اخبار

افتتاح نمایشگاه هفت نگاه با حضور معاون امور هنری وزارت ارشاد

افتتاح نمایشگاه هفت نگاه با حضور معاون امور هنری وزارت ارشاد
نمایشگاه هفت نگاه ششم با حضور معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد .

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد  اسلامی، در  مراسم افتتاحیه ششمین نمایشگاه «هفت نگاه» علی مراد خانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اهمیت حراج‌های تجسمی اشاره کرد و گفت: بخش فروش آثار تجسمی یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که زمینه کار بر روی آن زیاد است و باید در این بخش برنامه‌های متعددی را پیش بگیریم تا آثار هنری در آتلیه‌های هنرمندان خاک نخورند، باید این آثار به خانه‌های مردم راه پیدا کنند.

وی افزود: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با توجه به اهمیت موضوع اقتصاد هنر؛آقای مرتضی کاظمی را به عنوان مشاور اقتصاد فرهنگ و هنر مامور رونق بخشیدن بخش اقتصاد هنر کرده‌اند و با توجه به اینکه تاکنون در این بخش برنامه خاصی به مرحله اجرا نرسیده است، باید مسیر مناسب و خوبی را برای رونق بخشیدن به این بخش پیدا کنیم.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در بخش دیگر سخنانش با اشاره به بحث مالیاتی در بخش هنر گفت: برای رونق بخشیدن به بخش اقتصاد هنر باید، موضوع معافیت مالیاتی این بخش سرو سامان بگیرد.

وی در بخش دیگر سخنانش به کم کاری موزه هنرهای معاصر تهران در سال اخیراشاره کرد و گفت: بزودی نیز بخشی از مشکلات موزه هنرهای معاصر تهران سروسامان خواهد گرفت و صحبت‌هایی نیز برای فراهم کردن فضایی برای مبادلات آثار هنری با سایر کشور‌ها انجام داده‌ایم که بزودی به تفصیل در این خصوص سخن خواهیم گفت.

مرادخانی به خاطره یک دیدار با محمد احصایی در سال ۱۳۷۸ اشاره کرد و گفت: یک رور محمد احصایی را دیدم و به من گفت که دستش درد می‌کند و کلا از وضعیت فروش آثار هنری که بازاری نداشت ناراحت بود و به صراحت به من گفت مرادخانی کاری بکن که کسی اثری بخرد. چندی نگذشت که اتفاقاتی در عرصه بین‌المللی برای هنرهای تجسمی رخ داد و هنر تجسمی ایران نیز مورد توجه قرار گرفت و اتفاقا آثاری از محمد احصایی هم با قیمت خوبی به فروش رفت.

وی ادامه داد: دوباره محمد احصایی را دیدم و از او حال عمومی و دستش را پرسیدم گفت که پس از آن ماجرا همه آمدند و حتی سرمشق‌های من را بردند و اتفاقی اساسی برای فروش آثارم رقم خورد و آن قدر حال عمومی‌ام خوب شد که دیگر درد دستم را فراموش کرده‌ام.

مرادخانی با اشاره به پیشینه خوب «هفت نگاه» گفت: باید از تجربیات «هفت نگاه» برای سر و سامان دادن حراج‌های بزرگ بهره بگیریم و شرایطی را برای بهبود اقتصاد هنر رقم بزنیم چرا که مهم‌ترین بخش خلق اثر هنری معطوف به بازار فروش آن می‌شود و باید در این زمینه نیز در عرصه بین‌المللی تاثیرگذار باشیم.‌‌ همان طور که آثار هنرمندان ایرانی در چند سال اخیر توانسته‌اند در عرصه بین المللی نگاه‌ها را به سمت کشور ما معطوف کنند.

مراد خانی در پایان از لیلی گلستان به عنوان یکی از تاثیرگذار‌ترین مدیران گالری‌های ایران یاد کرد که سهم بسزایی در شناساندن هنرهای تجسمی به اقشار مختلف جامعه داشته است.

لیلی گلستان، سخنگوی هفت نگاه و مدیرگالری گلستان در مورد برگزاری ششمین دوره هفت نگاه گفت: در انتخاب آثار ششمین دوره هفت نگاه سخت گیری زیادی شده اما با وجود این سخت گیری بدلیل استقبال زیاد هنرمندان از این رویداد، ۳۰۰ اثر از ۳۰۰ هنرمند به نمایش گذاشته شده است.

وی اضافه کرد: در طول شش دوره برگزاری هفت نگاه تا به حال سابقه نداشته که در ساعات اولیه این تعداد اثر فروش رفته باشد، در روز افتتاحیه شاهد استقبال بسیار خوبی از مخاطبان بوده‌ایم، مجموعه داران و خریداران آثار هنری از ساعاتی قبل از افتتاحیه برای بازدید از نمایشگاه آمدند. استقبال شایان توجه مخاطبان از این نمایشگاه اتفاق مهمی برای جامعه تجسمی ایران و اقتصاد هنر محسوب می‌شود.

مدیر گالری گلستان در مورد حضور علی مراد خانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ششمین نمایشگاه هفت نگاه گفت: ما بسیار خوشحال هستیم که معاون هنری وزارت ارشاد از این نمایشگاه بازدید بعمل آورده و حضور وی در این دوره هفت نگاه موجب پشت گرمی ماست بنابراین ما با خیال راحت و اطمینان خاطر ششمین دوره هفت نگاه را آغاز کردیم. حضور نماینده‌ای از دولت باعث شده بیش از همیشه حالمان خوب باشد.

وی تصریح کرد: تا پیش از این در سالهای گذشته ما نه از نماینده دولت برای حضور در هفت نگاه دعوت کرده بودیم و نه مدیران تجسمی دولت گذشته تمایلی به دیدار از رویداد‌های پیشروی جامعه تجسمی داشتند.

بنا بر این گزارش، در شب افتتاحیه هفت نگاه ششم ۵۰ نقاشی، مجسمه و چاپ دستی به فروش رسید که گویا اقبال فروش بر روی آثار بزرگان و پیشکسوتان متمرکز بود چنانکه دو اثر از سهراب سپهری، سید محمد احصایی، آیدین آغداشلو، علی شیرازی، حسین خسرو جردی، فرشید مثقالی، رضا یحیایی، ایراهیم جعفری، رضا بانگیز، نیکزاد نجومی و... و از جوانان آثاری از حسین چراغچی، نزار موسوی نیا و راشین قربی به فروش رسید.

ششمین دوره هفت نگاه با حضور ۳۰۰ هنرمند از چهار نسل هنر معاصر ایان در فرهنگسرای نیاوران برپاست که در آن حضور توامان آثار زنده یادان هانیبال الخاص، ایرج کریمخان زند... اساتید بزرگی مثل پرویز کلانتری، محمد احصایی، آیدین آغداشلو... علی شیرازی، صداقت جباری، نیکزاد نجومی، گیزلا وارگا سینایی، نیلوفر قادری‌نژاد... تا جوان ترهایی نظیر بهنوش فروتن، علیرضا سعادتمند، فریش البرز کوه، آتوسا وحدانی، مهروز بلادی و... به روی دیوار رفته است.

ششمین نمایشگاه هفت نگاه تا ۱۳ آبان ماه از ساعت ۱۰ صبح تا ۷ بعدازظهر در گالری‌های فرهنگسرای نیاوران واقع در انتهای خیابان پاسداران، رو به روی پارک نیاوران دایر است.

۴ آبان ۱۳۹۲ ۱۱:۲۰
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید