اخبار

مرادخانی: تئاتر استانی جایگاه ویژه‌ای در فعالیت‌های معاونت هنری دارد

مرادخانی: تئاتر استانی جایگاه ویژه‌ای در فعالیت‌های معاونت هنری دارد
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «علاوه بر توسعه زیرساخت‌های سخت‌افزاری در تئاتر کشور در آینده به زیرساخت‌های نرم‌افزاری مانند تولید محتوا هم توجه خواهیم کرد.»

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی در ویژه برنامه مجله تئاتر به مناسبت سی‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر که از شبکه چهار سیما پخش شد، گفت: «تئاتر یک علم و ابزار مهم معرفتی است و جهان امروز از گزينه‌هایی مانند تئاتر بهره می‌برد تا کیفیت زندگی و نگاه شهروندان خود را ارتقا دهد. مهم‌ترین وجه جامعه‌ای که تمدن را مورد توجه قرار می‌دهد دانش است و تئاتر می‌تواند در مجموعه مسایل عمومی نظر بدهد و نقد کند.»

وی با بیان این‌که باید به نقطه‌ای برسیم که تئاتر جزیی از ملزومات زندگی امروز باشد، افزود: «جشنواره تئاتر فجر توانست ابعاد متفاوتی از تئاتر را معرفی کند و در جشنواره چند نمایش از استان‌ها اجرا شد که بسیار امیدوارکننده بود. باید در آینده به بخش بین‌الملل توجه بیش‌تری شود و بهتر از این وارد میدان بین‌المللی شویم.»

مرادخانی درباره حضور پررنگ هنرمندان جوان در این دوره از جشنواره تئاتر فجر گفت: «همواره در این مورد در سال‌های مختلف فراز و فرود وجود داشته است، به طوری که در دوره‌ای به حضور پیشکسوتان در جشنواره توجه شد و در دوره دیگر این توجه کم‌تر بود و مدیران مدام در این تب و تاب بودند که در این زمینه تعادل ایجاد شود. مهم‌ترین وظیفه مدیریت هنری هماهنگی است و باید این گسست اصلاح شود و هم جوانان و هم هنرمندان پیشکسوت در جایگاه خود حضور داشته باشند.»

معاون امور هنری با اشاره به تفاوت سلیقه‌ها و نظرات در تئاتر گفت: «باید نگاه‌های مختلف را ترکیب و به یک معدل برسیم و این در مفاهیم نظری خود یک کار زیرساختی است.»

وی با بیان این‌که در حال حاضر تئاتر در تهران و شهرستان‌ها چند مکان اجرا بیش‌تر ندارد و در سال‌های آینده تلاش می‌کنیم این امکانات سخت‌افزاری را اضافه کنیم، اظهار داشت: «مهم‌ترین چالش اهالی فرهنگ و هنر و فرهیختگان علوم مختلف اصل تولید محتواست که این مسأله نیز جزو اقدامات زیرساختی است. به تازگی گروه‌های مختلف طرح و برنامه در معاونت امور هنری فعال شده‌اند که تئاتر در این زمینه پیشتاز است.»

معاون هنری وزیر ارشاد درباره پرداختن به حوزه پژوهش گفت: «موضوع پژوهش جایگاه ویژه‌ای دارد ولی متاسفانه در کشور به نتیجه رسیدن آن‌چنان مهم است که تقریبا همه مسئولان با دستپاچگی اقدامات را انجام می‌دهند و این تبدیل به فرهنگ شده و به نوعی دچار عمل‌گرایی و مناسک‌گرایی شده‌ایم تا غایت‌گرایی. تلاش می‌کنیم به گونه‌ای که در کارها وقفه ایجاد نشود به موضوع پژوهش نیز بپردازیم. پژوهش باید با کار میدانی تلفیق شود و این از مهم‌ترین بخش‌های کار اساسی است که ما در پیش داریم.»

مرادخانی در مورد نگاه معاونت هنری به تئاتر شهرستان‌ها اظهار داشت: «تاکنون نگاه‌های متفاوتی در دوره‌های مختلف به تئاتر شهرستان‌ها وجود داشته است و یک حرکت سینوسی را در این زمینه شاهد بودیم. مهم‌ترین کار در این بخش بررسی تجمع گروه‌های تئاتری در شهرستان‌ها است چرا که در حال حاضر به نظر می‌رسد در برخی نقاط فشردگی و در برخی شهرهای دیگر کمبود داریم.»

وی با تاکید بر این‌که تئاتر استانی جایگاه ویژه‌ای در فعالیت‌های معاونت امور هنری دارد، ادامه داد: «باید علاوه بر امکانات سخت‌افزاری به برنامه‌ها هم در این حوزه توجه شود. به طور نمونه در سال‌های گذشته طرح استقرار گروه‌های نمایشی در استان‌ها اجرا و موجب شد تا یک گروه 10 نفری به ده گروه تبدیل شود که این مسأله خود فرسایش مدیریتی را ایجاد می‌کند. گروه‌های تئاتر استانی اندیشه‌های خوبی دارند که کم‌تر امکان بروز داشته‌اند و باید زمینه این بروز برای‌شان فراهم شود.»

۱۲ بهمن ۱۳۹۲ ۱۲:۳۷
روابط عمومی معاونت امور هنری |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید