اخبار

معاون هنری

مدیران کشوری موظف هستند تا فضای مساعدی را برای رشد هنرمندان فراهم آورند
در مراسمی که چهار شنبه شب 15/4/1390در مجتمع فرهنگی وهنراداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر با حضور حمید شاه آبادی معاون هنری وزیر ارشاد و داریوش ارجمند بازیگر مطرح سینما و تئاتر ایران برگزار شد از شخصیت ها و مفاخر هنری استان بوشهر تجلیل به عمل آمد .
به گزارش روابط عمومی معاونت هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در این مراسم معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مدیران کشوری موظف هستند تا فضای مساعد را برای رشد هنرمندان فراهم آورند و سیاست های وزارت ارشاد نیز باید همچنان در خدمت بستر سازی جهت تقویت بنیه هنری رشته های گوناگون باشد.
وی خاطر نشان ساخت که باید بدانیم بعنوان یک ایرانی در چه جایگاهی واقع شده ایم تا بتوانیم زبان بی بدیل هنر، فرهنگ و ظرافت های دینی و مذهبی و فرهنگی و هنری را به بهترین شکل به جهانیان عرضه نماییم .
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : بودجه تئاتر در سال جاری با 41 درصد رشد نسبت به مدت مشابه به مبلغ 140 میلیارد ریال رسیده است .
حمید شاه آبادی افزود: امسال برای بخش هنرهای تجسمی ، تئاتر و موسیقی جمعا 260 میلیارد ریال بودجه اختصاص یافته است.
وی یاد آور شد : برای نخستین باربه 557 گروه تئاتر کشور پروانه فعالیت داده شده است که از این شمار 20 گروه مربوط به استان بوشهر است.
شاه آبادی اضافه کرد: امسال برای نخستین بار ردیف مستقل بودجه برای ساماندهی مد و لباس اختصاص یافته است که در اختیار معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است.
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: هرچند رقم اختصاصی محدود است اما سرفصل مستقل اعتباری نشان از عزم مجلس و دولت برای ساماندهی حوزه مد و لباس دارد.
وی اظهارداشت : بخش جدی ارتقای بودجه ها امسال به ساماندهی گروههای هنری در استان ها اخصاص می یابد.
شاه آبادی گفت : ‌این ظرفیت برای انجمن موسیقی استان بوشهر نیز فراهم شده که یک آلبوم ویژه موسیقیایی با مولفه های فرهنگی استان بوشهر که نماد هویت دینی و ملی مردم باشد مورد حمایت قرار گیرد.
وی گفت: استان بوشهر نماد موسیقی حماسی ، دینی و فرهنگی کشور است و یکی از بهترین شیوه ها برای مقابله با موسیقی ناهنجاری که به سبک وارداتی فرهنگ کشور را مورد هجمه قرار می دهد حمایت از موسیقی مناطق است.
وی در ادامه افزود: روحیه تمرکز زدایی و توجه ویژه به استان هایی که ظرفیت و قابلیت های متعددی دارند امسال بیش از گذشته در بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفته است.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآورشد: در سطح ملی و بین المللی توجه ویژه به جشنواره ها از نظر کمی و کیفی صورت گرفته است.
وی از بیمه 22 هزار هنرمند در سطح کشور خبر داد و افزود: شرایط بیمه تکمیلی هنرمندان نیز فراهم شده است و هنرمندان با پرداخت 43هزار تومان و به همین میزان نیز وزارت ارشاد زمینه یکسال بهره مندی از بیمه تکمیلی برایشان فراهم می شود.
شاه آبادی اضافه کرد: هنرمندان ملی و شاخص که درجه یک و دوهنری دارند نیاز به پرداخت مبلغ یاد شده برای بیمه تکمیلی ندارند .
معاون هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی تجلیل از هنرمند را دارای ابعاد گوناگون دانست و افزود: باید با تجلیل از هنرمندان گذشته ،افق ها را برای آیندگان روشن ساخت و همچنین با تقدیر از هنروران نوپا این سرمایه ها را برای آینده کشور بارور نمود.
در این مراسم " شفیعی" مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن اعیاد شعبانیه اظهار داشت : این مراسم به همت استانداری بوشهر و با توجه به کارشناسی های صورت پذیرفته از میان هنرمندانی که از سال 86 به بعد موفق به کسب عناوین گوناگون داخلی و بین المللی گردیده اند تدارک دیده شده است .
وی در ادامه افزود :باید اذعان داشت ظرفیت هنری استان بوشهر بیش از اینی است که امروز از گروهی از آنها تجلیل می شود امروز تنها از زحمات بخشی از هنر مندان شاخص این استان قدر دانی می شود .
در ادامه " شنبدی " معاون سیاسی امنیتی استانداری بوشهر نیز شور و شوق ، عشق و ایثار و احساس و انگیزش درونی را از ارکان یک هنرمند دانسته و هنر را عنصری پاک و نشئت گرفته از ادراک و چشمه پاک و زلال یک هنرمند عنوان نمود که می تواند انسان را به سوی خداوند سوق دهد.
وی همچنین با بیان این جمله از امام خمینی که هنر سرمایه ای زوال ناپذیر است اظهار داشت : با وقوع انقلاب همه مقوله ها و از جمله هنر نیز رنگ خدایی به خود گرفت و از همان اوایل انقلاب تا کنون شاهد کسب افتخارات گوناگون در عرصه های مختلف بین المللی توسط هنرمندان این مرز و بوم بوده ایم که نمونه اخیرش با کسب رتبه برتر قرائت در مسابقات بین المللی قران توسط استاد عباس هاشمی محقق شد.
پس از پایان این مراسم از تندیس ویژه ای که جهت این مراسم تدارک دیده شده بود توسط استاد ارجمند رونمایی و از بیش از 70هنرمندان برجسته استانی بویژه استاد ایرج صغیری و استاد عباس هاشمی با اهداء لوح تقدیر تجلیل بعمل آمد.
استقبال گرم و شایان توجه داریوش ارجمند از ایرج صغیری،بیان خاطره و اجرای بخشی از نمایشنامه ابوذر توسط صغیری و گم شدن مضراب سنتور گروه موسیقی از دیگر حاشیه های این مراسم بود.
۱۸ تیر ۱۳۹۰ ۱۱:۲۶
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید