اخبار

مرادخانی: دولت به دنبال کاهش تصدی‌گری در امور اجرایی است

مرادخانی: دولت به دنبال کاهش تصدی‌گری در امور اجرایی است
نمایشگاه «طلوع دیگر» شامل آثار جمعی از شکسته‌نویسان کشور، با حضور معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان در موزه ملی ملک افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این نمایشگاه که از جمله آیین‌هایی است که بنابر وقف‌نامه حاج حسین آقا ملک برگزار می‌شود، در شامگاه شنبه 28 دی‌ماه در نگارخانه این موقوفه 77 ساله برپا شد. در این مراسم 41 قطعه خوش‌نویسی از آثار جمعی از شکسته‌نویسان (هنرجویان استاد مجتبی ملک‌زاده) در موضوعات مذهبی و ادبی به نمایش درآمد. در این آیین گرامی‌داشت، همچنین از نرم‌افزار موبایل و نیز تور مجازی کتابخانه و موزه ملی ملک رونمایی ‌شد.

علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم تاکید کرد : دولت به دنبال کاهش تصدی‌گری در امور اجرایی است و موسسه‌ها و افراد باید محور برگزاری مراسم و برنامه‌های هنری باشند و دولت این برنامه‌ها کمک کند: «وصیت واقف موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک که برپایی هفت جشن مذهبی را بر این موسسه واجب کرده در شادی و تعالی روح این شخص نیز به طور حتم تاثیرگذار است. به زودی نشست‌هایی را با استادان مختلف هنری خواهیم داشت تا برنامه‌های هنری را منسجم و به سوی نقطه کمال پیش ببریم.»

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «اعجاز دو وجه و رکن اصلی دارد و همه پیامبرانی که معجزاتی برای خود داشتند به آن معتقد بودند. پیامبر اکرم (ص) که پایان بخش این رسالت بودند بر معجزه کلام و قلم به عنوان معجزه باقیه معتقد بودند. این مسأله در حوزه فرهنگ و هنر هم بسیار مورد توجه است. در حوزه موسیقی و تئاتر آن‌جا که کلام با قلم آمیخته می‌شود مظهر دیگری از هنر برای ما به نمایش گذاشته می‌شود و باید از کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند به نحو شایسته و متفاوتی تجلیل شود.»

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «اکنون بودجه و بضاعت آن‌چنانی برای انجام همه فعالیت‌ها نداریم اما افق روشن است و به زودی اوضاع مناسب می‌شود. با توجه به تاکید دولت مبنی بر کاهش تصدی‌گری در امور اجرایی درصدد هستیم موسسه‌ها و افراد، محور برگزاری مراسم و برنامه‌های هنری باشند و دولت به حوزه معرفتی این برنامه‌ها کمک کند. امیدواریم فعالیت‌ها را به سمتی ببریم که بتوان از آن‌ها رهنمود کلی گرفت.»

سیدمجتبی حسینی، مدیرعامل موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک نیز در ادامه این مراسم گفت: «از جمله برنامه‌های فرهنگی چهار سال گذشته کتابخانه و موزه ملی ملک برگزاری کلاس‌های آموزشی هنرهای ا‌ز یاد رفته است. از جمله این کلاس‌ها تدریس کتاب "نفایس الفنون و عرایص العیون" به استادی سیدعبدالله انوار بود. آموزش خط شکسته در سطح تخصصی از سوی استاد ملک‌زاده، کلاس نقاشی پشت شیشه و کلاس نگارگری که بازشناسی مکاتب مختلف نگارگری و تذهیب ایرانی است از کلاس‌های آموزشی دیگر در این موسسه بود. این رشته‌ها این سال‌ها کم‌تر مورد توجه قرار گرفته بودند زیرا مخاطبان کم‌تری داشتند اما موسسه وظیفه خود دانست که این فرصت را برای علاقه‌مندان فراهم کند.»

وی با اشاره به نمایشگاه افتتاح شده در این مراسم ادامه داد: «نمایشگاه خوشنویسی هنرجویان استاد ملک‌زاده با نام طلوع دیگر در حوزه خط شکسته در نگارخانه کتابخانه ملک از امروز گشایش می‌یابد. رونمایی از تور مجازی کتابخانه ملی ملک از دیگر برنامه‌های امروز است. همچنین نسخه موبایل کتابخانه دیجیتال این موسسه تهیه شده است. در کنار این برنامه‌ها با همکاری خانه کتاب، کتاب ماه کلیات که شماره ویژه‌ای را به این کتابخانه اختصاص داده است در این مراسم، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.»

در بخش دیگری از این مراسم غلامحسین امیرخانی هنرمند خوشنویس معاصر گفت: «در سخنرانی رییس کتابخانه ملی پاریس از شبکه چهارم سیما شنیدم که این شخص اظهار می‌کرد 48 هزار کتاب خوشنویسی و هنری ممتاز ایرانی را در اختیار داریم و کسانی که بخواهند ه تحقیق و پژوهش در این زمینه بپردازند باید به کتابخانه ملی پاریس مراجعه کنند.»

این خوشنویس با اشاره به وجود 19 هزار جلد نسخه خطی در کتابخانه و موزه ملی ملک افزود: «هنگامی به ارزش نگهداری این آثار در موسسه کتابخانه ملی ملک بیش‌تر پی می‌بریم که بدانیم در نقاط دیگر دنیا به خاطر پیدا شدن یک سند کوچک که متعلق به یکی از هنرمندان است ابراز خوشحالی می‌کنند و این نشان‌دهنده اهمیت آثار هنری در سطوح مختلف است. جمع‌آوری آثار ارزشمند در مکانی مانند کتابخانه ملک از این نظر اهمیت دارد که امکانات مساعد را برای نگهداری و عرضه به مخاطبان فراهم می‌کند. متاسفانه آثار ارزشمند هنری امروز در معرض قاچاق و خروج از کشور قرار دارند. این آثار به صورت سازمان‌یافته و مدیریت شده در معرض فروش به خارج از کشور قرار دارند به همین دلیل است که بیش‌تر آثار هنری ایرانی امروز در موزه‌های خارج از کشور قرار دارند.»

امیرخانی تاکید کرد: «باید بابت نگهداری مناسب از آثار ارزشمند ایران در خارج از کشور از آن‌ها تشکر کرد اما باید تامل کرد که چه مدیریت و حفاظتی در کشور برای آثار هنری وجود داشته که این آثار به خارج از کشور منتقل شده است. این بحران نشان می‌دهد که فعالیت شخصی مانند حاج حسین ملک تا چه اندازه قابل ستایش است.»

 

 

۳۰ دی ۱۳۹۲ ۱۵:۵۷
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید