اخبار

مرادخانی در حاشیه مراسم تعزیه در فرهنگسرای نیاوران اعلام کرد:

مرادخانی در حاشیه مراسم تعزیه در فرهنگسرای نیاوران اعلام کرد:
در مسایل اعتقادی مردم کمبود بودجه نداریم

علی مرادخانی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مجلس تعزیهخوانی شهادت حضرت قاسم (ع) که توسط گروه راویان عشق از شهر قم در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد حضور یافت. او در حاشیه این برنامه اعلام کرد که بحث محدودیت بودجه در حوزه مسایل اعتقادی مردم مطرح نیست.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با روابط عمومی معاونت امور هنری درباره برنامه‌های این معاونت در حمایت و حفظ میراث تعزیه ایران گفت: «بنده به طور کلی به تصدی‌گری دولت در همه فعالیت‌ها اعتقاد ندارم. البته بی­تفاوتی را نیز نمی­پذیرم و معتقدم باید  حمایت‌ کنیم. تمامی مراسم مذهبی خاستگاه مردمی دارند و نتیجه حاصل از مداخله دولت در این مراسم قابل مقایسه با فعالیت­هایی که به صورت خودجوش و مردمی انجام می­شود نیست. به همین دلیل باید شرایطی را فراهم کنیم که مردم خودشان همکاری داشته باشند.»

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این­که خاستگاه مسایل اعتقادی، مردم هستند گفت: «بحث محدودیت بودجه در این حوزه مطرح نیست. ما در این موارد نه تنها بودجه کم نداریم بلکه حمایت نیز می­کنیم. اما باید کسانی را که در این حوزه مامور هستند تقویت کنیم چون فرهنگ ورود به این موضوعات مهم است. مثلا بنیاد تعزیه تاسیس شده که باید روی بسیاری از مسایل کار کند. از جمله خرافه­هایی که در آینده ممکن است تبدیل به میراث شود باید از حیطه مسایل اعتقادی زدوده شود و بنیاد تعزیه روی واقعیت­ها و سنت­ها کار کند. در حوزه نمونه‌سازی­ها موافقم که دولت وارد شود اما باید به صورت ویژه و نمونه باشد.»

مرادخانی درباره احداث سالن ویژه نمایش­های آیینی و سنتی در کنار تالار سنگلج گفت: «من موافق ساخت این سالن هستم و این موضوع در حال بررسی است. سنگلج موجودیتی دارد که با خاطرات اهالی تئاتر عجین شده و باید از چند منظر به توسعه آن نگاه کنیم، به طوری که این توسعه به حفظ هویت اصلی­اش هم کمک کند. ما در این زمینه با شورا و شهرداری مذاکره می‌کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.»

در پایان مجلس تعزیه، معاون امور هنری وزیر ارشاد با اعضای گروه تعزیه دیدار و گفت­وگو کرد. مرادخانی با اشاره به این­که در کشور ترکیه در مراسم سماع قونیه برنامه به شکلی اجرا می­شود که همه چیز در وسط است و مردم دور تا دور، این مراسم را می­بینند گفت: «مراسم تعزیه نیز باید از چند زاویه امکان تماشا داشته باشد که البته این­جا به دلیل وضع هوا و سرما، امکان اجرا در فضای بیرونی نبود و دست­مان بسته بود.»

او با تشکر از گروه اجرای تعزیه گفت: «افراد گروه تسلط خوبی بر صدا داشتند و کسی خارج نخواند و این موضوع معمولا کم­تر دیده می­شود.»

در پایان، گروه تعزیه راویان عشق سه جلد کتاب تصحیح نسخ تعزیه را تقدیم معاون امور هنری کردند و حمایت دولت برای اجرای این نسخ را خواستار شدند.

هم­زمان با فرا رسیدن ماه محرم و ایام سوگواری، فرهنگسرای نیاوران برای چهارمین سال متوالی میزبان اجرای مراسم تعزیه است. این مراسم از اول تا دهم محرم (14 تا 23 آبان) با حضور گروه تعزیه راویان عشق به سرپرستی امیر زینلی در سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران اجرا می­شود.

۲۰ آبان ۱۳۹۲ ۱۵:۱۶
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید