اخبار

شاه آبادی در دومین نشست هیئت مدیره خانه تئاتر تصریح کرد:

وظیفه ما ایجاد انگیزه برای حضور فعالانه هنرمندان تئاتر است
شاه آبادی در دومین نشست هیئت مدیره خانه تئاتر تصریح کرد:
وظیفه ما ایجاد انگیزه برای حضور فعالانه هنرمندان تئاتر است
دومین نشست هم اندیشی هیئت مدیره خانه تئاتر با معاون امور هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی بعد از ظهر روز سه شنبه 7 تیرماه در سالن جلسات معاونت امور هنری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری در این نشست علاوه بر اعضای هیئت مدیره خانه تئاتر و معاون امور هنری، استاد عزت ا... انتظامی پیشکسوت عرصه هنر های نمایشی ایران (آقای بازیگر ) ، حسین مسافر آستانه مدیر کل هنرهای نمایشی ، سید عباس عظیمی مشاور اجرایی ، رمضانعلی حیدری خلیلی مشاور نظارت و برنامه ریزی معاونت هنری ، مجید امرایی مدیر روابط عمومی معاونت هنری و محمد حمزه زاده رئیس انجمن هنرهای نمایشی نیز حضور داشتند.
در ابتدای این نشست حمید شاه آبادی ضمن عرض خیر مقدم به اعضای هیئت مدیره خانه تئاتر از استاد انتظامی درخواست کرد به رسم کسوت جلسه با صحبت های ایشان آغاز شود.
استاد عزت الله انتظامی در ابتدا با اظهار خرسندی از اینکه اهالی تئاتر در هر شرایطی به کارشان ادامه می دهند گفت: مسئولین ما باید هنر مشکل تئاتر را با دیگر هنرها مقایسه کنند تا به لزوم تحول مالی در تئاتر و بودجه اندک این هنر پی ببرند .
وی افزود : تئاتر یک حرکت اثرگذار اجتماعی است و با وجود امکانات کم همچنان تماشاگران از این هنر استقبال می کنند و همین باید انگیزه ای شود تا حداقل شرایط زندگی اولیه تئاتری ها برآورده شود .
این هنرمند تئاتر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به استقبال تماشاگران از برخی از نمایش ها گفت: مردم تئاتر را دوست دارند و مشکلات را تشخیص می دهند به همین جهت انتظار دارند برخی از مشکلاتشان در نمایش ها انعکاس پیدا کند . این در حالی است که برخی کنترل ها نمایش ها را از قدرت می اندازد.
در ادامه این نشست ایرج راد مدیر عامل خانه تئاتر با تشکر از اقدامات مثبتی که به تازگی در فضای تئاتر کشور صورت گرفته گفت: مسائلی همچون بودجه مستقل تئاتر شهر ، تعلق گرفتن 20 درصد از بودجه گروه هنگام آغاز تمرین ، شورای تئاتر شهر برای انتخاب نمایش های حرفه ای ارزشمند است و از جمله اقدامات مثبت این روزها است .
وی تفکیک و ساماندهی گروه های تئاتری به صورت حرفه ای و نیمه حرفه ای یا آماتور را از جمله ضروریات تئاتر دانست و افزود: همانطور که تئاتر حرفه ای ما دارای پایگاهی مثل تئاتر شهر است تئاتر نیمه حرفه ای، آماتوری و دانشگاهی ما هم باید دارای مکان مشخص خود باشد که من دو سالن تالار محراب را برای نمایش ها نیمه حرفه ای پیشنهاد می دهم تا این نوع نمایش ها هم دارای پایگاه خود شوند و در مکانی تمرکز داشته باشند.
در ادامه راد به برخی از بندهای تقاضاهای 12 ماده ای خانه تئاتر از معاونت امور هنری اشاره کرد و خواهان روشنگری در ارتباط با شیوه نامه شورای حمایت از آثار شد .
مدیر عامل خانه تئاتر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به در نظرگرفتن حداقل های دستمزدی برای هنرمندان گفت : هنرمند باید حداقل دستمزد خود را بداند تا دلهره گیشه نداشته باشد . تقاضای ما در این حیطه این است که موراد در نظر گرفته شده برای کف دستمزد در نظر گرفته شود تا برای هنرمندان همیشه رغبت کار کردن وجود داشته باشد.
وی افزود: ما باید به دنبال ارزش و اعتبار هنرمندان باشیم که فکر می کنم با این شیوه حمایت و محاسبه موجود در شیوه نامه حمایت از آثار کمی به اعتبار هنرمندان لطمه می خورد.
در ادامه این نشست حسین مسافرآستانه - مدیر کل هنرهای نمایشی- با تشکر از معاون امور هنری و اعضای هیئت مدیره خانه تئاتر در برپایی این نشست گفت : امیدوارم با استمرار این جلسات بتوانیم از نقطه نظرات در مورد مدیریت تئاتر فاصله نگیریم و از این تاریخ به بعد بتوانیم با برنامه ریزی معاونت امور هنری این نقطه نظرات را اجرایی کنیم .
مسافرآستانه در ابتدای سخنان خود با انتقاد از برخی رسانه ها در انعکاس نامطلوب برخی از واقعیت های تئاتر گفت: یکی از مسائل مشترک بین مدیریت تئاتر کشور و هیئت مدیره خانه تئاتر کمبود بودجه تئاتر است که متاسفانه در یک ماه اخیر برخی از رسانه ها با مصاحبه با نمایندگان مجلس و دیگر مسئولین همین بودجه را هم زیر سوال برده اند . من خواهش می کنم از اعضای هیئت مدیره خانه تئاتر که در برابر این مسئله موضع بگیرند.
مدیرکل هنرهای نمایشی در ادامه با اشاره به شیوه نامه شورای حمایت از آثار گفت : خروجی فکر شیوه نامه این است که با توجه به بودجه اندک تئاتر به هر میزان که ممکن است بیشتر از سقف تعیین شده دستمزد را برای عوامل یک نمایش در نظر بگیریم . در واقع حالا که بودجه تئاتر به اندازه انتظار ما افزایش پیدا نکرده است ما با طرح شیوه نامه می توانیم تنها مقدار کمی به دستمزدها اضافه کنیم .
مسافرآستانه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کمبود فضاهای سخت افزاری و موانع موجود برای تحقق این امر گفت : ما در این بخش موانع دولتی داریم به شکلی که در این زمینه نمی توانیم تصمیم گیرنده باشیم . اگر در دوره ای سالن هایی به مجموعه تئاترشهر اضافه شد با منابع غیردولتی صورت گرفت. این در حالی است که ما 53 فضای غیر سالنی (فضای تعریف شده تئاتر خیابانی ) را برای نمایش هایی که این قابلیت را دارند تعریف کرده ایم .
این مقام مسئول با اشاره به تقسیم بندی فضای تئاتر به حرفه ای و غیر حرفه ای گفت: من شخصاً مخالف این طرح نیستم بلکه مخالف این امر هستم که مرکز هنرهای نمایشی درگیر این ماجرا شود زیرا این مشکلات عدیده ای را برای این مرکز به همراه خواهد داشت.
مسافرآستانه در پایان با اشاره به آیین نامه شورای حمایت گفت : تا به امروز هیچ یک از نمایش هایی که بر اساس آیین نامه قرارداد بسته اند نه تنها کمتر از سقف تعیین شده در قرارداد تیپ دستمزد دریافت نکرده اند بلکه در بسیاری موارد دستمزد بیشتری هم دریافت کرده اند.
در ادامه این نشست دکتر حمید شاه آبادی - معاون امور هنری - با تشکر از استاد انتظامی و اعضای هیئت مدیره خانه تئاتر گفت : دغدغه های شما دغدغه های هر ذهن منصفی است که مسائل تئاتر را دنبال می کند و این رشته را با هنرهای دیگر مثل سینما مقایسه می کند . علت یابی این مسئله وظیفه ماست که همه دراین زمینه تلاش چندانی نکرده ایم.
شاه آبادی رفع مشکلات زیرساختی و بسترهای موجود برای ارتقای هنر تئاتر را مسئله مهمی دانست و افزود: ما باید توجه کنیم چقدر مسئولین فرهنگی با مشکلات این حوزه آشنا هستند که بتوانند این مشکلات زیر ساختی را برطرف کنند . من از سال گذشته جلسات متعددی با اهالی تئاتر داشته ام که این گله مندی برای خود من محفوظ است که چرا مسائل مطرح شده در جلسه اول هم اندیشی با اعضای هیئت مدیره پیگیری نشد.
وی افزود: همین بودجه اندک که از ابتدا ظرف کوچکی برای آن در نظر گرفته شده در دولت های نهم و دهم دو برابر شده است. در بحث بودجه امسال هم با وجود آنکه این بودجه از رقم 10 میلیاردی به 14 میلیارد ارتقاء پیدا کرد باز هم خود ما از مبلغ کم آن ناراضی هستیم .
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از دو رویکرد در ارتباط با بودجه تئاتر صحبت به میان آورد و گفت: نگاه اول نگاه حداقلی است که این ادامه کار با همان روش های گذشته است و محدود کردن بودجه به حلقه محدودی از افراد خاص است . نگاه دوم نگاه حداکثری است که با در نظر گرفتن مواردی همچون بودجه اندک ، کمبود سالن های اختصاصی باید از سالن های چند منظوره و حمایت ها ارگان های دیگر استفاده کنیم تا تعداد بیشتری از افراد را تحت پوشش خود قرار دهیم.
وی افزود: من احساس می کنم ما برای اینکه به نقطه ایده آل برسیم باید از ظرفیت های تئاتری بهره بردای حداکثری بکنیم.
شاه آبادی با اشاره به سند جامع هنری ایران 1404 گفت: پیش نویس این طرح آماده است و ما همچنان به دنبال رفع نواقص آن هستیم. در این طرح بسته سیاستی جامع تئاتر تا پایان دولت دهم و در آینده مشخص شده است که منابع مالی آن هم معین است.
این مقام مسئول در مورد شورای حمایت از آثار نیز گفت: در سال 88 از تعداد آثاری که حمایت شده به این صورت بوده است که آثار به شورای ساخت برده می شده است و پس از توافق با مدیرکل دستمزد یک اثر تعیین می شده است این در حالی است که با آیین نامه شورای حمایت در سال 89 ما به جای فرد ، شورا را قرار دادیم و صورت دستمزدها تا زمانی که قاعده جدیدی نداشته باشیم با قرارداد تیپ مقایسه می شود.
وی با اشاره به وظیفه حمایتی دولت گفت: در یکسری از کارها دولت کارفرما است . دی سری دیگر از کارها مربوط به سالن های اختصاصی ماست که ما وظیفه داریم مثل گذشته بودجه آنها را تامین کنیم و مابقی آثار نمایشی هستند که ما از آنها حمایت می کنیم .
وی با مقایسه فضای درآمدزا سینما نسبت به تئاتر گفت: وظیفه ما شناخت انگیزه ها، تحریک آن و درگیر ساختن آن است . به این صورت که اگر بودجه یک نمایش 50 میلیون است اگر این نمایش توانست بیش از 50 درصد سالن خود را پر کند این بودجه افزایش پیدا می کند و اگر نتوانست مقدار محدودی از این بودجه کاسته می شود.
شاه آبادی در ادامه افزود: کار شورای حمایت از آثار در مورد همه آثار همانند هم نیست و با توجه به سالن نمایش و نوع اثر تفاوت می کند.
وی با اشاره به این نکته که گردش مالی تئاتر نباید به بودجه 14 میلیاردی دولت محدود شود گفت: کمی صبوری داشته باشیم و به دوستانی که کمتر از یک سال بار مسئولیت را به عهده داشته اند فضا بدهیم تا        ان شاءا... تا بازده پایانی دولت دهم بتوانیم جنس مشکلات تئاتر تغییر کند ..
معاون امور هنری در بخش دیگری از سخنان خود شکل گیری تئاتر را منوط به شکل گیری رابطه گروه-مخاطب دانست و افزود: گروه تئاتری اگر با مخاطب رابطه برقرار کرد مخاطب گروه را سر پا نگه می دارد. وظیفه ما این است که بین گروه های تئاتری از این جهت فرق بگذاریم.
وی با اشاره به اینکه قرار نیست شوکی به فضای تئاتر وارد شود گفت: ما در عین حال وظیفه داریم فضاهای غیر تخصصی تئاتر را نیز درگیر کنیم . باید یک دوره آزمایشی این کار را انجام دهیم تا نتیجه مشخص شود.
در این جلسه 3 ساعته معاون امور هنری به همراه مدیرکل هنرهای نمایشی به تمام ابهامات مطرح شده توسط اعضای هیئت مدیره خانه تئاتر پاسخ دادند و در پایان ضمن ابراز رضایت از برگزاری این جلسه مقرر شد این جلسات تا حصول نتایج مطلوب ادامه داشته باشد.
 
                                                                            
با تشکر
روابط عمومی معاونت هنری
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
۸ تیر ۱۳۹۰ ۱۵:۰۰
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید