اخبار

آغاز به کار پانزدهمین حراج کریستیز دبی با ۴۰ اثر ایرانی

آغاز به کار پانزدهمین حراج کریستیز دبی با ۴۰ اثر ایرانی
پانزدهمین دوره حراج کریستیز دبی ویژه آثار مدرن و معاصر ایران، عرب و ترک، ۷ و ۸ آبان‌ماه با ارائه ۴۰ اثر از هنرمندان ایرانی در هتل امارات تاورز دبی برپا می‌شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پانزدهمین دوره حراج کریستیز دوبی ویژه آثار مدرن و معاصر ایران، عرب و ترکیه سه شنبه و چهارشنبه ٢٩ و ٣٠ اکتبر ٢٠١٣  (هفتم و هشتم آبان ) در سالن گودفین هتل امارات تاورز بر پا می شود.

در این دو شب ١٤٣ نقاشى ، نقاشی‌خط ، مجسمه و عکس روی  میز حراج می رود که ٤٠  اثر از آن  ٣٦  هنرمند ایرانی است که در این میان شاخص ترین اثر ایران ، مجسمه "پرسپولیس٢" پرویز تناولی است که کارشناسان کریستیز  ٨٠٠  تا یک میلیون و ٢٠٠ هزار دلار برای آن قیمت پیشنهاد داده اند ؛ پرسپولیس ، نامی آشنا ‌برای حافظه تجسمى خاورمیانه است زیرا در سال ٢٠٠٨ میلادی یک اثر از همین مجموعه تناولى با فروش ٢ میلیون و ٨٠٠ هزار دلارى رکوردى ساخت که تا امروز پابرجاست به همین دلیل امید به خلق ‌رکوردى تازه توسط این هنرمند ایرانی بسیار بالاست.

در این دوره اما شانس نخست ثبت رکورد به یک بانوی فقید هنرمند ترکیه‌ای - اردنی  « فهر النیسا زید ً » تعلق دارد که برای نقاشى انتزاعى ٢١٠  در ٥٤٠ سانتى مترى او با نام «شکست اتم و زندگى گیاهى»  رقم سه تا چهار میلیون دلار پیشنهاد شده است.

در شب نخست پانزدهمین حراج کریستیز که به آثارى با قیمت بالای٥٠  هزار دلار قیمت اولیه اختصاص دارد، ٣٠ نقاشی، نقاشی‌خط و مجسمه ارائه مى شود که  هشت اثر پنج هنرمند ایرانى پرویز تناولى، سید محمد احصایى و فرهاد مشیرى هر یک دو اثر و رضا درخشانى  و واى.زد.کامى  هر یک ، یک اثر به حراج گذاشته می شود.

علاوه بر پرسپولیس ٢ از تناولى ، مجسمه "شاعر ایستاده" با برآورد ١٢٠ تا ١٨٠ هزار دلار هم عرضه مى شود. در این شب دو نقاشی‌خط بدون عنوان و چشمگیر احصایى روى  میز حراج مى رود که اثر عمودى ٣٠٠ تا ٤٠٠ هزار دلار و اثر افقى ١٥٠ تا ٢٠٠ هزار دلار پیشنهاد شده اند، از مشیرى که دوره پیش ایز رکورد یک میلیون دلارى شد نیز دو نقاشى در معرض فروش است : اثر "home sweet home" وى ٢٥٠ تا ٣٥٠ هزار دلار و اثر "آدم برفى" ١٥٠ تا ٢٠٠ هزار دلار قیمت گذارى شده اند . نقاشى بسیار عریض رضا درخشانى در ابعاد ١٠٠ در ٥٢٠ سانتى متر ١٠٠ تا ١٥٠ هزار دلار و اثر آبى رنگ  کامى ٦٠ تا ٨٠ هزار دلار چکش مى خورند. در این شب علاوه بر اثر "فهر النیسا زید" دورگه ،  ٢١ اثر از هنرمندان ترکیه ، مصر، سوریه، لبنان ، عراق ،عربستان ، مراکش  هم به حراج در مى آید که میانشان چهره های شاخصى نظیر محمود سعید، رکورددار مصرى، پل گریگوسیان لبنانى و ... حضور پر رنگى دارند.

شب دوم پانزدهمین حراج کریستیز با ارائه ١١٣ نقاشى، نقاشی‌خط، مجسمه و عکس، شب شلوغ و بسیار هیجان انگیزى را در پیش دارد، شبى که هنرمندان صاحب نام و جوانان رقابتى نفسگیر خواهند داشت؛ در این شب بسیارى از آثار مهمترین هنرمندان عرب رویاروى ٣٢ اثر ایرانى قرار می گیرد که به نظر می رسد مدیران حراج با هدف نگاه داشتن جمعیت در سالن ، تدادى از آثار جالب توجه هنرمندانمان را در بخش پایانى به فروش مى گذارند؛ در این شب  مجسمه تناولى با برآورد ٢٠ تا ٢٥ هزار دلار براى فروش عرضه می شود و در ادامه  آثارى  از پروانه اعتمادى، منوچهر یکتایى، دو نقاشی از حسین زنده رودى هر دو ٤٠ تا ٦٠ هزار دلار ، فرامرز پیلارام ، مسعود عربشاهى ، فرهاد مشیرى ٨٠ تا ١٢٠ هزار دلار  و اثری از محمود بخشى به فروش گذاشته مى شود.

دهمین اثر ایرانى که روى میز حراج مى رود نقاشی‌خط سرخ رنگ "على شیرازى" است که ١٥ تا٢٠ هزار دلار پیشنهاد شده است، شیرازی در این اثر سوره مبارکه حمد را با نستعلیق جلی به تصویر در آورده، عکسى  از مجموعه پنجره "عباس کیارستمى" ٣٠ تا ٤٠ هزار دلار ، نقاشى سیاه سفید "افشین پیرهاشمى" ٨٠ تا ١٢٠ هزار دلار ،اثری از آیدین آغداشلو ٣٠ تا ٤٠ هزار دلار و مجسمه هیچ روى صندلى تناولى ٦٠ تا ٨٠ هزار دلار به فروش می‌رسد؛ در شب دوم همچنین  آثارى از رامین شیردل ، شیرازه هوشیارى ، فرهاد احرارنیا ، اویش خبرى زاده ، مهدى فرهادیان ، بیتا فیاضى ، شیرین على ابادى ، دو عکس از شادى قدیریان ، بهمن جلالى ، سمیرا علیخانزاده ، رامین حائرى زاده ، پوران جین چى ، علا ابتکار ، نیکى نجومى ، حسام رحمانیان و رویا اخوان که از اقصى نقاط دنیا به دوبى رسیده چکش حراج مى خورد.

 

۴ آبان ۱۳۹۲ ۱۲:۳۷
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید