اخبار

سفیر ایتالیا : در شش ماه اخیر تبادلات فرهنگی ایران و ایتالیا گسترش یافته است

سفیر ایتالیا : در شش ماه اخیر تبادلات فرهنگی ایران و ایتالیا گسترش یافته است
در دیدار سفیر ایتالیا در تهران با معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر گسترش فعالیت‌های فرهنگی هنری بین دو کشور از جمله حضور گروه‌های تئاتری، برگزاری برنامه‌های موسیقی مشترک و تبادل بین موزه‌ای تاکید شد.

 به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، لوکا جانسانتی، سفیر ایتالیا در دیدار خود با علی مرادخانی،  از گسترش روابط دو کشور اظهار خرسندی کرد.

 جانسانتی با اشاره به روابط خوب دو کشور، گفت: «روابط فرهنگی بین ایران و ایتالیا همواره خوب بوده، حتی در سال‌هایی که شرایط دشوار بود. خوشبختانه در شش ماه اخیر شرایط بسیار بهتر شده و میزان تبادلات فرهنگی دو کشور بسیار زیاد شده و می‌‌تواند روابط قوی‌تری بین دو طرف شکل بگیرد.

وی افزود: این ملاقات اهمیت بسیاری دارد چون دو هفته دیگر وزیر فرهنگ و گردشگری ایتالیا به همراه یک هیأت فرهنگی به ایران سفر می‌کند. بنابراین می‌توانیم زمینه‌های گسترش روابط فرهنگی‌مان را آماده کنیم.»

سفیر ایتالیا از جشنواره تئاتر فجر به عنوان یک رویداد مهم فرهنگی یاد کرد و با اشاره به حضور گروه‌های ایتالیایی افزود: «امسال دو گروه تئاتر از ایتالیا در جشنواره تئاتر فجر شرکت می‌کنند. در گذشته هم گروه‌های تئاتری بودند که از ایتالیا به ایران آمدند و اجرا کردند، چه در طول جشنواره و چه پس از آن. گروه‌های تئاتری ایرانی هم در ایتالیا به روی صحنه رفته‌اند. امیدوارم با هموار شدن راه، امکان اجرای گروه‌های نمایشی‌مان در خارج از زمان جشنواره‌ها میسر شود.

وی با بیان اینکه جشنواره امسال می‌تواند نقطه آغازی برای از سرگیری این گونه روابط باشد اظهار امیدواری کرد: این روابط گسترده‌تر شود و تبادل فرهنگی در این زمینه صورت بگیرد.

جانسانتی گفت: ایتالیا خواستار همکاری‌های بین موزه‌ای با ایران به ویژه موزه هنرهای معاصر است، «سعی کردیم حضور هنرمندان ایرانی در بی‌ینال ونیز را تسهیل کنیم ولی متاسفاه سال‌ها است از این حیطه فراتر نرفته‌ایم. از سوی ایتالیا این تمایل وجود دارد که رابطه با موزه هنرهای معاصر گسترش پیدا کند. همچنین درباره موزه موسیقی که شما کاملا اشراف دارید. امیدواریم با همکاری شما زمینه همکاری خوبی بین موزه موسیقی تهران و موزه‌های ایتالیا برقرار شود.»

سفیر ایتالیا به گروه «ساندوالک» اشاره کرد و گفت: به جاهای مختلف سفر و آواها و تصاویری را ضبط می‌کنند و در آینده نزدیک به ایران سفر خواهند کردند «پروژه بعدی آن‌ها در مورد ایران است و هدفشان این است که به جاهای مختلف ایران سفر کنند و در شهرهایی که بازارهای سنتی دارند صداهای آن بازارها را ضبط کنند. این گروه تا کنون به سواحل حاشیه مدیترانه و دریای سیاه سفر کرده‌اند.»

علی مرادخانی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار به گسترش همکاری‌های دو کشور تاکید کرد و اظهار داشت: «پیش‌تر هم برنامه‌هایی در دو کشور برگزار کرده‌ایم. مثلا به مدت یک ماه نمایشگاه سازهای ایرانی را در موزه ملی رم داشتیم که برنامه خوبی بود. اما باید این رویدادها و روابط را گسترش دهیم. حضور چهره‌های فرهنگی هم بسیار مهم و تاثیرگذار است. دو کشور زمینه همکاری‌های دو جانبه خوبی در حوزه‌های موسیقی، پژوهش و ارتباطات بین موزه‌ای دارند و حتما کارهای شایسته‌ای در این زمینه‌ها می‌توان انجام داد.»

مرادخانی درباره همکاری در حوزه تئاتر هم گفت: «در مورد حضور گروه‌های تئاتری در خارج از جشنواره تئاتر فجر می‌توان کارگروه‌هایی را تشکیل داد. البته ما جشنواره‌های تخصصی دیگری هم داریم مثل جشنواره‌های استانی و دانشجویی یا جشنواره کودک و نوجوان. از این ظرفیت‌ها هم می‌شود برای تبادل بین بخش‌های مختلف تئاتری استفاده کرد. هنرمندان می‌توانند در این رویدادها تجربیات خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند.»

معاون هنری وزیر ارشاد در ادامه به بی‌ینال ونیز اشاره کرد: «ایران در سال‌های گذشته امکانی در ونیز برای عرضه آثار هنرمندان خود داشت. تلاش می‌کنیم این امکان را احیا کنیم تا در بی‌ینال ونیز مشارکت فعال‌تری داشته باشیم.»

مرادخانی تاکید کرد : برگزاری برنامه‌های مشترک نباید صرفا در حیطه روابط دیپلماتیک باقی بماند، مهم است که برنامه‌ها به گونه‌ای باشد که مردم بتوانند آن‌ها را ببینند. اگر این اتفاق بیفتد موفقیت چشمگیری است. مثلا فرهنگسرای نیاوران برای اجراها و برگزاری هفته فرهنگی می‌تواند مفید باشد. اجراهای تئاتر می‌تواند در تئاترشهر و تالار وحدت هماهنگ شود و در حوزه پژوهش می‌توان با خانه هنرمندان صحبت کرد. این برنامه‌ها با پیگیری رایزن فرهنگی شما امکان‌پذیر است.»

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به همکاری طرفین در حوزه پژوهش و سمینارهای علمی و فرهنگی نیز تاکید کرد. در پایان این دیدار که با حضور پرفسور کارلو ج. چِرِتی، رییس دفتر فرهنگی سفارت ایتالیا برگزار شد، هر دو طرف بر لزوم برنامه‌ریزی برای همکاری‌های گسترده و بلندمدت فرهنگی و هنری تاکید کردند.

 

۲۳ دی ۱۳۹۲ ۱۲:۳۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید