال به عباس حیدری و حامد جوهرستانی  آهنگسازان "وداع" اهدا شد. رتبه دوم بخش موسیقی شامل لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال به بهنام رحیمی آهنگساز "من خیال تو نیستم" رسید. رتبه اول بخش موسیقی شامل لوح تقدیر و مبلغ 15 میلیون ریال هم از آن فرنام فرهنگ آهنگساز "پوتین‌ها" شد.

بخش طراحی صحنه

لوح تقدیر و مبلغ 5 میلیون ریال به شهاب افتخاری طراح صحنه "باد که نمی نویسد" اهدا شد. رتبه سوم بخش طراحی صحنه شامل لوح تقدیر و مبلغ 8 میلیون ریال به سامان خلیلیان طراح صحنه "تو هرگز نخواهی گشت" رسید. رتبه دوم بخش طراحی صحنه شامل لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال هم از آن علیرضا مهران طراح صحنه "غروب روزهای اول پاییز" شد. رتبه اول بخش طراحی صحنه شامل لوح تقدیر و مبلغ 15 میلیون را هم مجتبی رستمی‌فر طراح صحنه "پرسه در لابه‌لای فرم‌های به هم چسبیده" از آن خود کرد.

بخش بازیگری زن

لوح تقدیر و مبلغ 5 میلیون ریال به مریم جعفری بازیگر "پوتین‌ها" و نازنین فراهانی بازیگر "من خیال تو نیستم" اهدا شد. رتبه سوم بخش بازیگری زن شامل لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال به بهار ارجمند بازیگر "من خیال تو نیستم" و شهره مکری بازیگر نمایش‌های "باد که می‌نویسد" و "غروب روزهای اول پاییز" رسید. رتبه دوم بخش بازیگری زن شامل لوح تقدیر و مبلغ 15 میلیون ریال از آن سعیده حامد بازیگر "سال کبیسه عیسی" و پری بارانی بازیگر "شوق تلخ" شد. رتبه اول بخش بازیگری زن شامل لوح تقدیر و مبلغ 20 میلیون ریال هم توسط سارا قلی‌زاده آق‌قلعه بازیگر "تو هرگز نخواهی گشت" کسب شد.

بخش بازیگری مرد

لوح تقدیر و مبلغ 5 میلیون ریال به احمد مطهوری بازیگر "بذار یه امشب بگذره"، سیدجواد یحیوی بازیگر "من خیال تو نیستم" و حمید حبیبی‌فر بازیگر "غروب روزهای اول پاییز" اهدا شد. رتبه سوم بخش بازیگری مرد شامل لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال به حامد منافی بازیگر "سال کبیسه عیسی" و علیرضا مهران بازیگر نمایش‌های "باد که می‌نویسد" و "پوتین‌ها" رسید. رتبه دوم بخش بازیگری مرد شامل لوح تقدیر و مبلغ 15 میلیون ریال هم از آن امیر کربلایی‌زاده بازیگر "پایان در شروع نقطه صفر" و مهدی فریضه بازیگر "من خیال تو نیستم" شد. رتبه اول بخش بازیگری مرد شامل لوح تقدیر و مبلغ 20 میلیون ریال هم توسط سروش طاهری بازیگر "بذار یه امشب بگذره" کسب شد.

بخش نمایشنامه

رتبه سوم بخش نمایشنامه شامل لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال به حمید شریف‌زاده نویسنده "من خیال تو نیستم" و ابراهیم رهگذر نویسنده "بذار یه امشب بگذره" اهدا شد. رتبه دوم بخش نمایشنامه شامل لوح تقدیر و مبلغ 15 میلیون ریال به کاوه مهدوی نویسنده "پوتین‌ها" و اکبر حسنی نویسنده "غروب روزهای اول پاییز" رسید. رتبه اول بخش نمایشنامه شامل لوح تقدیر و مبلغ 20 میلیون ریال هم از آن نادر ساعی‌ور نویسنده "سال کبیسه عیسی" شد.

بخش کارگردانی

لوح تقدیر و مبلغ 5 میلیون ریال به سامان خلیلیان کارگردان "تو هرگز نخواهی گشت" و شهره مکری کارگردان "باد که می‌نویسد" اهدا شد. رتبه سوم بخش کارگردانی شامل لوح تقدیر و مبلغ 10 میلیون ریال به حمید شریف‌زاده کارگردان "من خیال تو نیستم" رسید.رتبه دوم بخش کارگردانی شامل لوح تقدیر و مبلغ 15 میلیون ریال هم توسط مریم فتحی و علی برجی کارگردان‌های "بذار یه امشب بگذره" دریافت شد. رتبه اول بخش کارگردانی شامل لوح تقدیر و مبلغ 20 میلیون ریال هم از آن علیرضا مهران کارگردان "روزهای اول پاییز"

در این برنامه چهره‌هایی همچون قادر آشنا مدیر اداره کل هنرهای نمایشی، جواد جباری مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح، حفیظ‌الله رفیعی رئیس انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، سردار افشار، اسماعیل خلج، محمود عزیزی، مریم معترف، انوشیروان ارجمند و... حضور داشتند.

 

۸ مهر ۱۳۹۲ ۱۱:۳۵
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید