اخبار

مرادخانی: آینده خوبی برای تئاتر در راه است

مرادخانی: آینده خوبی برای تئاتر در راه است
مراسم افتتاحیه سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، سه‌شنبه 24 دی‌ماه در سالن خلیج فارس مرکز همایش‌های بین‌المللی جزیره کیش با حضور علی‌ مرادخانی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین طاهری، مدیرکل هنرهای نمایشی، قادر آشنا، دبیر جشنواره، علی‌اصغر مونسان، مدیرعامل منطقه آزاد کیش و جمعی از هنرمندان عرصه تئاتر برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این مراسم، علی مرادخانی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از خواندن پیام وزیر به جشنواره تئاتر فجر، در سخنانی با قدردانی از تلاش‌های علی‌اصغر مونسان، مدیرعامل منطقه آزاد کیش گفت: «من سال‌هاست از فعالیت‌های آقای مونسان مطلع هستم و با هم همکاری داشتیم. ضمن این‌که ایشان در نوازندگی سنتور تبحر دارند و دلیل این‌که هر جا خدمت می‌کنند از فرهنگ و هنر غافل نمی‌شوند این است که خودشان هنرمندند.»

مرادخانی اظهار داشت: «تئاتر آینه‌دار فرهنگ و هنر یک کشور است و زبان تئاتر ذات و استخوان‌بندی اصلی هنر است. تئاتر صریح، بی‌پرده و نقاد است و باید شرایطی ایجاد کنیم که ابتدا نقدپذیری در مسئولان ایجاد شود و بعد جامعه نیز پذیرای نقد شود. آن زمان است که تئاتر، پویا خواهد شد. ما مسئولان دولتی نیز باید شرایطی را فراهم کنیم که هنرمندان تئاتر کشور بتوانند بدون دغدغه فعالیت کنند. ما وظیفه داریم مجموعه‌ای از زیرساخت‌ها را آماده کنیم و باید شرایط را تسهیل کنیم. مهم‌ترین اتفاق‌هایی که باید برای تئاتری‌ها بیفتد، ایجاد امنیت شغلی، استمرار در فعالیت،‌ تمرکززدایی و بهره‌وری بیش‌تر در استان‌ها است. در برخی فضاها کمبودهایی داریم و برخی از این مراکز به دلیل کمبود امکانات تعطیل یا نیمه‌تعطیل شده‌اند. دولت باید به وضعیت موجود تناسب ببخشد و ما اگر این کار را انجام بدهیم، اهالی تئاتر راضی خواهند بود.»

معاون امور هنری وزیر ارشاد درباره جشنواره تئاتر فجر نیز گفت: «اتفاقات خوبی را در تئاتر فجر شاهد هستیم و تلاش‌های زیادی شده و از همه عزیزانی که در این عرصه تلاش کردند باید قدردانی کرد. تلاش می‌کنیم امکانات بودجه‌ای را برای سال آینده بهتر کنیم. بخش‌هایی از بودجه امسال ما به دلیل تعهدهای سال‌های 91 و 92 هزینه شده است. نگاه ما به مقوله توسعه امکانات تنها مختص تهران نیست و تلاش می‌کنیم تا امکانات استان‌ها را نیز رونق بخشیم تا دیگر وجود برخی امکانات در تهران برای هنرمندان استانی رویا نباشد.»

مرادخانی همچنین به حضور پررنگ بانوان هنرمند در این دوره از جشنواره تئاتر فجر اشاره کرد. دیپلماسی فرهنگی از دیگر موضوعات سخنان او بود: «باید در دیپلماسی فرهنگی، مبادله فرهنگی هم داشته باشیم، به طوری که آثاری به ایران بیایند و آثاری از ایران به دیگر کشورها بروند.»

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: «یکی از مسائلی که وجود دارد بغض پنهان هنرمندان است. امیدوارم به زودی درمانی برای آن پیدا کنیم و لحن همه ما امیدوارانه شود. فکر می‌کنم آینده خوبی برای تئاتر در راه است.»

 در ادامه مراسم، علی نصیریان، هنرمند پیشکسوت تئاتر نیز به استعدادهای موجود در تئاتر کشور اشاره کرد و گفت: «شکوفایی استعدادهای فرهنگی استمرار می‌خواهد. باید جوانان هنرهای نمایشی امکان پیدا کنند تا شکوفا شوند. من یک درخواست دارم و آن این‌که به 32 جشنواره اکتفا نکنیم. ببینیم این جوانان در طول سال چه می‌کنند. تئاتر علاوه بر امکانات مادی، به حمایت‌های معنوی نیز نیازمند است. باید در بچه‌ها انگیزه ایجاد کرد و این وظیفه همه ما است. امیدوارم با این نیروهای تازه همه چیز تغییر کند و متحول شود.»

نصیریان خطاب به گروه‌های تئاتر شهرستان گفت: «بچه‌هایی که از شهرستان آمده‌اند خودآموزی را فراموش نکنند. ما آن‌قدر استاد نداریم که به همه شما برسند. خودتان را دریابید. کتاب بخوانید و آن‌چه را که مربوط به زبان فارسی و فن بیان و هجاهاست، بیاموزید.»

این بازیگر در پایان سخنان خود درباره خصوصی‌سازی تئاتر گفت: «تئاتر اگر به سمت خصوصی‌سازی برود، باید از شرکت‌ها، بانک‌ها و نهادها کمک بگیرد. تئاتر باید بیش‌تر حمایت شود و من خواهش می‌کنم همه کسانی‌ که امکانات مالی دارند به تئاتر کمک کنند. تئاتر از مهم‌ترین موضوعات فرهنگی است و مسایل فرهنگی، بنیادی بوده و با زندگی همه ما و فرزندان‌مان در ارتباط است.»

 در این مراسم که اجرای آن را احسان کرمی برعهده داشت، از نماد سی‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر پرده‌برداری شد. علی‌اصغر مونسان، مدیرعامل منطقه آزاد کیش، نیز به حاضران خیر مقدم گفت و در ادامه قادر آشنا، دبیر جشنواره، به ارائه گزارش از روند برگزاری این دوره جشنواره پرداخت.

همچنین با حضور علی مرادخانی، حسین طاهری، حمید شاه‌آبادی، سیاوش تهمورث، هادی مرزبان و اصغر همت، از حجت‌الاسلام عباس دانشی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان، امین کمال‌وند، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویر احمد، ابراهیم رحیمی زنگنه، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ستان کرمانشاه، علی‌اصغر مونسان، مدیر عامل منطقه آزاد کیش و طاهره قیومی مدیر روابط عمومی منطقه آزاد کیش،  تقدیر شد.

اجرای قطعات نمایشی توسط داریوش مؤدبیان و محمد حاتمی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود. همچنین، ایرج راد، در مونولوگی یاد هنرمندان درگذشته تئاتر همچون حمید سمندریان، اکبر رادی، احمد آقالو، سعدی افشار، محمود استاد محمد و... را گرامی داشت.

 

۲۵ دی ۱۳۹۲ ۱۳:۵۱
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید