اخبار

مرادخانی خبر داد:برنامه ریزی برای جهش بودجه ای موسیقی نواحی

مرادخانی خبر داد:برنامه ریزی برای جهش بودجه ای موسیقی نواحی
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برنامه ریزی برای افزایش بودجه موسیقی نواحی گفت: زمانی که قرار است جهش بودجه ای در حوزه معاونت هنری داشته باشیم قطعا جهشی نیز در بودجه موسیقی اقوام خواهیم داشت که برنامه ریزی های برای این مسئله آغاز شده است.

به زارش مرکز روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی در حاشیه مراسم افتتاح جشنواره موسیقی نواحی(آیینه دار) در خانه هنرمندان افزود: حمایت از موسیقی نواحی چند وجه دارد که شامل فعالیتهای میدانی، پژوهشی و فعالیتهای شناختی می شود.

مرادخانی اضاف کرد: یکی از مشکلات موجود در این حوزه فاصله ای است که با تغییر نسل ها ایجاد می شود که باید برای آن تدبیری اندیشید.

وی در ارتباط با احتمال واگذاری برگزاری جشنواره موسیقی به بخش خصوصی تصریح کرد: اگر کسانی حاضر باشند در این حوزه وارد شوند ما حاضریم بخشهایی را واگذار کنیم. حتی پیشنهاد داده ایم که جایزه ای به نام بزرگان این حوزه برای این جشنواره پیش بینی شود.

به گفته وی، در این زمینه ابتدا حمایت صددرصدی از سوی دولت خواهد شد تا بخش خصوصی به تدریج قدرتمند شود و به نقطه تعادل برسند که در آن زمان از حمایتها کاسته خواهد شد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه باید جریانی ایجادشود تا دولت رقیب بخش خصوصی نباشد افزود: در برخی مواقع به دلیل امکاناتی که در بخش دولتی وجود دارد، بخش خصوصی از گردونه فعالیتها حذف می شود و در آن زمان همه منتظر می مانند که دولت مسایل را به دوش بکشد.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید تنها حمایت کننده باشد نه سد راه بخش خصوصی گفت: اگر با این نگاه حرکت کنیم کوچک سازی بدنه مفید خواهد بود البته به شرط قدرتمندی در حمایت و اینکه نگاه به معماری فرهنگی قوت بگیرد.

مرادخانی با اشاره به اینکه باید بخش خصوصی خود را برای برگزاری جشنواره موسیقی نواحی آماده کند افزود: نباید این جشنواره را دولتی برگزار کرده و همه امور آن را بر عهده بگیریم.

وی با بیان اینکه متاسفانه در بحث فرهنگ به توسعه متوازن دست پیدا نکرده ایم ادامه داد: در بسیاری از بخشها امکانات گسترده تر شده و اتفاقات مهمی در آن رخ داده است ولی در بخش فرهنگ آنگونه که شایسته بود در دولت دفاع نشد و به جایگاهی مناسبی نرسید.

وی با اشاره به اینکه بدهکاری گسترده ای در معاونت هنری ارشاد وجود دارد گفت: دغدغه بنده در حال حاضر پرداخت این بدهکاری که شامل سنوات هشت ساله گذشته کارمندان، مالیاتهای تکلیفی پرداخت نشده و موارد دیگری است تا به نقطه سر به سر برسیم اما این مسائل موجب نمی شود از کارهای اصلی مان دور بمانیم.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: موسیقی نواحی اعتبار کشورمان است که باید با همکاری هم این بخش را که توجه جهانی و از جمله یونسکو معطوف به آن است ارتقا بدهیم. ما میراث دار تمدن کهن و گنجینه گرانسنگی هستیم که باید از آن پاسداری کنیم.

وی با بیان اینکه جغرافیای موسیقی ایران خط و مرز ندارد و بیشتر طیف است گفت: در کشورهای اطراف نیز می توان هنرمندان این موسیقی را پیدا کرد و در این جشنواره ها از آنها دعوت کرد. موسیقی نواحی بیش از یک نمایش یک حوزه معرفتی است و چه خوب است از این منظر به این موسیقی توجه شود.

در ادامه مراسم افتتاحیه جشنواره موسیقی آیینه دار، محمدرضا درویشی دبیر علمی و هنری این جشنواره نیز گفت: این نخستین جشنواره موسیقی نواحی است که توسط بخش خصوصی هدایت و تهیه می شود که به دلیل یک عمر تحقیقات علمی و آکادمیک به خانم فوزیه مجد تقدیم شده است.

وی ادامه داد: به جای اینکه در هشت سال گذشته مرکز موسیقی به لحاظ محتوایی گسترش پیدا کند هم نامش کوچک شد و محتوای آن، به طوری که نامش از مرکز موسیقی به دفتر موسیقی تقلیل پیدا کرد و فعالیتهایش نیز محدود شد.

وی اظهار داشت: جشنواره های موسیقی از عدد 100 در سالهای پیشین به عدد زیر 10 کاهش پیدا کردند. این اواخر نیز از دفتر موسیقی به دفترچه تبدیل شده بود و می رفت که به یک برگ کوچک برسد.

درویشی با اشاره به اینکه معاون هنری جدید خود بهتر می داند که مرکز یا دفترچه موسیقی یک ویرانه است گفت: مرکز موسیقی به یک سازمان ده واقعی که تجربه مدیریت داشته باشد نیاز دارد تا این ویرانه را تبدیل به یک ساختمان مستحکم تبدیل کند.

وی با بیان اینکه پیش از انقلاب سابقه برگزاری جشنواره موسیقی نواحی نداشتیم ادامه داد: به تدریج پس از انقلاب بخشهای از جشنواره موسیقی فجر به موسیقی اقوام و نواحی اختصاص پیدا کرد ولی بعدها تصمیم گرفتیم با توجه ب بار سیاسی جشنواره فجر که مرتبط با پیروزی انقلاب اسلامی است و افزایش بار علمی این جشنواره زمان برگزاری آن را به پاییز موکول شود.

وی اضافه کرد: البته چندین سال نیز این جشنواره تعطیل شد و دردو سال آخر به صورت شکسته بسته برگزار شد که جز اظهار تاسف نمی توان چیزی در مورد آن گفت.

جشنواره موسیقی آیینه دار روز چهارشنبه در تالاراستاد جلیل شهرناز خانه هنرمندان با حضور علی مراد مرادخانی معاون امورهنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، کاظمی مشاور عالی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ومجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان آغاز به کار کرد.

در این مراسم استاد "نورمحمد درپور"  اجرای دوتار نوازی داشت و استاد "محمد رحمدل خواه" به اجرای سرنا و "عشق علی کوشا" به اجرای دهل نوازی پرداختند.

برنامه های جشنواره موسیقی نواحی آئینه دار که توسط بخش خصوصی برپا شده است، در روزهای پنجشنبه و جمعه یازدهم و دوازدهم مهرماه ادامه دارد.

 

۱۳ مهر ۱۳۹۲ ۰۹:۰۷
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید