اخبار

هر اثر هنری عرضه شده در جهان نقش یک سفیرفرهنگی را دارد

هر اثر هنری عرضه شده در جهان نقش یک سفیرفرهنگی را دارد
هنرمند خوشنویس براهمیت جایگاه هنرهای تجسمی در دیپلماسی فرهنگی تاکید کرد و گفت:هر اثر هنری که بعد از فروش در حراج های جهانی به موزه ها و خانه های اهالی هنر راه می یابد، مانند سفیر فرهنگی ایران عمل می کند.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "احمد آریا منتش" روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت:مسوولان فرهنگی کشور چندی است بر اهمیت و نقش دیپلماسی فرهنگی تاکید می کنند .نباید فراموش کرد که در این عرصه، هنرمندان عرصه تجسمی می توانند نقش بسیاری در عملی کردن این دیپلماسی و تاثیرگذاری بیشتر آن ایفا کنند.

مبدع دو خط کرشمه و سفیر خاطرنشان کرد: برگزاری نمایشگاه های مختلف از این دست از هر هنرمند و در هر رشته ای می تواند یکی از اقدامات اثرگذار دراین زمینه باشد.چرا که همه آثار هنری از نقاشی،خوشنویسی تا پوسترو مجسمه حاوی نمادها و نشانه هایی از آداب و رسوم ،فرهنگ و هنر یک ملت است.

به گفته وی،اثر هنری که دارای جلوه های بصری و زیبایی های منحصربه فرد باشد،علاوه براینکه بر دل مخاطب می نشیند،مخاطب خارجی را نیز با فرهنگ کشور خود آشنا خواهد کرد.

وی که چندی پیش نمایشگاه "نورنوشت" را در گالری شکوه برگزار کرده است، اضافه کرد: در یک فیلم سینمایی طرزپوشش، رفتارکردن، سخن گفتن و در مجموع فرهنگ یک جامعه به معرض نمایش گذاشته می شود، اما کمتر می توان جایگاه آن سرزمین را در ادبیات و هنرهای تجسمی از طریق فیلم های سینمایی درک کرد.

آریامنش حضور در رویداد های هنری بین المللی را بهترین راه برای دیپلماسی فرهنگی دانست و تاکید کرد که فعالیت های انجام شده دراین زمینه تنها محدود به برگزاری نمایشگاه از آثارهنرمندان ایرانی در سایرکشورها نشود و از هنرمندان مختلف جهانی نیز در ایران نمایشگاه و یا کارگاه آموزشی و هنری برگزار شود تا در نتیجه این فعالیت ها اتفاق خوشایندی در عرصه فرهنگ و هنر کشور بیافتد.

این عضو انجمن خوشنویسان با بیان اینکه کشور ایران به خاطر دارا بودن تمدن، فرهنگ و هنر غنی و اصیل، پتانسیل فراوانی در این زمینه دارد، اضافه کرد: من در چندین کشور نمایشگاه از آثار خوشنویسی و نقاشیخط ام را برگزار کرده ام و در همه موارد با استقبال هنرمندان ومخاطبان کشورهای خارجی و علاقه آنها به شناخت فرهنگ و هنر ایران روبرو شدم. بنابراین باید از این ظرفیت ها استفاده شود.

مبدع خط کرشمه و سفیر تاکید کرد:وقتی آثار هنری ما در سایر جوامع خریداری می شود و از آن طریق به موزه ،گالری ها و مراکز فرهنگی کشورهای دیگر و یا خانه های علاقه مندان به هنر می رود، نفوذ فرهنگ و هنر ایرانی بیش از پیش خواهد بود و شاهد تاثیرگذاری های بلندمدت تری خواهیم بود.

وی آثار هنری را به سفیران فرهنگی کشور تشبیه کرد و افزود: وقتی اثری تنها با نیت نمایش به خارج از مرزهای کشور می رود شاید اثرش با بازگشت آن آثار به کشور از بین برود،اما وقتی آثار به خاطر خرید در جوامع دیگر در آنجا می ماند ،برای همیشه نماینده فرهنگ و هنر کشور خواهد بود.

این هنرمند عرصه خوشنویسی گفت:اقدامات انجام شده باید مستمر باشد و سازمان فرهنگ و ارتباطات نیز باید تلاش های بیشتری کند.ضمن اینکه باید آثار ارسالی به جوامع بین المللی از سطح کیفی بالایی (درجه یک) برخوردار باشند، چرا که آنها عیار و میزان جایگاه هنری ما هستند.

به گفته وی، در نتیجه این تلاش ها به طور قطع اقتصاد هنر نیز رونق خواهد گرفت.

آریامنش توضیح داد: معمولا مشاهده می شود که در اغلب موارد، نگاه به این نمایشگاه ها تنها جنبه نمایشی دارد و برنامه ریزی برای فروش آثار انجام نمی شود، در حالیکه باید به این مقوله بیشتر توجه شود.

۷ آبان ۱۳۹۲ ۱۴:۲۸
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید