اخبار

در حاشیه بازدید مرادخانی از نمایشگاه «پانتومیم روی کاغذ»

در حاشیه بازدید مرادخانی از نمایشگاه «پانتومیم روی کاغذ»
درم‌بخش: مردم بیش‌از همیشه به احساس خوب نیاز دارند

تاکنون به هنرهای تجسمی نسبت به دیگر هنرها کم توجهی شده است

علی مرادخانی؛ معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از تازه‌ترین آثار کامبیز درم‌بخش در نمایشگاه «پانتومیم روی کاغذ» در گالری سیحون دیدن کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز هنرهای تجسمی، کامبیز درم‌بخش در این دیدار با ابراز خوشحالی از این‌که یک مدیر دولتی بعد از سال‌ها در رویدادهای هنری شرکت می‌کند، گفت: «در واقع این کم‌لطفی دیگر مسوولان بود که تاکنون توجهی به این بخش نداشتند و امیدواریم این رویکرد معاونت جدید امور هنری در آینده ادامه داشته باشد.»

درم‌بخش درباره نمایشگاهش نیز گفت: « این نمایشگاه 47 اثر رنگی و ادامه مجموعه «دلقک‌ها» است که 30 سال است روی آن کار می‌کنم. سوژه‌ اصلی این کارها دلقک‌ها هستند. دلقک‌هایی که به صورت رنگی و لطیف طراحی شده‌اند و هدف‌شان القای حس خنده و شادی به مخاطب است. در واقع تم اصلی نمایشگاه «پانتومیم روی کاغذ» شادی است. دلقک‌ها پیام‌آور شادی و خنده در جامعه هستند. امروز جای خالی شادی و خنده در جامعه احساس می‌شود و مردم به احساس خوب بیش‌تر از همیشه نیاز دارند. هنرمندان می‌توانند با هنر خود این حس را به آن‌ها منتقل کنند و در شاد شدن‌شان سهم داشته باشند.»

درم‌بخش با بیان این‌که این آثار بر روی جلد بزرگ‌ترین و معروف‌ترین مجلات اروپا چاپ شده‌اند گفت: «این آثار زمان و مکان ندارند و حتی افراد بی‌سواد نیز می‌توانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. این کارها اغلب رنگی هستند و تعداد زیادی از آن‌ها پیش از این توسط موزه هنرهای معاصر و مجموعه صبا خریداری شده‌اند. البته تعدادی از این آثار نیز در دو ماه اخیر کشیده شده‌اند که امروز به نمایش در می‌آیند.»

او درباره توجه مدیران دولتی به هنرهای تجسمی اظهار داشت: «ما هنرمندان، امید داریم و معتقدم باید صبر کرد. تاکنون به هنرهای تجسمی خصوصا به نقاشی و مجسمه‌سازی نسبت به هنرهای دیگر مانند سینما کم‌توجهی شده است. لطفی که قرار است شامل حال هنرمندان شود باید عادلانه تقسیم شود. در فرانسه دولت به هنرمندان به صورت رایگان آتلیه می‌دهد، حتی بسیاری از ایرانی‌های فعال در این کشور نیز از این امکان بهره‌مند هستند. این در حالی است که در ایران اغلب هنرمندان جایی برای نقاشی ندارند و در فضای کم منزل خود کار می‌کنند.»

او با بیان این‌که مواد اولیه و ابزار کار برای هنرمندان این حوزه افزایش قیمت زیادی داشته، گفت: «بسیاری از هنرمندان حتی قادر به خرید این ابزار نیستند و کار نمی‌کنند، به همین دلیل این استعدادها هدر می‌روند. باید امکانی فراهم شود تا هنرمندان بتوانند این ابزار را ارزان‌تر تهیه کنند.»

درم‌بخش که معتقد است اغلب هنرمندان فضایی برای نمایش عمومی آثار خود یا برگزاری کارگاه‌های هنری ندارند، گفت: «این همه فرهنگسرا با ابعاد مختلف وجود دارد که در اختیار قرار دادن فضای محدودی از آن‌ها نیز می‌تواند مشکل هنرمندان در این بخش را حل کند که امیدواریم معاون امور هنری در این زمینه مذاکراتی را با شهرداری انجام دهد.»

معاون امور هنری وزیر ارشاد نیز با بیان این‌که همیشه آثار درم‌بخش را دنبال می‌کرده، این نمایشگاه را تفکر برانگیز و خلاقانه ارزیابی کرد.

نمایشگاه «پانتومیم روی کاغذ» روز جمعه هشتم آذرماه در گالری سیحون افتتاح شد و تا 20 آذرماه از ساعت 11 تا 19 ادامه خواهد داشت.

۹ آذر ۱۳۹۲ ۱۵:۰۶
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید