اخبار

ایران و ایتالیا برای توسعه همکاری‌های فرهنگی توافق کردند

ایران و ایتالیا برای توسعه همکاری‌های فرهنگی توافق کردند
وزیر فرهنگ و گردشگری ایتالیا به همراه معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از موزه هنرهای معاصر تهران دیدن کرد. در این دیدار دو طرف بر تشکیل کارگروه توسعه همکاری‌های مشترک فرهنگی توافق کردند.

 

 

 

وزیر فرهنگ و گردشگری ایتالیا به همراه معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از موزه هنرهای معاصر تهران بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار دو طرف بر تشکیل کارگروه توسعه همکاری‌های مشترک فرهنگی توافق کردند.

ماسیمو برای، وزیر فرهنگ و گردشگری ایتالیا در این دیدار با بیان این‌ که همواره رابطه فرهنگی خوبی با ایران داشتیم و با حضور وزیر جدید فرهنگ در ایران و حضور سفیر، این روابط محکم‌تر نیز خواهد شد، اظهار امیدواری کرد : با توجه به حساسیت سفیر ایتالیا به مسایل فرهنگی، در این حوزه شاهد توسعه روابط بین دو کشور باشیم.

وی با اشاره به دیدار خود با  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: «در این دیدار نیز بر آمادگی دو طرف برای توسعه همکاری‌ها در حوزه هنرهای معاصر، پذیرا شدن معماران و هنرمندان ایرانی در بی‌ینال ونیز و انتقال تجربیات میان موزه هنرهای معاصر تهران و رم تاکید شد.

وزیر فرهنگ ایتالیا با اشاره به اشتیاق کشورش برای توسعه همکاری‌ها در زمینه هنر معاصر و احیای همکاری‌های گذشته بین دو کشور گفت: «در حوزه موسیقی نیز زمینه مساعدی برای همکاری بین دو کشور وجود دارد. همکاری بین موزه موسیقی ایران و رم، امکان برگزاری برنامه‌های فرهنگی برای شناساندن عرصه‌های موسیقی دو کشور، معرفی ادوات سنتی و قدیمی موسیقی و معرفی موسیقی مردمی می‌تواند پلی برای شناخت متقابل بین دو کشور باشد.»

ماسیمو برای ادامه داد: «بسیار خوشحالم امروز در کنار شما و در کشوری هستم که مهد تمدن بشری است. تمدن بسیار ارزنده ایران با تاریخ و فرهنگ ایتالیا عجین است.»

وی همچنین به کارگاه‌های ساخت ویولن و انتقال هنر ساخت آن به نوجوانان و جوانان در شهر کرمونا در شمال ایتالیا اشاره و از معاون امور هنری برای بازدید از این شهر دعوت کرد.

علی مرادخانی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با بیان این‌که در مجموعه ما افراد توانمندی حضور دارند و سرمایه‌های خوبی در این بخش داریم، پیشنهاد داد کارگروهی برای بررسی و پیش‌بینی زمان‌بندی اجرای برنامه‌های فرهنگی مد نظر دو طرف تشکیل و در این زمینه گزارشی نیز به وزیر ارشاد ارایه شود. او همچنین خواستار همکاری ایتالیا در ایجاد امکان حضور دایمی و پایدار هنرمندان ایرانی در بی‌ینال ونیز شد و از حضور هنرمندان ایتالیایی در جشنواره‌های فجر نیز تشکر کرد.

در ادامه وزیر فرهنگ ایتالیا نیز گفت: «تشکیل این کمیته کاری، می‌تواند چارچوب‌های فعالیت‌های مشترک را مشخص کند و ما آمادگی داریم در مدت کوتاهی به مرحله امضای یادداشت تفاهم اجرایی برسیم.» او خواستار تشکیل سریع کارگروه‌های کاری برای تعیین زمان و پیگیری برنامه‌های مشخص شده از سوی دو طرف شد.

مجید ملانوروزی، مدیرکل هنرهای تجسمی نیز در این بازدید گفت: «خوشحالم میزبان مسئولان فرهنگی ایتالیا هستیم. رابطه دو کشور مربوط به 500 تا 600 سال قبل است و امیدواریم از فرصت حضور این دوستان استفاده کنیم تا زمینه‌های همکاری دو طرف در قالب تفاهم‌نامه‌ای تنظیم شود.»

در این دیدار، هیأت ایتالیایی از گنجینه موزه هنرهای معاصر و همچنین اثر حجمی از هنرمند ایتالیایی آرنولدو پومودورو دیدن کردند و احسان آقایی مدیر موزه هنرهای معاصر توضیحاتی را در مورد هر کدام از این آثار ارایه کرد.

در این بازدید ، لوکا جانسانتی، سفیر ایتالیا در تهران، ونی آرتی راسی، رایزن دیپلماتیک وزیر فرهنگ و گردشگری ایتالیا، پری کرنی، رییس دفتر مطبوعاتی وزیر فرهنگ ایتالیا و همچنین مرتضی کاظمی، مشاور وزیر در امور اقتصاد هنر مجید ملانوروزی، مدیر کل هنرهای تجسمی، احسان آقایی، مدیر موزه هنرهای معاصر و علیرضا اسماعیلی، مدیر کل اروپا و آمریکای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی حضور داشتند.

گزارش تصویری مرتبط

۶ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۳۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید