اخبار

معاون امور هنری تاکید کرد:دیپلماسی هنر از مقتضیات دولت تدبیر و هنر

معاون امور هنری تاکید کرد:دیپلماسی هنر از مقتضیات دولت تدبیر و هنر
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یکی از مقتضیات دولت تدبیر و امید دیپلماسی هنری است و تمام هم و غم ما این است که در عرصه هنر بتوانیم حضوری فعال و شایسته داشته باشیم.

به گزارش روابط عمومی معاو.نت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی در مراسم هفته فرهنگی ژاپن در خانه هنرمندان ایران افزود: امیدواریم این برنامه‌ها روز به روز بیشتر شود و ادامه پیدا کند. در دولت تدبیر و امید تمام هم و غم‌های ما این است که در عرصه هنر بتوانیم فعالیت‌های شایسته‌ای را داشته باشیم.

وی ادامه داد: ما میزبان هنرمندان عزیزی هستیم که از نقاط مختلف جهان در اینجا حضور پیدا خواهند کرد، توجه ویژه‌ای که در عرصه هنر در این دولت در مسائل مختلف تاثیر می‌گذارد، امور اقتصاد هنر و حضور در دیپلماسی هنر خواهد بود و کمک خواهد کرد ما در آینده در عرصه‌های مختلف غیر هنری نیز حضوری فعال ودائم داشته باشیم.

وی افزود: در سال‌های گذشته و در دوره‌های مختلف بنا به وضعیت‌هایی که داشتیم کم و زیاد در عرصه‌های بین‌المللی حضور داشتیم، یادم می‌آید چند سال پیش که من مسؤول بخش موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بودم، سفری یک ماهه به کشور ژاپن داشتیم و با گروهی از موسیقی نواحی مختلف ایران در حدود 20 شهر ژاپن برنامه اجرا کردیم و از آن استقبال زیادی شد، در هر سالن که وارد می‌شدیم بیش از هزار نفر در آن حضور داشتند و علاقه‌مندان بدون اینکه زبان کسانی که موسیقی اجرا می‌کردند را بدانند فقط با موسیقی رابطه ایجاد می‌کردند.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه گفت: این نشان می‌دهد که هنر لزوما فقط به ارتباط کلام بسنده نمی‌کند، اساسا این نگاه ذاتی تاثیر دارد و در جامعه بشری خود به خود ارتباط برقرار می‌کند. در یکی از برنامه‌های سنتی ژاپن حضور داشتم با اینکه زبان آنها را نمی‌دانستم ولی با نوع حرکت و میزانسن صحنه بسیار ارتباط برقرار کردیم و خیلی جالب بود.

وی درباره دیپلماسی هنر تصریح کرد: فکر می‌کنم که در دیپلماسی نر حرف‌های بسیاری وجود دارد که می‌توان روی آن گفت وگو کرد و از این منظر باید ما همدیگر را به خوبی بشناسیم کشور ما و ژاپن سال‌های مدیدی است که در تعامل بوده‌اند. هنگامی که به یک کشور دقت می‌کنیم منزلتی از یک کشور وجود دارد که این بر می‌گردد به حوزه فرهنگی آن کشور و نتایج حاصل از فرهنگ است که در انواع و اقسام پدیده‌های دیگر نمود پیدا می‌کند، به همین دلیل اعتمادی نسبت به هر کشور نوع نگاهش به جهان و فرهنگ مردم پیدا می‌شود که این نقطه ظهور و بروزش از فرهنگ است.

وی با بیان اینکه فکر می‌کنم که ما شناخت خوبی از کشور ژاپن و مردم شریف آن داریم افزود: این شناخت خیلی می‌تواند در حوزه فرهنگ موثر باشد.

مرادخانی ادامه داد: در حادثه‌ سونامی که برای کشور ژاپن اتفاق افتاد و با اینکه یک بحران بود و مشکلات زیادی ایجاد کرد فرصت دیگری بود تا کیفیت فرهنگ مردم ژاپن را به دنیا نشان دهد. ما مشاهده کردیم که در تمام این بحران‌ها در مسائلی که به وجود آمد چه اندازه با تسلط و نگاه ژرف، مسائل خود را حل و فصل کردند و این درسی برای خیلی از کشورهای دنیا شد که یک فرهنگ عمیق چه اندازه می‌تواند در شرایط سخت مسائل را مدیریت کند.

وی تاکید کرد: این توفیقی برای ما است که در هفته فرهنگ ژاپن در تهران و شهرهای دیگر میزبان هستیم و امیدوار هستم که این اتفاقات بیشتر بیفتد و همچنین بتوانیم فرهنگ کشورهای مختلف از جمله کشور ژاپن را بیشتر بشناسیم، بتوانیم در تبادلات همانطور که به موضوع هویت خودمان توجه داریم و دوستانی که در زمینه هنر کار می‌کنند با یکدیگر مبادلات فکری کنند. امیدوار هستم که ترجمه این نگاه‌ها و تئوری‌ها چیزهایی باشد که بتوان به صورت عملی دید.

وی اظهار داشت: ممکن است این برنامه‌ها فشرده‌تر و کمتر شود که امیدوارم در آینده بتوانیم آنها را گسترش دهیم. کشور ژاپن در حوزه نقاشی مینیاتور و حوزه‌های مختلف حرف برای گفتن دارد و ما نیز امید داریم به همین ترتیب بتوانیم کتاب‌های مختلف و بیشتری را با همکاری یکدیگر چاپ کنیم و بتوانیم در حوزه‌های دیگر مانند موسیقی و تئاتر تبادل نظر کنیم که این استعداد برای آینده وجود دارد. امیدوارم در دولتی که یکی از مقتضیات آن دیپلماسی فرهنگی است این اتفاقات بیشتر بیفتد و در آینده شاهد این باشیم که نتیجه این اتفاقات دوستی مردم جهان باشد و جهان را به جهانی با صلحی پایدار نزدیک کند.

در مراسم افتتاح هفته فرهنگی ژاپن در خانه هنرمندان، گروه موسیقی «دوستی ایران و ژاپن» شامل کیتاگاوا دانشجوی رشته موسیقی دانشگاه تهران، با ساز شورانگیز ‌، هایا شیراوا دانشجوی مقطع کارشناسی موسیقی در دانشگاه هنر با ساز سه تار ‌، شورش رعنایی از شاگردان حسین علیزاده با ساز تنبور و پویان رعنایی با تاز تنبک قطعاتی را اجرا کردند.

همچنین در این برنامه نوریکو اوگاوا نیز دقایقی به تک نوازی پیانو پرداخت.

۴ آبان ۱۳۹۲ ۱۰:۵۴
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید