اخبار

کدام گروه‌های خارجی اولویت حضور در جشنواره ی تئاتر فجر را دارند؟

کدام گروه‌های خارجی اولویت حضور در جشنواره ی تئاتر فجر را دارند؟
مدیر امور بین‌الملل مرکز هنرهای نمایشی گفت: با توجه به هزینه‌های بالای بلیت گروه‌های خارجی در تلاش هستیم تا گروه‌هایی را با تعداد کمتر و دکور پرتابل و قابل حمل و نقل برای حضور در جشنواره تئاتر فجر دعوت کنیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اکبر طرخان درباره انتخاب آثار بین‌الملل سی و دومین جشنواره تئاتر فجر افزود: در مرحله پایان زمان دریافت آثار هستیم. بعد از این مرحله، آثار رسیده توسط کمیته بین‌المللی فجر مورد بررسی قرار می‌گیرد و اقدامات لازم برای حضور و اجرای نمایش‌های نهایی از طریق امور بین‌الملل انجام می شود.

به گفته وی، تا یک ماه آتی نتیجه بررسی آثار نهایی شده  و به محض اتمام دریافت آثار‌، آمار اعلام می‌شود.

مدیر امور بین‌الملل مرکز هنرهای نمایشی درباره افزایش هزینه‌های جشنواره درباره مشکلات احتمالی دعوت از گروه‌های خارجی توضیح داد: با توجه به هزینه‌های بالای بلیت گروه‌های خارجی در تلاش هستیم تا گروه‌هایی را با تعداد کمتر و دکور پرتابل و قابل حمل و نقل دعوت کنیم، ضمن اینکه رایزنی لازم در خصوص هزینه سنگین بلیت با گروه‌های متقاضی شرکت در فجر انجام خواهد شد تا بتوانیم با صرف کمترین هزینه شاهد حضور گروه‌های کیفی‌تری در جشنواره باشیم.

طرخان درباره اجرایی شدن تفاهم نامه ایران و آلمان که سال گذشته در جریان برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان منعقد شده بود، ادامه داد: طرح پیشنهادی همکاری تئاتر کودک و نوجوان ایران و آلمان از چهار سال پیش در دستور کار قرار گرفت و کارشناسی‌های لازم در طول این چند سال توسط طرف ایرانی و آلمانی انجام گرفت که نتیجه آن انعقاد پیش تفاهم نامه همکاری بود که سال گذشته در 19 اصل در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به امضا رسید.

وی ادامه داد: در پی امضای این پیش‌ نویس، هیات ایرانی در جشنواره‌ی «اشتارک ‌اشتوک» آلمان حضور پیدا کردند که منجر به تکمیل تفاهم‌نامه شد و در ادامه، نمایشی از کمپانی «گرونه سوزه» از فرانکفورت در جشنواره بیستم کودک و نوجوان به صحنه رفت.

وی با اشاره به حضور گروه‌هایی از کشورهای اسپانیا،‌هلند،‌ پرتقال،‌ آلمان‌، ایتالیا‌، لهستان‌، مالزی ‌ در بیستمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان که به تازگی در همدان برگزار شد، افزود: امسال با حضور هیات آلمانی،جلسات و مذاکرات متعدد در جهت اجرایی کردن بندهای مختلف منعقد در تفاهم نامه انجام شد و از جمله بندهای مورد توجه، تولید کار مشترک ایران و آلمان، حضور گروه‌های ایرانی شرکت کننده در جشنواره‌های بین‌المللی آلمان و حضور گسترده‌تر گروه‌های آلمانی شاخص در حوزه تئاتر کودک و نوجوان در جشنواره بیست و یکم تئاتر کودک و نوجوان است.

مدیر امور بین‌الملل مرکز هنرهای نمایشی خاطرنشان کرد: کلیه گروه‌هایی تئاتری که برای حضور در جشنواره‌های آلمان انتخاب می‌شوند، باید مسیر قانونی و اداری سفرهایشان از طریق مکاتبه با مرکز هنرهای نمایشی صورت گیرد.

وی درباره پروسه تولید کار مشترک میان گروه‌های ایرانی و آلمانی توضیح داد: دو پروسه در این جشنواره انجام می‌شود: اول، دیدن نمایش‌های ایرانی توسط هیات آلمانی که از بین آنها کارهایی که قابلیت اجرا در جشنواره‌های بین‌المللی دارد برای جشنواره‌های آلمان گزینش می‌شود.

وی درباره دومین شیوه تولید اثر مشترک بر اساس این تفاهم‌نامه گفت: در شیوه دیگر، ارتباط گروه‌ها در جشنواره ایجاد می‌شود و خودشان با برگزاری جلسات مختلف رایزنی می‌کنند ولی کارهای اداری، حمایتی و هماهنگی‌های حوزه بین‌المللی از طریق دفتر بین المللی مرکز با دفتر امور بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان آلمان صورت خواهد گرفت.

طرخان تاکید کرد: قطعا برای توسعه این روابط در حوزه تئاتر بین دو کشور رایزنی‌ها و بررسی‌های بیشتری مورد نیاز است که امیدواریم با حمایت مرکز هنرهای نمایشی و مسئولان ذی‌ربط این تعامل بیش از پیش صورت گیرد قطعا دستاورد این همکاری ارائه فرهنگ غنی کشورمان در دیگر کشورها به ویژه آلمان و همچنین افزایش سطح کیفی آثار دو کشور خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که گروه‌هایی که در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان حضور ندارند، کجای این تفاهم نامه قرار می‌گیرند، توضیح داد: این تعامل و همکاری صرفا در حوزه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان خلاصه نمی‌شود بلکه کلیه گروه‌های فعال تئاتر کودک و نوجوان می‌توانند از طریق دفتر تئاتر کودک و نوجوان و دفتر امور بین‌الملل در راستای این تفاهم نامه مشارکت و همکاری داشته باشند.

وی در ادامه درباره سفر دو گروه ایرانی به آلمان که بر مبنای آن قرار بود دو نمایش «هزار درنا» کار رکسانا مهر افزون و «مترسگ» کار حسن معجونی در این کشور اجرا شوند، گفت: سال گذشته جشنواره آلمان دچار مشکل شد‌، از سوی دیگر تعداد اعضای گروه نمایشی«هزار درنا» زیاد بود و بازیگران این گروه بچه بودند که سفرشان مشکلاتی در بر داشت. ضمن اینکه دعوت از این گروه‌ها به طور شفاهی انجام شده بود اما از طرف آلمان هیچ مکاتبه‌ای برای اجرای نمایش «هزار درنا» به مرکز هنرهای نمایشی انجام نشد.

طرخان اضافه کرد: رایزی‌های لازم برای حضور گروه‌های ایرانی در جشنواره‌های آلمانی از طریق امور بین‌الملل انجام می‌شود زیرا مسایلی مانند بررسی آثار‌، بحث بودجه و حمایت مالی  دو جانبه است.

۶ آبان ۱۳۹۲ ۱۴:۵۶
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید