اخبار

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبرداد: تلاش برای احیای قانون خرید آثار هنری

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبرداد: تلاش برای احیای قانون خرید آثار هنری
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تلاش می کنیم درخصوص احیای قانون خرید آثار هنری که سالیان پیش با فراز و فرود‌هایی در مجلس شورای اسلامی مصوب شد قدم‌های جدی برداریم زیرا معتقدیم وجود چنین مصوبه حمایتی می‌تواند تاثیرات مثبت بسزایی در رشد و توسعه اقتصاد هنر بر جای گذارد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی در مراسم افتتاح نمایشگاه آثار نگارگری هوشنگ جزی زاده درباره بازدید‌های مستمرش از نگارخانه‌های خصوصی افزود: معمولا به دیدار نمایشگاه‌های مختلف می‌روم و سعی می‌کنم از نزدیک با هنرمندان در ارتباط و شاهد مسائل مختلفی که با آن مواجه هستند باشم تا از نزدیک با آنها برخورد و در رفع مسائل راهکارهایی اتخاذ کنیم.

وی با ستایش از مقام هنری هوشنگ جزی‌زاده و بر اهمیت هنر نگارگری و حمایت جدی از این هنر سنتی تاکید کرد.

نمایشگاه نقاشی‌های هوشنگ جزی‌زاده با حضور علی جنتی(وزیر ارشاد)، احمد مسجدجامعی(رییس شورای شهر تهران)، علی مرادخانی(معاون امورهنری)، مرتضی کاظمی(مشاور وزیر)، حجت الاسلام شاه مرادی، علیرضا سمیع آذر و جمعی از هنرمندان عصر جمعه ۲۶ مهر ماه جاری در گالری شکوه آغاز به کار کرد.

هوشنگ جزی‌زاده در این نمایشگاه گزیده‌ای از دوره‌های مختلف کاریش را درمعرض تماشای عموم قرار داده است. او در این آثار که از بین بیش از ۱۰۰ اثر انتخاب شده، نقاشی سنتی ایران را با سبک و سیاق خاص خود که در سبک اصفهان ریشه دوانده به نمایش گذاشته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین بازدید خود از یک نمایشگاه هنری،‌ دو تابلو نگارگری خریداری کرد. قیمت تابلوهای این هنرمند نگارگر به طور میانگین حدود 20 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود.

در این مراسم علی جنتی پس از بازدید از نمایشگاه، حمایت از اساتید پیشکسوت در زمینه‌های مختلف هنری را از برنامه‌های اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد و گفت: از برنامه‌های اصلی که باید در مدت این چهار سال به آن پرداخت بحث اقتصاد هنر است که شاید بتوان بهترین تبلور و تجسم آن را در فروش آثار نگارگری دید. این آثار درواقع میراثی از هنر ایرانی هستند و حضورشان در عرصه‌های بین المللی می‌تواند وسیله‌ای برای تثبیت این هنرمندان باشد تا از این طریق اقتصاد خود را تامین کنند کمااینکه نمونه‌های خوبی هم در زمینه آثار نگارگری و خوشنویسی داشته‌ایم که در خارج از کشورمورد توجه عمومی قرار گرفته و با قیمت‌های بسیار بالایی به فروش رسیده‌اند.

در ادامه؛ مشاور اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت ارشاد درمورد این نمایشگاه گفت: آثار استاد جزی‌زاده در این نمایشگاه نشان دهنده مکتب مینیاتوری و نگارگری اصفهان است. جای خوشحالی دارد که می‌بینیم مکتب اصفهان با داشتن اساتیدی چون جزی‌زاده و دیگر هنرمندانی که در اصفهان در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان تدریس می‌کنند پیش می‌رود.

مرتضی کاظمی ادامه داد: از طرفی می‌توان گفت استاد جزی‌زاده تنها مینیاتوریست و نگار گر نیست، او از طراحان و هنرمندان سنتی ایران است. اساتیدی چون جزی‌زاده و فرشچیان از شاگردان عیسی بهادری محسوب می‌شوند، آن‌ها هنرمندانی هستند که آثارشان جامع الاطراف خوانده می‌شود.

وی افزود: استاد جزی‌زاده با اصرار دوستان و من تصمیم به برگزاری این نمایشگاه گرفتند، زیرا تا به حال آثارشان را برای فروش نگذاشته بودند، امیدوارم این نمایشگاه دستاورد خوبی را با خود به همراه داشته باشد و مجموعه داران هنرهای معاصر ایران به هنرهای سنتی معاصر ایران توجه کنند زیرا این آثار هم از وجه هنری و هم از لحاظ هویتی حائز اهمیت است.

کاظمی با تاکید بر زیر بنایی و زیر ساخت بودن مقوله اقتصاد هنر در فرآیند توسعه و اشاعهٔ هنر در متن جامعه ابراز امیدواری کرد در آینده با ارائه برنامه‌های اصولی و ارائه راهکارهای علمی بتوان تحولی اساسی و گسترده از این منظر در جامعه پدید آورد تا هنرهای سنتی در کنار سایر هنرهای کلاسیک، مدرن و معاصر ایرانی حضور و ظهور پر تلالویی در منطقه ارائه دهد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز در ادامه مراسم افتتاح نمایشگاه آثار هوشنگ جزی زاده با یادآوری اهمیت هنرهای اصیل ایرانی و لزوم تقویت و اشاعه آن‌ها در میان نسل امروز گفت: آثار ارائه شده در این نمایشگاه گزیده‌ای از مجموعه آثار استاد جزی‌زاده می‌باشد که از بین بیش از ۱۰۰ اثر انتخاب شده است. فضای کار استاد جزی‌زاده مکتب اصفهان، جغرافیا و معماری اصفهان است و نوعی گره خوردگی و پیوند ذوقی، سلیقه‌ای و تباری با مکتب اصفهان دارد.

احمد مسجد جامعی ادامه داد: می‌توان گفت مخاطبان آثار او را با لهجه اصفهانی در ذهن مرور می‌کنند که از این لحاظ شیرین و دوست داشتنی است.

در ادامه مراسم، جزی‌زاده در مورد آثاری که در این نمایشگاه ارائه داده، گفت: همیشه در آثارم پیرو سبک اصفهان هستم. آثاری که در این نمایشگاه ارائه داده‌ام برگزیده‌ای از دوره‌های مختلف کاری‌ام هستند. سوژه اصلی این آثار برگرفته از رویدادهای تاریخی است که مطابق با آن از اشعار شعرای بزرگ ایران نیز بهره گرفتم.

جزی‌زاده اضافه کرد: پدر مادرم تذهیب ساز بود، افراد خانواده ما نسل اندر نسل قرآن نویس و نقاش بودند، من در دوران دبیرستان با محمود فرشچیان هم دوره بودم و بعد از گذراندن دوره‌هایی نزد استادی چون استاد عیسی بهادری و جواد رستم و گرفتن دیپلم، در کالج Hosny لندن در رشته طراحی و سرامیک سازی مشغول شدم. در یادگیری طراحی بسیار تلاش کردم زیرا طراحی پایه اصلی هنر‌هایی چون نقاشی، مجسمه سازی و معماری است.

هوشنگ جزی‌زاده در سال ۱۳۱۲ در شهر اصفهان متولد شد. او در سال ۱۳۳۷ موفق به کسب مدال نقره از نمایشگاه بین‌المللی بروکسل شد و از‌‌ همان سالیان آثارش به عنوان نشانه‌ای درخشان از هنر نگارگری ایران اقصی نقاط دنیا ازجمله چین، کاخ باکینگهام لندن، کاخ پادشاهی بلژیک و فنلاند، فیلیپین، ازبکستان، هند، مراکش، عمان... به نمایش درآمد که کسب دیپلم افتخار از نمایشگاه بی‌ینال اروپایی-آسیایی استانبول ترکیه یکی از ره آوردهای این حضور‌های مستمر بین‌المللی ست.

جزی‌زاده چهل است به امر آموزش هنر همت جدی دارد، علاوه بر کسوت استاد دانشگاه موسس و بنیانگذار هنرستان هنرهای تجسمی میبد یزد بوده و عمرش را بی‌دریغ در امر گسترش هنرهای سنتی ایران صرف نموده است.

نمایشگاه آثار هوشنگ جزی زاده تا هفتم آبان ماه در گالری شکوه به نشانی فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، کوچه امیر نوری، شماره 19 برپاست.

 

۲۷ مهر ۱۳۹۲ ۱۲:۱۰
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید