اخبار

مرادخانی: دیپلماسی فرهنگی روی دیپلماسی سیاسی تاثیر اساسی دارد

مرادخانی: دیپلماسی فرهنگی روی دیپلماسی سیاسی تاثیر اساسی دارد
مرادخانی گفت: اگر بتوانیم آن گونه که هستیم خودمان را از لحاظ فرهنگی به جهان معرفی کنیم‌، قطعا باورهای غلط جهانی نسبت به ما از بین خواهد رفت.
Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA MicrosoftInternetExplorer4

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌علی مرادخانی در گفت‌وگو با خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره روابط فرهنگی و هفته‌های فرهنگی کشورها گفت:شناخت فرهنگ‌ها اولین کاری است که ما باید در روابط خود ایجاد کنیم. شما هنگامی که می‌بینید دو نفر می‌خواهند با هم ارتباط برقرار کنند،‌اولین چیزی که به آن نیازمند هستند،‌ این است که از یکدیگر شناخت پیدا کنند.

وی افزود: ما برای این که بتوانیم یک ارتباط منطقی و درست ایجاد کنیم‌، باید بتوانیم مفاهیم فرهنگی یکدیگر را درک کنیم. برای درک این مفاهیم نیاز به ارتباطات بسیار زیادی داریم. دیپلماسی هنر و فرهنگ‌، به ما کمک می‌کند تا بتوانیم به درکی متقابل از یکدیگر دسترسی پیدا کنیم و بر اساس این معرفت ما در روابط‌مان آن گونه که منظورمان است بتوانیم هم دیگر را پیدا کنیم به همین دلیل فکر می‌کنم از کارهای مهمی که باید در این زمینه انجام دهیم این گونه ارتباطات است که از طریق فرهنگ و از طریق هنر به یک شرایط متعادل و متعالی با یکدیگر برسیم.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌،درباره جایگاه دیپلماسی فرهنگی در دولت تدبیر و امید تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین کارهایی که در این حوزه در دولت وجود دارد،‌ دیپلماسی فرهنگی است شما شاهد این هستید که در این مدت کوتاه اتفاقات مهمی در این زمینه افتاده است و بعد از این هم به نظر می‌رسد اتفاقات مهم‌تری خواهد افتاد‌، به خصوص که ما در حوزه فرهنگ و هنر کارهایی در پیش داریم و به زودی در هفته‌های فرهنگ‌، در ارتباطات هنرمندان با هم‌، آمدن هنرمند از کشورهای دیگر‌، و ارتباط هنرمندان و متفکران ما با سایر ملل گام‌های بلندی برخواهیم داشت و این نشان دهنده دغدغه ماست که باید این ارتباطات به خوبی برقرار شود تا از این طریق به فهم درست از یکدیگر دسترسی پیدا کنیم.

مرادخانی در پاسخ به این سوال که این ارتباطات چه تاثیری بر روابط سیاسی و دیپلماسی سیاسی دارد؟ اظهار داشت: قطعا هنگامی که شما شناخت درستی از فردی دارید،‌ تا زمانی که هیچ شناختی از آن ندارید،‌تاثیرات متفاوتی خواهند داشت ما اگر بتوانیم آن گونه که هستیم خودمان را معرفی کنیم‌، قطعا باورهای غلط جهانی نسبت به ما از بین خواهد رفت اگر ما نیز بتوانیم به یک معرفت درست از کسانی که با آنها در ارتاط هستیم برسیم‌، در آن زمان می‌توانیم شناخت درست‌تری هم از اطرافمان و مردم جهان داشته باشیم.

وی ادامه داد: این امر کمک می‌کند که بنا به آنچه که شناخت پیدا می‌کنیم‌، به همان گونه هم ارتباط منطقی برقرار کنیم اگر کسی با ما دوست است به همان اندازه ارتباطش با ما بیشتر خواهد شد اگر کسی علاقه‌مند به این موضوع باشد‌، ما نیز می‌توانیم این علاقه‌مندی را ایجاد کنیم و نهایت آن، این است که در این روابط‌، در واقع یک نوع دوستی پایدار محقق می‌شود،‌ این دوستی پایدار کمک می‌کند که در فضای اقتصادی و به طور کلی فضای غیر هنری که وارد می‌شوید‌، شاهد این ارتباطات ‌مناسب باشید و این رویداد تاثیر اساسی روی دیپلماسی سیاسی خواهد گذاشت.

۴ آبان ۱۳۹۲ ۱۲:۳۲
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید