اخبار

آیین بزرگداشت حبیب آیت‌اللهی برگزار شد

آیین بزرگداشت حبیب آیت‌اللهی برگزار شد
آیین بزرگداشت حبیب آیت‌اللهی و تجلیل از نیم‌قرن فعالیت هنری و پژوهشی این هنرمند نقاش، پژوهشگر و عضو پیوسته فرهنگستان هنر، روز یکشنبه هشتم دی‌ماه در فرهنگستان هنر برگزار شد.

 

 

در این مراسم که به همت معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر و به منظور تجلیل و نکوداشت پیشکسوتان و هنرمندان ایران زمین برگزار شد، جمعی از اهالی فرهنگ و هنر درباره استاد آیت‌اللهی سخنرانی کردند.

همچنین حسن مهرجردی، مشاور معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به نمایندگی از علی مرادخانی، پیامی را درباره استاد آیت‌اللهی خواند.

معاون امور هنری وزیر ارشاد در پیام خود آورده است : «سخن گفتن از استاد گران‌قدری همچون جناب حبیب‌الله آیت‌اللهی هم مایه فخر و مباهات است و هم کاری بس دشوار. بیش از نیم قرن تلاش و فعالیت را چگونه می‌توان در کلام خلاصه کرد بی‌این‌که حقیقت تضییع شود. حال آن‌که درباره بزرگمردی سخن می‌گوییم که عمر پربارش را خورشیدوار بر حقیقت تابانده است. پس ستایش حقیقت، ستایش اوست.

استاد کودکی‌اش را در خانواده‌ای سنتی و مذهبی گذرانده و همواره در راه کسب هنر از حمایت آنان و به ویژه پدر بزرگوارشان بهره‌مند بوده‌اند. این دیدِ باز و فراتر از محدوده‌های زمانی شاید مهم‌ترین میراثی است که به استاد رسیده و در این سال‌ها همراه ایشان بوده است.

جناب آیت‌اللهی هم محضر میرزاهای مکاتب را تجربه کرده و هم پای درس استادان برجسته خارجی نشسته است. اما نه در انگاره‌های سنتی باقی مانده و نه تابع محض جریانات غربی بوده، بلکه همواره شخصیت هنری مستقل خود را حفظ کرده و در آثارش بازتاب داده است. به گواه هنرمندان و پژوهشگران برجسته‌ای که محضر استاد را درک کرده‌اند، این استقلال شخصیتی و حرفه‌ای، از مهم‌ترین آموزه‌های ایشان است که به شاگردانشان هم منتقل شده است. از ویژگی‌های دیگر ایشان این است که در مقام استادی، قدردان استادان خود هستند و تاثیرپذیری از ایشان را انکار نمی‌کنند.

جناب آیت‌اللهی از نخستین مدیران فرهنگی سال‌های آغازین انقلاب اسلامی هم هستند و به واسطه فعالیت‌های تاثیرگذارشان به گردن جامعه فرهنگی حق بسیار دارند. نقش موثر ایشان در زمان ریاست‌شان بر دانشکده هنرهای زیبا و بنیان‌گذاری رشته هنر در دانشکده هنر و معماری یزد و دانشکده هنر زاهدان و تاسیس دانشکده هنر دانشگاه شاهد، در کنار تالیفات و ترجمه‌های بسیاری که از خود به یادگار گذاشته‌اند، هر اهل فرهنگی را به ستایش این ستایش‌گر زیبایی وامی‌دارد.

همان‌گونه که پیش‌تر گفتم هیچ ستایشی نمی‌تواند قدردان حقیقت خدمات ایشان به فرهنگ و هنر ایران زمین باشد و مراسمی از این دست بهانه‌ای است که ارادت جمعی خود را به استاد ابراز کنیم که بی‌نیاز از هرگونه مراسمی، بزرگ است و بزرگوار. عمر پربرکت‌شان دراز باد.»

همچنین در این مراسم هدیه‌ای به رسم یادبود از سوی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به استاد حبیب آیت‌اللهی تقدیم شد.

 

 

۹ دی ۱۳۹۲ ۱۶:۳۶
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید