اخبار

مرادخانی: تئاتر استان ها، مقوم هنرهای نمایشی کشور است

مرادخانی: تئاتر استان ها، مقوم هنرهای نمایشی کشور است
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به بیست و پنجمین جشنواره تئاتر منطقه ای کشور تاکید کرد: تئاتر استان ها، مقوم هنرهای نمایشی کشور است.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی یکشنبه (پنجم آبان ماه) در پیام خود به مناسبت آغاز جشنواره تئاتر منطقه ای آورده است: تئاتر استان های کشور همواره مقّوم و پشتوانه ای ارزشمند برای تحکیم و استعلای تئاتر کشور به شمار آمده و ایران اسلامی و صحنه های تئاترش همواره چشم انتظار این کوشش ها و درخشش های خلاقانه و منحصر به فرد بوده است.

در این پیام آمده است: تئاتر هنری است فرهیخته، خیال آمیخته، آفرینشگرانه و دل انگیز که به زبان شور و شعور، در رهگذر احساس و زیبائی، انسان را به شهود و خلود می رساند. این نهاد فرهنگی اجتماعی برآمده از دل مردم و حاصل کوشش ها و جوشش های عقلانی برای خلق زیبائی و مانائی و نیل به حقیقت است. به همین اعتبار، هنر در فرهنگ ما همواره از معنویت، کمال گرائی و خیراندیشی برخوردار بوده است.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه پیام خود تصریح کرده است: تئاتر را مردمی ترین هنرها ذکر کرده ند و از این منظر می بایست به تاریخ پذیری، دگرگونی پذیری و نسبیت پذیری آن اشاره کرد که دستمایه های جوهری آن را تشکیل می دهند. بی شک تئاتر معاصر نیز می بایست همپا با تحولات اجتماعی، به خلق مضامین زیبا و ارزشی و آفرینشگری های بدیع و ماندگار روی آورد تا خود را در برابر گذشت زمان بیمه کند.

مرادخانی در بخش دیگری از این پیام تاکید کرده است: از این قرار و پیوند، تئاتر مناطق ایران از مواهب و سرچشمه هایی برخوردار است که ریشه در اصالت های بومی و تجارب منطقه ای و ذوق و ابتکارات بی دلیل داشته و چنانچه این آثار دستمایه و جوهره ی هنرهای نمایشی قرار گیرند ما را در نیل به آرمان های «تئاتر ملی» نزدیک تر ساخته و در مشارکت و همکلامی و همدلی با زبان و فرهنگ مردم مرتبط تر خواهند ساخت.

در پایان این پیام آمده است: امید به آن دارم که جشنواره امسال نیز با ارائه تازه ترین دستاوردهای ذوقی و طُرفه هنرمندان، گام های بلندی را در پویایی تئاتر ایران در پیوند و ارتباط با خانواده ی جهانی تئاتر برخواهد داشت.

<:xml>

۵ آبان ۱۳۹۲ ۱۶:۱۸
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید